Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 38 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
El Espinazo del DiabloGhosts

Španělsko, Mexiko
106 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Princ bez království
anglicky: The Devil's Backbone
rok: 2001
režie: Guillermo del Toro
scénář: Guillermo del Toro (written by) and), Antonio Trashorras (written by) &), David Muñoz (written by)
hrají: Marisa Paredes (Carmen), Eduardo Noriega (Jacinto), Federico Luppi (Dr. Casares), Fernando Tielve (Carlos), Íñigo Garcés (Jaime), Irene Visedo (Conchita), José Manuel Lorenzo (Marcelo), Francisco Maestre (El Puerco (as Paco Maestre), Junio Valverde (Santi), Berta Ojea (Alma)
produkce: Agustín Almodóvar, Pedro Almodóvar, Rosa Bosch, Bertha Navarro, Michel Ruben
hudba: Javier Navarrete
keywords: orphanage, ghost, caretaker, bully, death, tutor, bomb, boy, spain, male-nudity, bed, farm, child-abuse, defecation, granada-spain, murder-of-boy, reference-to-john-the-baptist, lookout, hiding, blindness, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 9130

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 10. září 2004

Už "vážny" úvod, v ktorom na pozadí lietadového ataku počujeme starcovu úvahu nad tým, čo je to duch a aký je zmysel jeho "života", nám naznačí, že nemáme dočinenia s ďalším hororom, u ktorého sa pozeráme na hodinky aby sme sa uistili, že už-už to máme za sebou. Španielsko - mexického imigranta totiž robili ľudia, ktorí berú žáner hororu tak seriózne, až som chvíľu rozmýšľal, či na Studnu recenzia na taký kvalitný film vôbec ešte patrí.

Najskôr k názvu. Film ste u nás mohli vidieť najskôr na káblovke, kde bežal pod názvom Princ bez kráľovstva, prípadne Diablova chrbtica. Po veľkom úspechu najmä na HBO ho distribútor napokon, po tom, čo sa obézny režisér Guillermo del Toro medzi nami slušne zaviedol ako tvorca Mimicu a Bladea dvojky, dal do požičovní, kde zabudol na originálny názov El Spinazo Del Diablo a vybral si suverénne najnudnejší a zároveň najzavádzajúcejší názov Devil. Nie, o žiadneho diabla tu nepôjde a ak si myslíte, že to bude po stránke krvi vyzerať tak, ako vyzerali režisérove predchádzajúce filmy, budete sklamaní.

Ťažké, vojnové, nepokojné tridsiate roky 20. storočia, Španielsko. Sme na haciende uprostred ničoho, kde pani Carmen s hŕstkou ďalších dospelých vedie neútulný, ale relatívnme bezpečný a priateľský domov pre siroty. Prichádza sem aj desaťročný Carlos. Už čoskoro sa ukáže, že nevybuchnutá bomba uprostred nádvoria, ktorá akoby čakala na správnu chvíľu, bude najmenšou nepríjemnosťou, strpčujúcou mu zdravý spánok. Medzi rovesníkmi (v čisto chlapčenskom kolektíve) totiž koluje legenda o vzdychajúcom chlapcovi, ktorý v noci blúdi chodbami a NIEČO CHCE. Dospelí týmto povedačkám neveria, ale aj oni musia uznať, že pred časom, v tú noc, čo z daždivého nočného neba padla tá nešťastná bomba, záhadne, bez stopy zmizol malý Santi. Ostatne, práve jeho posteľ dostal Carlos do užívania...

Guillermo del Toro je v krajine svojho pôsobenia uznávaný špecialista na "gotické" horory, ktorý sa síce priveľmi netrápi dobrým vkusom diváka, na druhej strane - vždy mu dá to, pre čo naňho zašiel do kina. Zabodoval upírčinou Cronos, v USA natočil mrazivý Mimic. Ten kvôli producentom, ktorí držali na príliš krátkej reťazi príliš vášnivého režiséra, neuspel, ale fanúšikovia si všimli atmosféru, slušné herecké výkony, kvalitné triky a v rámci žánru inteligentnú zápletku. Následne sa del Toro vrátil domov, natočil Devila a potom sa spakoval a už bol zase v Hollywoode, kde vzal do rúk opraty dravého Bladea 2 a Hellboya.

Devil nie je tak úplne horor, za čo môžu jeho príliš inteligentní tvorcovia, ktorí príliš milujú horory. Tí ho netočili ako "obyčajný" horor, ale ako príbeh - dej sa odohráva v širšom časovom úseku, atmosféra je budovaná pomaličky, aby sme sa spoznali so všetkými postavami, aby výborní dospelí herci a šikovne režírovaní malí dostali priestor, aký si zaslúžia. Krok za krokom spoznávame zákutia veľkej haciendy, nenápadne sa ponárame do minulosti, nie tak vzdialenej, ktorá v blízkej budúcnosti spôsobí skazu haciendy, ku ktorej sa bez možnosti zastavenia, blíži. Del Toro sa navyše nepiple s prežitím postáv, ktoré sa za iných okolností a v iných filmoch dožívajú záverečných titulkov a ani ten rum z novorodeniatok nebol najhorší nápad. Myslím, že sklamaní budete len ak budete čakať štandartnú ducharinu. Ak ale máte chuť na trocha iný horor, chcelo by sa povedať "ľudskejší", tak si prídete na svoje.

P.S.- Del toro je expert na špeciálne efekty a ak ich aj vo filme nemá veľa, zakaždým sú kvalitné a nenápadný Devil je toho dôkazom. Na DVD nájdete bonus o trikoch, venujúci sa postupnej výrobe úvodného bombardovania a malého Santiho. Uvedomíte si, koľko práce s niekoľkými sekundami to v skutočnosti bolo a že tak realisticky vyzerajú preto, lebo si na nich niekto dal záležať. Ďalej v bonusoch narazíte na trailer na Devila, fotogalériu, štyry storyboardy, desať minútový bonus Z natáčania, kde sa herci pútavo vyjadrujú na margo svojich rolí a navyše je film vybavený českými titulkami aj dabingom, odporúčam pravdaže vychutnať si španielske dialógy.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.