Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 42 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
La casa mudaGhosts

Uruguay
79 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Tichý dům
anglicky: The Silent House
rok: 2010
režie:
scénář: Oscar Estévez (screenplay), Gustavo Hernández (story), Gustavo Rojo (story)
hrají: Gustavo Alonso, Florencia Colucci, María Salazar (Lara), Abel Tripaldi
produkce: Gustavo Rojo
hudba:
keywords: based-on-a-true-story
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 5874

Recenzoval Bloody

Přidáno: 16. únor 2011

Natočit celovečerní horror v jednom jediném záběru na digitální fotoaparát, to je sám o sobě skvělý a zatím neotřelý nápad. Pokud disponujete trochou talentu, několika dobrými nápady a opuštěným domem v lesích, můžete si stejně jako Gustavo Hernández udělat vlastní domácí video. Ten si za pouhých 6 tisíc dolarů pořídil tenhle snímek, inspirovaný podle skutečných událostí. Koncem druhé světové války byla prý v jednom domě jakési uruguayské vesnice nalezena dvě těla mužů s vyříznutými jazyky a kolem nich poházené perverzní fotky. Film nám tedy ukazuje vlastní teorii, jak to mohlo tehdy skutečně být.

Na začátku sledujeme hlavní hrdinku Lauru a jejího otce, kteří právě dorazí k rozlehlému domu v lesích, aby se tu setkali s mužem, co jim nabídnul práci. Dům se totiž chystá prodat, ale jelikož není v nejlepším stavu, potřebuje ho trochu zrenovovat. Na Lauře a jejím otci je tedy postarat se o to, ale protože se začíná stmívat, rozhodnou se tu přespat, a začít druhý den ráno. Jenže krátce na to se z půdy začnou ozývat podivné zvuky. A protože má být dům už zcela opuštěný, otec se vydá po schodech nahoru, aby situaci zkontroloval. Je však brutálně napaden a zřejmě i zabit. Lauře se díky zabezpečenosti celého domu nedaří z místa utéct. Musí však rychle něco podniknout, protože je jenom otázka času, až si ten „někdo“ nebo „něco“ dojde dolů i pro ni.

Víc nemůžu dodat, byla by to jen otázka spoilerů. Jak už jsem zmínil výše, jedná se o jeden dlouhý, střihačskými nůžkami nepřerušený záběr. Sice je to poněkud diskutabilní, protože hlavně v tmavých pasážích se dá leccos nafingovat, ale budiž. Tady jde hlavně o autenticky reálný čas, v kterém se film odehrává. Od hlavní hrdinky se vlastně vůbec nehneme, a co nevidí ona, nevidíme ani my. Pořád se nacházíme v její těsné blízkosti a dýcháme jí na záda. A to i přesto, že hrdinka nepatří k těm nejsympatičtějším, a vlastně o ní víme leda velký kulový. Tahle podivná hra na schovávanou, co vás násilím donutí stát se součástí děje, je nesmírně působivá. Co je však naopak rušivé, tak jsou některá její počínání ve vypjatých momentech. A teď nenarážím na to, že vylézat z úkrytu příliš brzy je ta největší pitomost, kterou můžete udělat. Mám na mysli nulový pud sebezáchovy a vůli přežít v její nezáviděníhodné situaci.

Silent House se rozhodně nedá brát jako mimořádná pecka, ale je to zatraceně zajímavý a slušně atmosférický horror, jenž využívá svých dostupných minimalistických prostředků až na maximum. Obyčejný les, tajemný dům bez elektřiny, dohromady pouze 4 herci a všudypřítomná temnota jako v prdeli. Právě díky kombinaci tmy s obyčejným polaroidem se vám dostaví jeden z nejděsivějších zážitků vůbec! A vytoužený konec nepřichází ani po závěrečných titulcích, kde předchozí události hodí do úplně jiného světla. To asi proto, aby si divák bláhově nemyslel, že je zápletka příliš banální. Takže pokud vám můžu dobře poradit: zhasněte světla, uvelebte se, otevřete pivko, a připravte si vedle sebe nový spodky. Budete je možná potřebovat.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.