Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 72 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Book of Shadows: Blair Witch 2First PersonWitches

USA
90 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Záhada Blair Witch 2
rok: 2000
režie: Joe Berlinger
scénář: Daniel Myrick (characters) and), Eduardo Sánchez (characters), Dick Beebe (written by) and), Joe Berlinger (written by)
hrají: Kim Director (Kim Diamond), Jeffrey Donovan (Jeffrey Patterson), Erica Leerhsen (Erica Geerson), Tristine Skyler (Tristen Ryler (as Tristen Skyler), Stephen Barker Turner (Stephen Ryan Parker), Kurt Loder (Himself), Chuck Scarborough (Himself), Bruce Reed (Burkittsville Resident #1), Lynda Millard (Burkittsville Resident #2), Deb Burgoyne (Burkittsville Resident #3)
produkce: Bill Carraro, Kevin J. Foxe, Daniel Myrick, Eduardo Sánchez
hudba: Carter Burwell
keywords: witch, murder, female-nudity, dream, wiccan, hanged-girl, reporter, surveillance, spiral-staircase, male-nudity, partly-teenkill, clerk, dog, forest, nightmare, vision, convenience-store-clerk, grocery-mart, photography, blood, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8891

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 15. červen 2004

Od Blair Witch Project 2 som veľa neočakával. U mňa jednotku udržal nad vodou námet (mystifikácia) a točiť dvojku tým istým štýlom by určite bola samovražda, lebo tomu už nikto neuverí a nebude to ani ako-tak originálne (a strašidelné). Preto ma dvojka milo prekvapila. Je to iná téma, iné spracovanie a chvalabohu aj iná kamera.

Film sa začína zostrihom udalostí, ktoré sa v meste Blair „naozaj stali“. Uvodzovky sú v tomto prípade na správnom mieste a režisér sa asi pokúsil zopakovať malý podvod z jednotky. Pravdaže s tým rozdielom, že kto by mu teraz (po odhalení tajomstva jednotky) veril? Je tu pár ľudí z mesta Blair a niekoľko televíznych záznamov. Všetci hovoria o tom, ako im film zmenil život a ako na nich film zapôsobil. Je tu pár nevysvetliteľných prestrihov na psychiatriu, ale čo to je, sa dozvieme až neskôr. Režisér chcel opäť nabudiť atmosféru mystifikácie, a tak sa postavy volajú podľa ich hereckých predstaviteľov (Kim = Kim, Jeff = Jeff, Erica = Erica ...). Nedarí sa mu to, ale stále je tu tajomná atmosféra. Hlavné postavy sa opijú, nahúlia a idú spať. Ráno sa zobudia, všade je samý odpad. Jedna dokonca v noci potratila. Potom za pomoci jednej z nich (tej zmaľovanej šľapky) nájdu kazety z kamier, ktoré na noc poukladali okolo. Pozerajú si ich v dome jedného z nich a nevedia nič na nich nájsť. Majú nočné mory a na tele vyrezané rôzne symboly. Čo sa stalo? Dobrá otázka, nevedia to ani oni a ani my sa to poriadne nedozvieme.

Podobne ako u jednotky, aj tento film má tajomnú atmosféru, avšak tá je dosť odlišná. Pri jednotke bola založená na tom, že sme sledovali partiu študentov, ktorí sa stratili a „ktosi“ ich sleduje; tu je to urobené tak, že máme možnosť sledovať hlavné postavy, ktoré si nevedia vysvetliť, čo sa stalo a všetko sa komplikuje. Práve tá komplikácia tu spôsobuje strach, keďže nevieme, ako sa to ešte zhorší a čo sa stane (pravdaže aj čo sa stalo). Atmosféru často ničí odfláknutý scenár. Neviem čo chcel autor povedať niektorými vecami: Po prvé: vo filme je množstvo vulgarizmov, to by nevadilo, proti tomu kurva fakt nič nemám :-), ale miestami sa mi zdalo ako keby tam boli dosadené násilne. Vysvetlím: vyzeralo to, ako keby na strane bolo iba 5 vulgarizmov, a tak scenárista tam dodal 10 kde sa mu zachcelo, lebo je pravidlo, že na strane musí byť 15 vulgarizmov. No a zákonite to potom vyzerá trápne a miestami aj smiešne. Po druhé: vo filme je množstvo drog a alkoholu. Ako v prvom prípade pri mnohých scénach nevidím súvis. Jasné, je to OK pri záverečnom rozuzlení a ešte pri pár scénach. Ale oni tam nasávali neustále! Zoberme si napríklad Pulp Fiction, tam je konzumácia drog obmedzená na určité okamihy, ktoré majú súvis s dejom (to isté s vulgarizmami). Tu to je naopak, drogy sú tu stále a neviem, čo to malo v konečnom dôsledku znamenať. Išlo tu o podlizovanie sa feťákom a získanie tejto skupiny divákov? Po tretie: zmaľovaná šľapka (bohvie ako sa volala). Postava by to mohla byť zaujímavá, ale nesmie sa najať taká trápna herečka. To je ako keby sme zobrali charizmu a osobnosť Alice Coopera; zostalo by nám iba zmaľované strašidlo. To isté sa stalo aj tu, lenže tu nám zostala zmaľovaná šľapka odriekajúca repliky ako robot.

Nesmiem zabudnúť pochváliť kameramana. Nie že by urobil nejakú geniálnu prácu, ale vymenil tú (otrasnú) trasľavú kameru z jednotky. Mohol si vybrať, ale chvalabohu sa rozhodol správne. Veľkú zásluhu na tom má určite aj režisér, ktorý pochopil, že vybrať sa cestou mystifikácie (ako v jednotke) nemá cenu, a tak sa to rozhodol riadne redukovať (a ten kúsok mystifikácie tu neprekáža). Herci sú vo filme v pohode (až na pani zmaľovanú), lebo sa od nich nič nečaká, a tak ani nezaostávajú za očakávaním.

Ako som už povedal, Blair Witch Project na mňa veľmi nezapôsobil. No a pri pokračovaniach nanešťastie platí také pravidlo, že pokračovanie je takmer vždy o dosť horšie ako originál a asi ťažko by sme našli pokračovanie lepšie ako originál (našli by sme minimálne takmer rovnako dobré, alebo veľmi kvalitné pokračovanie: Halloween H20, Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors, Empire Strikes Back, Back to Future 2 ...). Preto som od dvojky veľa neočakával no a zákonite som bol milo prekvapený. Prečo? Blair Witch 2 ma vystrašil. A čo nám môže horror viac dať? Možno je film strašná hovadina (svedčí o tom hodnotenie IMDb, CSFD, Cinema ...), ale film ktorý ma vystraší musí mať určite nadpriemerné hodnotenie (nejedná sa tu o lacné ľakačky, ale o niečo viac, o atmosféru). No ale v konečnom dôsledku celý film BW2 (atmosféra, herci, réžia... blablabla ...) je o niečo slabší ako jednotka - Blair Witch Project.

Top z filmu: Žiadna scéna mi nezostala v pamäti, ale keď rozmýšľam, tak dobré bolo záverečné rozuzlenie. No a aj na tú nahú tanečnicu sa dalo celkom dobre pozerať :-).Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.