Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 28 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
DreamcatcherScience FictionStephen King

USA, Austrálie
136 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Pavučina snů
rok: 2003
režie: Lawrence Kasdan
scénář: Stephen King (novel "Dreamcatcher"), William Goldman (screenplay) and), Lawrence Kasdan (screenplay)
hrají: Morgan Freeman (Col. Abraham Curtis), Thomas Jane (Henry), Jason Lee (Beaver), Damian Lewis (Jonesy), Timothy Olyphant (Pete), Tom Sizemore (Owen), Donnie Wahlberg (Duddits), Mikey Holekamp (Young Henry), Reece Thompson (Young Beaver), Giacomo Baessato (Young Jonesy)
produkce: Bruce Berman, Elizabeth Dollarhide, Stephen P. Dunn, Casey Grant, Jon Hutman
hudba: James Newton Howard
keywords: alien, maine, blizzard, hunting, hunting-trip, cabin, lights-in-the-sky, wipe, quarantine, beer, symbolism, obscene-finger-gesture, wheelbarrow, arson, flatulence, poetry-quote, snowstorm, gun, peanut-butter, reference-to-john-wayne, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7603

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 08. září 2004

Nemám chuť púšťať sa do debaty, prečo väčšina filmových adaptácií knižiek slávneho Stephena Kinga stojí za hovno a prečo sú najlepšie tie, ktoré nemajú s hororom nič spoločné. Bola by to dlhá debata a vyžadovala by si z mojej aj vašej strany detailnú znalosť nie len rozsiahlej bibliografie Kinga, ale aj jednotlivých filmov, čo je vec náročná, lebo človeka to už pri desiatom kúsku prestane baviť, lebo aj filmy Rogera Cormana sú lepšie - v tom smere, že sa aspoň na nič nehrajú.

Pavučina snov je ďalší príklad typicky tupej adaptácie. Tučná kniha, v ktorej sa miesi lacný krvák s inteligentnou drámou, ktorá nemôže nepripomenúť novelu Telo a román To (alebo film Stoj pri mne), je prevedená na plátno inak slušným režisérom do podoby trápneho krváku s biednymi hereckými výkonmi, pôsobiaca dojmom, že tvorcovia to k záveru chceli mať čím prv za sebou, uvedomujúc si, že točia úplne iný film, než aký pôvodne mali v pláne. Chcelo by sa povedať "Tak vám treba, nafúkaní darebáci", lenže v konečnom efekte sme na to doplatili zase len my, diváci.

To ale boli sladké rečičky, keď režisér kydal dačo o tom, že v knihe je všetko čo miluje - brutálne mimozemské inteligencie versus citlivý príbeh priateľstva a odvahy, tajomna, nevysloviteľného strachu, nostalgie a čerstvo vydojenej krvi. Jeho zaprisahávania sa, že to bude excelentný film, potvrdzovalo viacero faktov. Jednak krásny plagát a jednak fakt, že z tvorcov bol najmenej známym James Newton Howard - a i to je dvorný skladateľ M. Night Shyamalana. Nechýbal renomovaný kameraman John Seale (ak je film vizuálne slušný, tak nie kvôli všade prítomným trikom, ale kvôli poctivo nasnímanej zasneženej mainskej výprave tichých lesov, uprostred ktorých stojí rozprávková chalúpka), hereckému obsadeniu dominovali mená ako Morgan Freeman (Vykúpenie z väznice Shawshank) a Tom Sizemore (Zachráňte vojaka Ryana, Veľký malér) a pod scenárom bol okrem samotného režiséra (za chvíľu) podpísaný William Goldman, veterán, ktorého tvorbu keby ste chceli podchytiť, museli by ste putovať do ďalekej minulosti, až do báječných časov Butcha Cassidyho a Sundanca Kida a dostali by ste sa až kamsi k nervy drásajúcej Misery a Generálovej dcére. A režisér? Ten sa podieľal aj na scenári a produkcii, jeho meno znie Lawrence Kasdan a tento ostrý sympaťák má na svojom konte čo vám len napadne. Občas sa v niečom mihne ako herec (Tak dobre, ako sa len dá), sem - tam niečo vlastnoručne odrežíruje (bohužiaľ v Silveradu objavil Kevina Costnera), väčšinou je však známy ako špičkový scenárista. Svojho času ťukal s Lucasom na stroji na pôvodných Hviezdnych vojnách, na konte má však aj Dobyvateľov stratenej archy či skvelý vianočný odrhovák Osobný strážca.

K dobru Pavučiny hovoril aj obrovský rozpočet, čo je vec, ktorú Kingove "vizuálne" knihy potrebujú. Pavučina je bohužiaľ dôkazom, že to tajomstvo vydarenej filmovej adaptácie knihy Stephena Kinga nie je v peniazoch. To raz Peťo Jackson tliachal čosi o tom, že nedovolí špeciálnym efektom prebiť príbeh a postavy. A mal pravdu, lebo jedine on, ako človek posadnutý výrobou efektov od destva, s nimi dokázal narábať vo filmoch tak, aby slúžili filmu a nie film im. Pavučina je bezduchá prehliadka drahých (čo ale ešte automaticky neznamená kvalitných - viď bondovka Dnes neumieraj) efektíkov. Pavučina teda síce nedopadla tak hrozne, ako Nepotrebné zbytočnosti, ktoré mali smiešny rozpočet a tomu odpovedalo aj to, že finále so zničením jedného celého mesta pôsobilo ako prehliadka celoročného úsilia 5. B. na Pomocnej škole pre zrakovo, sluchovo a mozgovo postihnutých pyrotechnikov, ale výsledok je možno ešte smutnejší - takto sa ani nemôžete utešovať, že by to bol určite lepší film, keby mali jeho tvorcovia k dispozícii poriadny rozpočet.

Príbeh rozpráva o štyroch kamarátoch z detstva, dnes už starých capoch, ktorí sa stretnú v lesoch Mainu, aby spomínali na zvláštne detstvo. Lenže skrížia cestu agresívnemu mimozemskému výsadku. Našťastie je tu likvidačné vojenské komando podplukovníka Curtisa. Nanešťastie podplukovník Curtis celoživotným pátraním po emzákoch zmagoril a na staré kolená neváha zabiť nevinného, len aby mal istotu, že rozkaz splnil na 100%. Ukáže sa, že mimozemšťania milujú votrelčiu ságu a tak nás potrebujú ako hostiteľov pre svoj "reprodukčný cyklus". Chvíľu v nás pobudnú a potom z nás vyjdú. Kade? Hrudným košom nie, to by bolo na žalobu zo strany Foxu. Potom zostáva už len jeden otvor, na ktorý fanúšikovia votrelčej ságy sem-tam mysleli, s nadhľadom si robiac srandu zo svojej obľúbenej hororovej sci-fi série. Nuž áno, mimozemšťania v Pavučine snov z nás vychádzajú našimi skvelými zadkami. V jedinej scéne zo záchodu, kde kamaráti nájdu to, čo zostalo z nešťastníka, ktorému nerozumne poskytli nocľah, prekonávajú hravo celoživotnú tvorbu bratov Farrellyovcov ktorí sa v tomto svetle javia ako dvaja totálne neschopní amatéri, ktorí sa v znechucovaní svojho verného publika ešte majú čo učiť.

Takto to dopadne, ak krvák s množstvom špeciálnych efektov dostane do rúk chlapík, ktorý síce mal skúsenosti s trikovými filmami, ale iba po stránke písania scenára. Akonáhle sa to pokúsil osobne natočiť, zlyhal a výsledkom je výsmech žánru, jeho fanúšikom a o niekoľko tried rafinovanejším tvorcom, ktorí sa o niečo nejaký piatok snažia, aby potom prišiel Lawrence Kasdan, mal kopec silných rečí o tom, aký úžasný film natočí, a pritom ním napokon akurát zničil vštetko, o čo sa dotyční usilovali, keď sa snažili úspešne dokázať, že krvavé sci-fi horory nemusia byť vyloženou sračkou. Ale zase čo čakať od adaptácie knižky, ktorú zachránilo najmä to meno na jej obale?

Ivan Kučera

P. S. - Na DVD sa jedná o čosi lepší film, minimálne kvôli možnosti počuť ho v origináli a s lepším obrazom a zvukom. Navyše máte možnosť vidieť Stephena Kinga osobne, ktorý je vynikajúci obchodník a tak hovorí, že si myslí, že tento film je dobrý. Bonusov nie je veľa, ale všetky sú k veci, pútavé, informačné a česky otitulkované. Chýba len prizvanie urológov...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.