Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 30 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Scream 2MainstreamSlasher

USA
120 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Vřískot 2
rok: 1997
režie: Wes Craven
scénář: Kevin Williamson (written by)
hrají: Jada Pinkett Smith (Maureen (as Jada Pinkett), Omar Epps (Phil), Paulette Patterson (Usher Giving Out Costumes), Rasila Schroeder (Screaming Girl Up Aisle), Heather Graham ('Stab' Casey), Roger Jackson ('The Voice' (voice) (as Roger L. Jackson), Peter Deming (Popcorn Boy), Molly Gross (Theater Girl #1), Rebecca McFarland (Theater Girl #2), Neve Campbell (Sidney Prescott)
produkce: Daniel K. Arredondo, Kevin Williamson, Harvey Weinstein, Bob Weinstein, Andrew Rona (co-executive producer)
hudba: Marco Beltrami
keywords: college, murder, sequel, death, friend, revenge, returning-character-killed-off, slow-motion, lifting-person-in-air, stupid-victim, teen-movie, teenkill, face-slap, sorority, telephone, newsreel-cameraman, cult-favorite, tv-news, accomplice, beautiful-woman, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7066

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 21. červenec 2004

Na začiatku 90. rokoch horor už pomaly upadal. Natočil sa posledný diel Nightmare on Elm Street i Friday the 13th. Séria Halloween bola tiež v koncoch a nebol nikto, kto by tento žáner vzkriesil. Až kým neprišiel jeden nočný strážnik, Kevin Williamson.

Hovorí sa, že raz v noci, počas práce zahliadol zlodeja. Vystrašený zobral nôž a vybral sa za ním. Aby v tom nebol sám, zavolal kamarátovi Davidovi, aby sa s nim podelil o pocity. A tak boli obaja vystrašený. Aj keď Kevin nenašiel zlodeja, dostal nápad na horor. Keďže sa snažil presadiť ako scenárista, tak napísal scenár (vraj za 3 dni). Spoločnosť Miramax scenár kúpilo. Williamson predtým predal iba jeden scenár (Killing Mrs. Tingle). A tak sa mohol film s pracovným názvom Scary Movie (Strašidelný Film) začať nakrúcať. Štúdiu sa názov zdal primitívny a tak ho pozmenili na Scream=Vreskot (pôvodný názov si neskôr požičali bratia Wayansovci, pre ich Scary Movie, mimochodom paródiu na Scream). Réžie sa ujal skúsený, mimochodom otec Freddyho Kruegera, Wes Craven. V roku 1996 sa nakrútil prelomový Scream. A tak mal horor nový dych a nového človeka v poli. Williamson nakrútil ešte horory ako I Know What You Did Last Summer, Scream 2, 3, Halloween H20, či The Faculty.

Po úspechu prvého Vreskotu bolo jasné, že sa nakrúti pokračovanie. Ale ako to urobiť, aby to bolo originálne? Nuž vidno že Williamson je muž na správnom mieste. Dej sa odohráva po udalostiach v Sidneyinom rodnom meste Woodsboro. Sidney chodí na istú univerzitu a má stále strach z vraha. Na základu vrážd, ktoré sa jej prihodili, sa nakrútil horor Stab, ktorý bol nakrútený podľa rovnomennej knihy. Vrah, ktorý údajne vykonal tie vraždy, je prepustený a prichádza k Sidney. Objavuje sa tam aj reportérka Gale Weathers a policajt Dwight Riley. Lenže niekto znova vraždí. A vyzerá to tak, že nie je sám.

Séria Scream je pekným spestrením hororového žánru. Je to tak trochu komédia, keďže si robí srandu s tradičných hororových klišé. Randyho hlášky ako, pokračovania hororov bývajú brutálnejšie a krvavejšie, pokračovania sú vždy slabšie ako originál atd. zabávajú a je trocha škoda, že umrel. Niektorý pasujú Neve Campbell za novú vrieskajúcu kráľovnú, ale keď ju porovnáme s podstatne staršou Jamie Lee Curtis, Neve sa má ešte čo učiť. V hereckom obsadení sa objavia ešte aj manželia Courteney Cox a David Arquette (spoznali sa pri nakrúcaní Scream), či netradičná Laurie Metcalf známa hlavne ako Jackie zo seriálu Roseanne. V štýle prvého Vreskotu už tesne po úvodných titulkoch nechajú odpraviť jednu z najväčších hviezd (ak nie najväčšiu hviezdu) filmu Sarah Michelle Gellar (v jednotke to bola Drew Barrymore). Na tomto filme mi asi najviac vadilo, že vrah rozpráva. Ale to je asi moja chyba, keďže som vyrastal na Halloweene a mlčanlivom Michaelovi Myersovi. Nie žeby mi vadilo, že rozpráva, ale to že nie je vtipný (väčšinou), ako Chucky alebo Freddy. Film je príjemný, aj keď treba dodať, že niečo tomu chýba. Nedá sa to bližšie špecifikovať, ale je to dosť vážne, takže to kazí dojem z filmu. Možno to je atmosféra, možno to sú originálnejšie vraždy a možno niečo iné. Neviem.

Top z filmu: Randy, jeho komentáre a hľadanie lepšieho pokračovania ako originál.

PS: Séria Scream sa preslávila aj inak ako na filmovom plátne. Mario Padilla a jeho bratranec Samuel Ramirez v roku 1999 ubodali Paddilovu matku, na súde sa obhajovali, že ich na to naviedol Scream a Scream 2. A istý francúzsky obdivovateľ série Scream sa po zhliadnutí Scream 3 pokúsil ubodať svojich rodičov. Svoj otrasný čin vykonal v čiernom kostýme a bielej maske. Celú izbu mal oblepenú plagátmi zo Scream. I takýto ľudia robia zlé meno hororu.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.
Recenzoval asar210997

Přidáno: 23. březen 2011

Po úspěchu prvního dílu to prostě jinak nešlo a necelý rok po premiéře Scream zavítal do kin Scream 2. A ať už se o něm hovoří jak je špatný nebo trapný, jen díky tomuto článku série se můžeme - logicky - těšit také na čtvrtý díl a pozorovat, jak se z původně trojdílného Scream pomalu stává nový Friday the 13th (počtem dílů - včetně parodií).

Že je druhý díl blbost těžící na úspěchu prvního dílu? Pardon, jestli to tak vyznělo… Odpověď totiž zní: Ne, není. Pravda, ve filmu se objeví stejná trojice, stejný zabiják, stejná vražedná zbraň, stejné město (ale tak už to má být)… Ale to z něho nedělá přeci vykrádačku? Ghostface a Sidney (a spol.) jsou nálepka pro tuto sérii a jestli někdy uvidím nějaký díl, ve kterém bude zabíjet maniak v hokejové masce nebo nikde nenajdu jména Neve Campbell, Courteney Cox a David Arquette, tak to prostě nebude Scream.

Děj se tentokrát přesunul do školy Windsor College, kde na internátu bydlí Sidney se svou spolubydlící přítelkyní Hallie (Elise Neal). Do kin přichází nový biják Stab, natočen podle "skutečných" událostí ve Woodsboro a když jsou na jeho premiéře zavražděni dva studenti, kolem hlavní hrdinky se opět začínají shromažďovat novináři. Mezi nimi jaké také stará známá Gale Weathers (Courteney Cox), prahnoucí po rozhovoru se Sidney a Cottonem, který byl před několika roky obviněn z vraždy a odsouzen k smrti - nakonec byl však očištěn. Nakonec přijíždí také policajt Dewey (David Arquette) s cílem ochránit Sidney před maskovaným zabijákem. Nastává zmatek, vražd přibývá a brzy je zřejmé, že vypátrat viníka nebude jen tak lehké.

U taková prosté série, jako je Scream, je těžké vymyslet něco nového. Nicméně klasickému scénáristovi Kevinu Williamsonovi a režisérovi Wesu Cravenovi se to povedlo zatím ve všech dílech a vypadá to, že čtvrtý díl nebude výjimkou. Největší změnou ve druhém díle je především již výše zmíněný film ve filmu Stab. Taková ta pointa by jen tak někoho nenapadla a když už, jen málo kdo z toho by jí dokázal takto dobře natočit. A ačkoliv je Stab hlavní zápletkou pouze v začátečních minutách, dal vzniknout také příběhu třetího dílu.

Vraždy jsou opět… zajímavé. Na rozdíl od jiných slasherových sérií dokáží nabrat realistický smysl a i když některé z nich jsou - troufám si napsat - standardní (tím mám na mysli jednoduchost v bodání nožem), dokáží diváka vtáhnout do jisté tísně a naservírovat mu zvláštní pocit ironie, který říká: "Ti lidé měli tu vraždu přímo před nosem, ale neviděli jí…" Zkrátka když jste v kině, které návštěvníkům zadarmo při vstupu nabízí kostým Ghostface, a potrhlý teenageři při každé vraždě ve Stab šílí a dělají, že toho druhého bodají, je nad vaše síly, aby jste zahlédli někoho, kdo má při "falešné" vraždě skutečný nůž.

Postavy i obsazení jsou (ne)překvapivě neuvěřitelně skvělé a sympatické. Dokonce i k tomu nejshnilejšímu článku druhého Scream jsem nabral nějaké ty sympatie - ale i antipatie. Každý herec (bez výjimky!) zvládl svou roli dokonale vystihnout a hrát to tak přirozeně, že tu již nemluvíme o herectví, ale o žití na plátně. A jak Skeet Ulrich (Billy Loomis z prvního dílu) prohlásil v rozhovoru o prvním Scream, že postavy jsou trojrozměrné, naštěstí platí také zde.

Co mě ale nejvíce překvapilo, byla atmosféra. Normálně si jí nedokáže druhý díl jakéhokoliv hororu udržet stejně skvělou, ale Scream se to povedlo. Znovu totiž divák zavítá do městečka Woodsboro, ve kterém téměř vůbec nefunguje policie a temné a vlhké ulice jsou dokonalým útočištěm psychicky labilního maniaka. Co mě však netěší je fakt, že musím znovu poukázat na chybu, které se tvůrci dopustili (nebo to byl skrytý žert?) aneb běhajícího Ghostface po městě bez povšimnutí. Pravda, ve druhém díle to není zas až tak hrozné jako v prvním, ale i přes to jsem se dočkal zabijáka, který se skrývá v parku za stromy a pronásleduje lidi. Ve druhém díle Scream mě nejvíce uchvátil hlas Ghostface z celé série. Ne jen, že Roger Jackson má opravdu chladný a děsivý hlas, ale dokáže ho tak zformovat, že v něm slyšíte laskavost a skryté výhružky zároveň. V paměti mi hlavně uvízla věta: "Hello Sidney, you remember me?" "…." "It´s time, my friend."

Ale vy tu slyšíte jen samou chválu, že? Tak se pokusím najít i nějaké ty zápory… V hlavní řadě se pustím do zábavnosti. Nedělejte si hned špatný obrázek, že Scream 2 je nudná břečka, to ne, ale pravdou je, že při nějakých scénách mě to opravdu nebavilo - a druhý díl je zatím jediný, který tímto nedostatkem trpí. Navíc se tvůrci snažili, aby film nebyl jen samá vražda bez jakékoliv zápletky či občasné pauzy, a tak se pokusili vecpat někam nějaké ty rozhovory nebo zbytečné, ačkoliv zábavné scény. A i když se jim to v některých případech nezdařilo, celkový dojem byl kladný, takže OK.

Ve shrnutí je Scream 2 skvělou podívanou, sice asi nejslabším článkem série, ale i tak zábavným. Žádný pravý fanoušek hororu nebo subžánru slasheru by ho neměl poslat do pekla a naopak ho uvítat s otevřenou náručí a slzami štěstí v očích. Prvotřídní zábava se zárukou mojí ruky.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.