Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 42 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Beyond Re-AnimatorH.P.Lovecraft

Španělsko
95 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Návrat Re-Animátora
rok: 2003
režie: Brian Yuzna
scénář: Xavier Berraondo (script collaborator), José Manuel Gómez (screenplay), H.P. Lovecraft (characters), Miguel Tejada-Flores (story), Brian Yuzna (uncredited)
hrají: Jeffrey Combs (Dr. Herbert West), Tommy Dean Musset (Young Howard 'Howie' Phillips), Jason Barry (Dr. Howard Phillips), Bárbara Elorrieta (Emily Phillips), Elsa Pataky (Laura Olney), Ángel Plana (Kitchen Zombie), Javier Sandoval (Cop 1), Santiago Segura (Speedball), Lolo Herrero (Sergeant Moncho), Enrique Arce (Cabrera)
produkce: Carlos Fernández, Julio Fernández, Teresa Gefaell, Brian Yuzna
hudba: Xavier Capellas
keywords: prison, jail, rat, back-to-life, mad-scientist, jail-cell, experiment, penitentiary, scientist, bitten-in-the-throat, saliva, fear, kicking, ear-biting, fire, macabre, menace, knife, night, convict, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 9295

Recenzoval Gangrena

Přidáno: 21. červen 2004

Začíná to jako klasický slasher. Dva kluci sedí ve stanu na zahradě a jeden vypráví historky o vrahovi, který jedl maso zabitých dětí. Opodál je dům a v něm mladá dívka. Kdosi vejde do domu a dívku vyleká. Najednou se objeví oba chlapci a všichni se radují, jak to dobře dopadlo. Ale jen do chvíle, než se objeví oživlá mrtvola s jazykem na vestě (doslova). Tipněte si, koho z trojice mladých hrdinů zabije. Ano, správně, mrtvola je heterosexuál. Přiběhnou poldové a zastřelí mrtvolu, zrovna když pije mlíko přímo z krabice. Zaslouží si to, tohle se přece nedělá. Před úvodními titulky konečně uvidíme toho, kdo je tím vinen. V policejním autě sedí dr. Herbert West, známý jako Re-Animátor.

Děj pokračuje po třinácti letech. West (samozřejmě Jeffrey Combs) je stále ve vězení a dělá pokusy na krysách, které chytá ve větrací šachtě za zdí své cely. Do věznice nastupuje nový doktor jménem Howard Phillips (jak příznačné jméno) v podání Jasona Barryho. Vyžádá si Westa jako pomocníka v ordinaci a prozradí mu, že by se rád podílel na re-animačních pokusech. A protože mají na stole zrovna vhodného adepta, hned se do toho dají.

Na Návrat Re-Animátora jsem se opravdu hodně těšil. Jednak jsem fanda dvou předchozích dílů (Re-Animator, Bride of Re-Animator, oba se daly svého času sehnat i v české videodistribuci), navíc jsem velký příznivec horrorové dílny dvojice Gordon-Yuzna. Pokud jsem dobře informován, Stuart Gordon se na Beyond Re-Animator sice nijak nepodílel, není to ovšem nijak zvlášť poznat, protože mají oba tvůrci velmi podobný rukopis. Takže, jak už jsem napsal, těšil jsem se a vytvářel si představy, jaký to bude nářez.

Pokud se dá slovo nářez vystihnout větším množstvím gore efektů, mohl bych být v závěrečné třetině filmu docela spokojen. Běhají tu rozpůlení vězňové, střeva explodují ven z břišní dutiny a lítají oční bulvy. Horší je , že je to zmatené, bez morbidního vtipu, který se mi tak líbil v minulých dílech a že, než se to pořádně rozjede, hrozně se to vleče, hodně se žvaní a prázdně filozofuje.

Poslat Re-Animátora do basy mi přišlo jako dobrý nápad, zvlášť když to má skončit vzpourou vězňů, z nichž polovina je mrtvá, bohužel tenhle nosný námět scénárista moc nevyužil. Když se objeví v ději mladá blonďatá reportérka Laura (Elsa Pataky), která je podobná dívce z úvodní scény a když se dozvíme, že mladý doktor je bratr té dívky z úvodní scény, každý idiot pochopí, co bude následovat. Je pravda, že tenhle film není o překvapeních, bohužel v tom případě je jeho největším problémem absence nápadů a vtipu při gore scénách. Prostě tam ty morbidnosti jsou, ale takové, že si je moc nevychutnáte. Vlastně až na jednu.

Abych jen nehanil, poslední Re-Animátor není zas tak špatný, jak se může z předchozích řádků zdát. Třeba efekty, které sice nejsou úplně dokonalé, ale tipnul bych, že schválně v souladu s Re-Animátorskou nadsázkou. Jeffrey Combs je ve své životní roli opět jako doma, škoda jen, že tentokrát nemá až tolik prostoru. Sestřička z vězeňské ambulance ukáže kozy (tipnul bych, že to jsou dvojky) a jedna z oživlých mrtvol ji do levé kousne (nebo ji spíš ožužlá). Hudba nepostrádá Re-Animator theme Richarda Banda a zbytek je taky slušný, možná proto, že trochu připomíná některé motivy z Psycha. A nesmím zapomenout na velmi pěkně výtvarně udělané úvodní titulky, které mají lepší atmosféru než leckteré rádoby napínavé scény v samotném filmu.

Přiznávám, mnoho dobrého jsem na tomhle filmu nenašel, ale na Briana Yuznu jsem v žádném případě nezanevřel a těším se na další kousky, které spáchá. Na vině je zcela určitě moje očekávání, které se nenaplnilo. Takže, moc toho nečekejte a třeba se vám to bude líbit.

PS: V jednom z předchozích odstavců jsem se zmínil o jedné nezapomenutelné scéně, něco jako byla létající hlava v (tuším) Bride of Re-Animator. Je to samozřejmě ta s ukousnutým penisem, který si před sebou válí znovuoživená krysa. Jestli chcete vědět jak to s ním dopadne, musíte se dívat i na závěrečné titulky. Ovšem, žádnou pointu nečekejte. Spíš jen takovou blbost. Ale potěší.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.
Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 13. leden 2005

Briana Yuznu (a jeho sem-tam spolupracovníka Stuarta Gordona) fanúšikovia hororov poznajú dôverne a tí fanatickejší dokonca na margo ich nechutnej tvorby mrhajú slovami „kultová“ alebo „nezabudnuteľná“, nedajbože sa rúhajú slovnými spojeniami „pilier žánru“. Budiž, čo ma je po tom. Povedzme, že ich adaptácia L. P. Lovecrofta Dagon ma príjemne prekvapila prvou hodinkou, kedy sme nevedeli, o čo ide, a v druhej prišlo na rad už obligátne sťahovanie pokožky z tváre zaživa.

Brian Yuzna sa do sŕdc fanúšikov žánru zapísal najmä sequelom Re-Animátora (1985), ktorého ešte natočil Gordon, nasledovali kúsky ako Návrat živej smrti 3 (1993), mal prsty aj v poviedkovom Necronomicone a diskutabilnú slávu mu priniesla jednotka a dvojka Dentistu, s ktorými sa ešte viac bojíme zubárov. V roku 1998 dostal nápad natočiť ďalšie životné peripetie geniálneho psychopatického vedca Westa s tvárou viac-menej nezabudnuteľného Jeffreyho Combsa, ktorý sa vraj narodil pre rolu nie vyložene zlého, ale frankensteinovsky si za svojim cez mŕtvoly idúceho vedca, ktorý pokladal smrť za chorobu a dokázal s ňou bojovať, čoho výsledkom však bol strach, hrôza, teror a veľa kečupu.

Keby len toho. Yuzna je žiakom starej tvrdej školy, nemá rád počítačové triky, namiesto toho si najme ľudí, ktorí „si to robia ručne“. Pozitívne je, že to vyzerá dobre. Negatívne je, že aby to človek ocenil, musí mať dosť tuhý žalúdok. Rozdiel medzi Yuznom a Petrom Jacksonom a Samom Raimim je totiž v tom, že Yuzna verí, že točí skvelé horory a pritom sa sústreďuje iba na krvavosti nechutnosti a zmysel pre čierny humor nechal niekde doma za pecou, resp. naivne verí, že stačí ukázať, ako ženská chlapovi odhryzne penis, ktorý si začne žiť vlastným životom - a že hádam už automaticky, takpovediac samo od seba, to bude vtipné. Kuriózne možno, trápne pravdepodobne, vtipné možno ako-tak v záverečných titulkoch, lebo „živý penis" si ich predsa zaslúži. Ak vám to náhodou nedopálilo, áno, uvidíte penis. Škoda, že sa na živý penis nepodobá, ale čo už. Okrem živého penisu uvidíte očné buľvy, ale to je ešte to príjemnejšie. V priamom prenose uvidíte, ako chlapíkovi z brucha doslova vyletia do vzduchu vnútornosti.

Návrat Re-Animátora sa chvíľu zmieta na celkom vydarenej hranici paródie a tuhej kávy, ktorá chce šokovať. Napokon sa ale humor kamsi vytratí a ostane len prehliadka vyložených samoúčelností, ktoré vyniknú najmä ak sa pozrieme na „scenár“, ktorý po zahrievanej pol hodinke definitívne stratí logiku a zdravý sedliacky rozum.

Okrem krvi je film aj prehliadkou vyšinutých existencií. Fanúšikov určite zamrzí, že Jeffrey Combs je vedľajšou postavou, nemá veľkú šancu zaujať. Vyloženým omylom je jeho nástupca, mladý, jeho meno mám napísané, ale nebuďme ho tu písať, načo, a ešte horšie je na tom tá, ktorá hrá jeho frajerku, tak tá je skutočne strašná. Naopak, na pár hodín vám v pamäti ostane „krysí“ správca väznice (kde sa dej odohráva), dvojminútoví toxikoman s príznačnou prezývkou Speedball a tiež pobožný ale podľa Biblie sa nie veľmi chovajúci Moses.

Toto natočil alebo človek, ktorým sa vo svojej ranej tvorbe inšpiroval Peter Jackson, alebo človek, ktorý sa inšpiroval Petrom Jacksonom, ale prebral po ňom iba jeho úchylky a nie aj zmysel pre humor, nadhľad a talent stráviteľne dať dokopy šok so zábavou. Keby som bol sprostý, tak napíšem, že to ale bola poriadna pi..., ale ja som už veľký a viem sa ovládať, takže nájdem radšej tie dobré veci. No, hm, veľa ich nie je, ale ten penis, tak to vám teda bolo fakt sila!Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.