Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 103 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Blair Witch ProjectFirst PersonWitches

USA
81 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Záhada Blair Witch
rok: 1999
režie: Daniel Myrick, Eduardo Sánchez (as Eduardo Sanchez)
scénář: Daniel Myrick (writer) &), Eduardo Sánchez (writer) (as Eduardo Sanchez)
hrají: Heather Donahue (Heather Donahue), Joshua Leonard (Joshua 'Josh' Leonard), Michael C. Williams (Michael 'Mike' Williams (as Michael Williams), Bob Griffith (Short Fisherman), Jim King (Interviewee), Sandra Sánchez (Waitress (as Sandra Sanchez), Ed Swanson (Fisherman With Glasses), Patricia DeCou (Mary Brown), Mark Mason (Man in Yellow Hat), Jackie Hallex (Interviewee with Child)
produkce: Robin Cowie, Bob Eick, Kevin J. Foxe, Gregg Hale, Michael Monello
hudba: Tony Cora
keywords: forest, legend, maryland, student-film, video-camera, hiking, trap, supernatural, boyfriend-girlfriend-relationship, running-in-the-dark, pain, tragedy, camping-in-wilderness, river, talk-to-camera, autumn, pagan, government-film, screaming-in-fear, confrontation, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 18684

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 15. červen 2004

Blair Witch Project. Tento film pred pár rokmi rozpútal mániu a opäť trochu zvýšil záujem o horror. Stal sa najúspešnejším filmom histórie, pri porovnaní rozpočet/zárobok, s rozpočtom 35 000 $ a zárobkom, doteraz 249 000 000 $. Prečo? To Vám asi nepovie nikto na 100 %, ale podľa môjho názoru preto, lebo tam nie je žiadna krv a (miestami) vie aj strašiť. Takto mohol film do kina nalákať aj takých ľudí, čo bežne horrory nepozerajú (asi väčšina fanúšikov romantických filmov s Meg Ryan by do kina nezašla na Braindead). No ale je tu ešte jedna možnosť, to že film je mystifikácia, ale k tomu sa ešte dostaneme.

Nuž ale poďme k deju. Z titulkov sa dozvieme, že niekto našiel videokazetu s poslednými hodinami života partie študentov filmovej univerzity (no, to či to boli posledné hodiny ich života sa asi nedozvieme, ale dá sa to predpokladať, keďže ich telá sa nenašli), no a my máme užasnú príležitosť pozerať sa na to, ako k tomu došlo. Tí študenti sa vybrali do mesta Blair, aby nakrútili dokument o miestnej čarodejnici. Sú to dvaja chlapci a jedno dievča. Najprv robia rozhovory s miestnymi obyvateľmi (ohľadom legendy o čarodejnici) a neskôr sa vyberú aj do lesa. Tam si najskôr robia srandu z čarodejnice, ale po čase zistia, že sa stratili. Blúdia po lese a objavujú rôzne tajuplné objekty, začnú sa báť. Všetko sa začne komplikovať.

Film je mystifikácia. Ak by sa dala mystifikácia nejako jednoducho charakterizovať, tak by to bol asi film, ktorý sa vydáva za skutočnosť (čo však neplatí vo všetkých prípadoch), s cieľom oklamať diváka, alebo manipulovať s ním. Tento film mystifikáciou jednoznačne je! Lenže mystifikácia by sa dala rozdeliť na dve druhy: 1) dielo, ktoré sa vydáva za skutočnosť; 2) dielo, ktoré sa nevydáva za skutočnosť, ale v priebehu deja si buď budeme myslieť, že je to skutočnosť, alebo nás dej vtiahne do filmu a všetko mu „zožerieme“. Blair Witch Project je mystifikácia prvého typu, podľa môjho názoru, toho horšieho typu. Nielenže je ľahké povedať, že film je skutočnosť, ale udržať to je veľmi ťažké a mýtus padne skôr či neskôr, kým toto sa v druhom type stať nemôže. Aby som tu nerozkecával iba veci okolo, poďme už bližšie. Film stojí a padá na tom, že kazeta je skutočná a že sa to naozaj stalo. Prvé týždne, mesiace film fungoval ako šokujúci dokument (a fungoval by aj teraz na neoboznámených divákov, ak by miesto žánru „horror“ bol na obale DVD a v TV programe napísané „dokument“), lenže teraz je známe, že to pravda nie je a film už nepôsobí dojmom „šokujúcej skutočnosti“. Autori vsadili všetko na tento mýtus: roztrasená kamera, neznámi herci, žiadna hudba ... a takto film fungoval, lenže ako som už spomínal, to je už minulosť.

Autori mohli najať známejších hercov, upraviť kameru, pridať hudbu a vtiahnuť diváka do filmu, lenže to je asi pre nich tvrdý oriešok (lepšie orech) a musím povedať, že nie každý to dokáže. Teraz mám v čerstvej pamäti seriál Taken od Stevena Spielberga. Brilantný seriál, v ktorom vyniká jedna časť. Ak ste seriál nevideli, tak to môže byť SPOILER! Asi jedna celá časť je výmysel a tvorcovia nás vodia za nos, tým pádom sa skoro jedna celá časť desať dielneho seriálu nestala! Tak tomu hovorím mystifikácia. SPOILER! Ešte si spomínam na môj najobľúbenejší film Man on the Moon (réžia Miloš Forman). Už samotný námet, životopis Andyho Kaufmana (veľkého mystifikátora) nám naznačuje o čom bude film. Na rozdiel od Blair Witch Project je Man on the Moon skutočný príbeh, ktorý sa od reality (= života Kaufmana) takmer nelíši. Autor ponúka rôzne etapy zo života Kaufmana bez toho, aby povedal, či je to Kaufmanov výmysel alebo pravda a donúti nás pochybovať aj o Kaufmanovej rakovine. Autor manipuluje s divákom. To isté sa v horrore podarilo aj M. Night Shyamalanovi, prakticky v každom jeho filme sa pohráva s divákom (až na Sings, pointu postavil na niečom úplne inom a film nedosahuje kvality jeho ostatných filmov). Blair Witch Project mal podľa môjho názoru na to potenciál, ale nevyužil ho a vybral si ľahšiu cestu, ktorá je však aj kratšia.

Samotný námet o dokumente, ktorý sa vyšmykol z rúk nie je až tak originálny. Použil ho už v roku 1973 Mitchell Block vo filme No Lies a použili ho aj autori horroru Cannibal Holocaust. Lenže obe filmy sú skôr undergroundové diela (a malo ním, podľa rozpočtu, byť asi aj Blair Witch Project), či už No Lies ako krátky „dokument“ o znásilnení, alebo Cannibal Holocaust - kult horrorových fanúšikov, o ktorom však bežný divák asi toho veľa nevie. Blair Witch Project je vlastne kópia, alebo lepšie povedané remake Cannibal Holocaustu. Takto dostal film tému horrorová mystifikácia aj k bežnému divákovi. Lenže prostriedky, ktoré k tomu použil, film urobili nudným (pre niekoho už pri prvom pozeraní, pre ďalších pri opakovanom pozeraní).

Vo filme budete márne čakať na hudbu. Keďže film je „pravdivý dokument o stratených študentoch“, tak hudba tam nesmie byť, študenti predsa nenosili rádio so sebou, aby mohli v správnej chvíli pustiť tú správnu horrorovú hudbu :D. Týmto film miestami stráca atmosféru, ktorú by v inom filme podporila hudba. Rovnako ako absencia hudby, mne osobne vadila aj kamera. Jasne že sa obraz trasie, ale neustále (z toho ma bolela hlava, fakt :-( )! Takáto kamera patrí k takémuto typu mystifikácie, ale treba mať medze! Určite by študenti filmu mali vedieť držať kameru a pri rozhovoroch a niektorých ďalších scénach to spraviť tak, aby kamera bola v pokoji. Takto film vyzerá, ako keby ho nakrúcal opitý kameraman. A pravdaže, občas by sa mala kamera aj vypnúť. Vezmime si napríklad Saving Private Ryan, kde Spielberg použil podobnú kameru, aby dosiahol realistickosť filmu (aby to vyzeralo ako dokument z 2. svetovej vojny), ale kamera sa netriasla vždy a nie tak výrazne. Okrem kamery a hudby, film držia v rovine mystifikácie aj herci. Režiséri najali mladých, neznámych a neskúsených hercov, ktorí vo filme vystupujú pod svojimi menami. Na to, že film nie je pravda, poukazuje aj fakt, že Heather Donahue to s herectvom nehodlá zabaliť, „vynorila sa z lesa“ a hrala jednu z hlavných postáv v (tu už spomínanom) seriály Taken. No a ešte taká maličkosť, ako môže film pôsobiť ako skutočnosť, keď na konci sú záverečné titulky a v nich mená tvorcov, vrátane režisérov (nie žeby sa podpísali ako „materiál zostrihali a upravili“, ale réžia ... a ďalší tvorcovia taktiež, najlepšie by to bolo bez titulkov). To je ako keď chcel Hitchcock v Psychu šokovať a aj šokoval, lenže teraz už dané „šokujúce scény“ nie sú šokujúce, ale narozdiel od Blair Witch Project, film je stále zaujímavý a strašidelný (a to nielen v kontexte s dobou).

Doteraz som film len kritizoval, ale teraz v tomto krátkom odseku :-) poďme ku kladom. Celé to akosi funguje, u mňa určite, keďže také veci ako trasľavá kamera v správnom čase a približovanie realite viem oceniť. Scenár je plný dialógov, ktoré su O.K., lenže scenáristi nie sú Tarantino, a tak dialógy nie sú až také aby sa zdali ako skutočnosť. Scenár má pár dobrých momentov (asi prvých 15 minút) a pár strašidelných momentov (asi posledných 10 minút). Lenže miesto medzi tým je veľmi veľké (film má skoro 90 minút!), a tak po čase film upadá do monotónnosti. Réžia to ako tak (niekedy) udržala tým, že sa tvári ako skutočnosť (ako som spomínal, viem to oceniť a hlavne kvôli tomu je skóre nadpriemerné) a tak udržiava strašidelnú atmosféru, ktorá vládne počas celého „stratenia študentov“ (no takmer). Hmm tak do toho odseku o kladoch som napchal dosť záporov :-).

Konečný verdikt: Pri filme som sa veľmi nudil, hlavne okolo stredu filmu som skoro zaspal. Na druhej strane mne sa páčil úmysel tvorcov napáliť ľudí. Film je výnimočný aj v tom, že delí divákov na niekoľko táborov, hlavne na tých, čo film prijali so všetkým a na tých, čo na film nadávajú. No a pravdaže je tu aj tretia skupina: niekto medzi týmito dvoma tábormi, kde patrím aj ja.

Top z filmu: Jednoznačne téma, mystifikácia. Ako fanúšik Andyho Kaufmana a mystifikácie ako takej (hlavne dôsledku = oklamaniu nevinných ľudí; škodoradosť je najväčšia radosť) nemôžem dať nič iné. Zo scén bola najlepšia tá posledná, resp. posledný záber.

PS: Na svojom konte má mystifikáciu aj režisér kultových splatterov Braindead a Bad Taste, Peter Jackson. Ten nakrútil fiktívny dokument z názvom Forgotten Silver.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.
Recenzoval kelt

Přidáno: 12. březen 2005

V roku 1994 sa v lesoch neďaleko Burkittswillu v Merylande stratili traja študenti Heather Donahue, Joshua Leonard a Michael Williams pri natáčaní dokumentu. O rok bol ich dokument nájdený...

Táto veta je známa ako začiatok kultového hororu Záhada Blair Witch. Nedalo mi a pustil som sa do recenzie svojho naobľúbenejšieho hororu The Blair Witch Project.

Dovtedy nepoznaní americkí študenti Eduardo Sanchéz a Daniel Myrick prišli s novým nápadom. Námet by tam aj ako tak bol, zobrali si na mušku povesť či mýtus zo svojho (tj. Marylandského) regiónu, ktorý rodičia už dosť dlhú dobu používajú na posielanie svojich detí do postele a to Blairskú bosorku. Problémom však boli peniaze. Odkial by obyčajní študenti zobrali milióny na prvotriedny horor? Tažko povedať. A tak sa dvaja študenti obávali, že ich životný sen - priblížiť ostatku sveta svoj rodný kraj tj. Maryland (alebo že by ich životný sen bol- dokonca života sa válať v prachoch, veľa žien a portské v ruke? ) zostane nesplnený. Chvalabohu (tak ako to prajem im tak to prajem aj sebe- pretože tento film pre mňa dosť znamená)že tento horor vyšiel, keď sa ujalo ich nápadu filmové štúdio HAXAN films resp. Artisan a nápad zrealizovalo.

Pre lepšie poznanie resp. pochopenie filmu uvediem niektoré udalosti, ktoré sa v Black Hills (tak sa nazýva pohorie vedľa Burkittswillu) odohrali- aspoň tak tvrdia historické záznamy.

POKIAL VÁS HISTÓRIA BLAIRU NEZAUJÍMA MÔŽETE DANÝ ÚSEK PRESKOČIŤ

Vo februári roku 1785 bolo v osade Blair nezvestných niekoľko detí. V dome starenky menom Elly Kedward, ktorá bývala na okraji dediny sa našli krvavé stopy. Osadníkov nezaujímal fakt , že by to kľudne mohla byť aj krv zajaca, ktorého si starenka chcela večer uškvariť na ražni a odsúdili ju bezpodmienečne na najhorší trest- ktorý nazývali vyhnanstvo. My si vyhnanstvo predstavujeme úplne inak ako si ho vtedy predstavovala rada starších Blair. Keďže bolo v tom čase "byť o hlavu kratší" už staromódnym gýčom a na smrť- obbesením si vtedy iba navykali vo vyspelejších štátoch USA, bolo vyhnanstvo najlepším riešením. Jednoducho Kedwardovú iba priviazali o strom a nechali ju tak. Pri tom ich ona preklínala, slovami o ktorých nič nevedeli, a tým sa iba utvrdili v tom, že je bosorka.

V novembri 1786 sa z mesta postrácali ďalšie deti. Zaujímavé na tom bolo to, že to boli deti akurát tých členov rady, ktorý vtedy pred rokom odsúdili údajnú bosorku. Do blairskej kroniky (nazývanej tým známym názvom: Shadows Book) zapísali iba to, že odchádzajú z osady a meno Elly Kedward už nikdy nespomenú.

roku 1824 sa týmto miestom budovala železnica. Mesto objavil muž menom Burkittswille, staviteľ tejto železnice a pomenoval ho po sebe. Objavili aj knihu tieňov a boli prekvapený udalosami čo sa tam odohrali. Raz sa pri mestskom pikniku sa utopila Eileen Treacle. Niekoľko svedkov tvrdilo, že videlo modrú ženskú ruku ako ju vtiahla do vody.

1886, Marec... stratila sa osemročná Robin Weaverová, hľadalo ju niekoľko pátracích skupín. Nakoľko prišla Robin neskvôr sama domov, pátranie ukončili. Späť sa však nevrátila jedna 5členná skupina. Našli ich mŕtvych, poviazaných navzájom za ruky a nohy a s vyrytými rituálnymi znakmi po tele.

1941... sa stratilo sedem detí. A zrazu sa z lesov vynoril miestny čudák menom Rustin Parr, so slovami, že ho k tým činom prinútili čudné hlasy. Nikto nevedel o čom to hovoril. Keď však miestna polícia prehladala Parrov dom a našli vňom telá siedmich detí zistilo sa o čom rozprával. Parra zatkli a odsúdili na smrť- tentokrát obbesením.

AK STE VYNECHALI HISTORICKU ČASŤ MOŽETE ČÍTAŤ ĎALEJ

1994 - V tomto roku sa vraj v Black Hills stratili traja študenti. Dúfam, že vám je v tomto prípade jasné, že je to jasná fikcia. Heather Donahue, Joshua Leonard a Michael Williams išli do Black Hills natáčať dokument resp. domácu úlohu o Blairskej čarodejnici (v niektorých príkladoch može byť škola naozaj nebezpečná-kto vie koľko by za "zle zadanú" domácu úlohu vysúdili amíci, ak by sa to skutočne stalo). Naschvál si trojica vybrala čas tesne pred haloweenom, kto vie prečo? Tak či onak, študenti filmovej školy v Baltimore sa stratili v lese a už sa nevrátili. Ich kazeta bola rok po tom objavená. A spracovalo ju HAXAN films. HAXAN films si dali na nápade Sanchéza a Myricka detailne záležať a rozhodli sa film natočiť naozaj čo najreálnejšie.

Začnime hercami. Asi by nikto neveril, že sa to naozaj odohralo, keby HAXAN films obsadilo do hlavných troch úloh napr. Toma Cruisa, Stevena Segala a Meg Ryenovú (tá má srdcervúce scény naozaj mimoriadny talent). A tak sú vo filme herci takí akí sú. V tomto filme nebol potrebný nejaký extra herecký výkon, stačilo vedieť základy herectva, držania kamery a práce s ňou a niekoľko tých hereckých trikov. Film bol vraj natáčaný tak, že hercov poslali do lesa iba s kamerami a malými zásobami jedla. Satelitom im posielali informácie o programe dňa, ale niekedy ich mimo plán strašili, teda bez toho aby im niečo povedali. To bola príčina tých vystrašených výrazov a hádok (možno to boli aj tie malé zásoby jedla). Z hereckej stránky teda kus dobre odvedenej práce.

Keď vídam kritiku (a to niekedy aj dosť ostrú) na Blair Witch Project stále sa začína slovami "kto sa má pozerať na tie roztrasené kameri?". Takže budem sa venovať tejto stránke filmu. Už vyššie sme si ujasnili, že film je fiktívny dokument a tvorcovia urobili preto,aby vyzeral ako naozaj všetko. Myslíte si, že keby bol film neviem ako širokoúhly a používal by najlepších kamier, uveril by mu niekto? Asi ťažko. Všetko je točené na zväčša amatérskych kamerách Heather a Joshovej (keďže Mike robí zvukára). Vo filme nenájdete záber, ktorý by nemohol spraviť aspoň jeden z dvojice Heather a Joshua. Ďalej to, že sa kamera kolísa zo strany na stranu patrí tiež k realistickému základu filmu. Treba si uvedomi, že keď sa natáča amatérsky dokument tak sa kamera nehýbe po nejakých extra kolajniciach, ale musia ju niesť bežiaci vystrašený ľudia. Takže by som nezavrhol v tomto prípade ani kameru.

Čo sa týka zvukovej stránky filmu. Nie je tu veľmi o čom debatova. Znova som sa stretol vo viacerých recenziách s tvrdením, že tu chýba soundtrack. Zvuk mal na starosti údajne Mike. Ale ani hrešenie na jeho účet, prečo tam nenamixoval nejaký heavy metal horor soundtrack nie je na mieste, pretože ide, podotýkam asi už po stý krát, o dokument.V pozadí je počuť príjemnejšie aj nepríjemné zvuky, šuštanie, plač detí, praskanie atď. Zvuk teda nie je tak stopercentný, ale podla mňa je dobrý tak ako tam je.

Rekvizity: ako tzv. "Joshov posmrtný balíček", ktorý nájde Heather, alebo voodoo znaky na stromoch, prípadne kamenné hroby, ale opekajúci si marshmallows. Znovu rekvizity, ktoré by dokázali urobi podľa mňa aj deti predškolského veku a vidíte aký majú tieto rekvizity účinok.

Film sprevádzali rôzne reklamné kampane,počnúc web-stránkov a končiac až prenosom TV novín. Naozaj. Ľudia v USA si mysleli, že to je pravda. V roku 1999 to bolo všade - TV, noviny, ankety: pravda alebo nie, časopisi proste všetko. Ale predstavte si tú situáciu. Rodičom sa stratí ich dieťa, nikdy ho už neuvidia a nechajú si o jeho posledných dňoch života natočiť film a začnú ho ukazovať celému USA? Musím sa, ale priznať, chvílu (myslím, že to boli asi 2 mesiace) som tomu veril aj ja.

O mýte Blair Witch vyšli aj knihy viď.Curse of Blair Witch, ktorý je sfilmovaný aj na DVD Blair Witch. Práve tento dokument, či už v knižnej alebo sfilmovanej podobe, prináša kopu zaujímavostí o histórii a udalostiach v Burkittswille.

Najsilnejšiou stránkou filmu je atmosféra. Ľutujem, že som na filme nebol v kine, ale videl som ho iba v TV a na DVD. Príbehom sa film určite zapísal medzi najnápaditejšie filmy v hororovej tvorbe. V mojom členení-hororové nebo-peklo poputuje tento film jednoznačne do neba. Je to môj naobľúbenejší film a tak mu dávam najvačší počet hviezdičiek ako je možné. Viem, že sa nájde riadna hŕstka ľudí, ktorých týmto hodnotením naštvem :) alebo, ktorý s mojim verdiktom dole nebudú súhlasiť, ale dúfam, že som aspoň niektorým touto recenziou vylepšil názor na tento horor. Koniec koncov tak isto sa radí medzi kultovky tak ako Haloween, Piatok trinásteho, Nočná mora z Elm Street atď. A priznajme si nemôže byť až taký hrozný, keď zarobí z 30tisícového rozpočtu 150miliónov dolárov... Smola je to, že hororový svet v súčasnosti zmietajú boje medzi slashermi resp. gore horormi a psychickymi horormi-ducharinami. Ja sa radím do toho neutrálu. Ale, keby som sa mal už rozhodnúť u mňa vedú, aj keď iba o malý náskok, ktorý tvorí práve Záhada Blair Witch a Ring psychické.... Je to iba vec názoru

VERDIKT: Veľmi dobrý psychic horor,výborná atmosféra... niet čo dodať pre mňa jednoznačne: 10/10

Pozn.: Všetci traja herci hrali v ďaších filmoch-- J. Leonard a Heather Donahue aj v znamejších: J.Leonard, má na pláne nový film Hatchet (tiež horor), okrem toho hral aj v Madhouse ako Clark a myslím, že som ho videl aj v Riddickovi.
H. Donahue: má v pláne tiež nový film Manticore a okrem toho však hrala v Girls and Boys a malých TV sériach
Michael Williams- v pláne The After Killer, hral aj v Long Story Short atd.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.