Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 32 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
CubeSérie: Cube

Kanada
90 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Kostka
rok: 1997
režie: Vincenzo Natali
scénář: André Bijelic (written by) (as Andre Bijelic) &), Vincenzo Natali (written by) and), Graeme Manson (written by)
hrají: Maurice Dean Wint (Quentin), David Hewlett (Worth), Nicole de Boer (Leaven), Nicky Guadagni (Holloway), Andrew Miller (Kazan), Julian Richings (Alderson), Wayne Robson (Rennes)
produkce: Colin Brunton, Mehra Meh, Betty Orr
hudba: Mark Korven
keywords: stranger, trap, maze, room, escape, factors, alternative-reality, knifing, paranoia, blood-on-shirt, wrongful-imprisonment, crushed-to-death, prime-numbers, acid, puzzle, autism, tragedy, unsolved-mystery, imprisonment, single-set-production, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 10295

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 27. červen 2004

Predstavte si, že sa raz ráno zobudíte v akejsi miestnosti v tvare kocky, i keď si ešte pamätáte, ako ste si večer ľahli do svojej pohodlnej postele. Asi sa budete sám seba pýtať: Je to sen? Som na drogách? Čo sa to deje? Toto sa stalo aj hlavným hrdinom kanadského filmu Cube. Tento nezávislý sci-fi thriller pred pár rokmi zožal veľký úspech, dokonca až taký, že sa doteraz nakrútili dve pokračovania (Cube 2- Hypercube a Cube Zero).

V úvode môžete sledovať „scénu so sitkom“, ktorá sa už medzičasom stala kultom. Po tejto pasáži sa dostaneme do druhej miestnosti, kde sa deje to, čo som popísal v úvode. Hrdinovia príbehu sa zobúdzajú a zisťujú, že sú na neznámom mieste, v neznámom oblečení a s neznámymi ľuďmi. Medzi nimi sú napríklad matematička, lekárka, policajt, architekt, zlodej a neskôr k nim pribudne aj jeden dospelý autista. Nevedia prečo sú tam, ale zistia, že tam sú nastražené rôzne pasce a že každý z nich má v tejto „hre“ dôležitú úlohu. Cieľ je jasný: prežiť (čo najlepšie bez straty končatiny) a hlavne dostať sa von!

Neviem, či sa film dá označiť ako horor, ale disponuje takou veľkou dávkou napätia, že sa nečudujem, keď ho ľudia zaraďujú do tohto žánru. Tento film je, či už po vizuálnej alebo po obsahovej stránke veľmi zaujímavý. Základ vizuálnej časti je určite v designe kocky, kde autori striedajú farby pozadia a robia tak skvelú kulisu pre nápadité pasce. Práve na pascach stojí jadro filmu a tvorcovia nám to naznačia už vo skvelej úvodnej scéne. Fantázia pascí nekončí po pár minútach ako to bolo napríklad vo filme Saw, ale pokračuje ďalej a počas celého filmu nám autori prinášajú stále nové a nové pasce.

Námet je zaujímavý a originálny. Myslím si, že by sme asi ťažko hľadali niečo podobné. Scenár je taktiež výborný a kvalitne napísaný - pasce sú skvelo vymyslené a ani dialógy nie sú zlé. Neviem, či sa scenáristi na deň zavreli v pivnici, alebo v studni a potom písali dialógy podľa toho, čo tam zažili, ale dialógy sú uveriteľné a nenudia, čo by sa mohlo počas niektorých dlhších rozhovorových pasáží stať. Menšie výčitky by som mal akurát k dvom veciam. Po prvé, logika občas zadrháva. Nechcem tu veľa spoilerovať, ale jedno musím povedať. Postavy nájdu v istom okamihu spôsob na to ako obchádzať pasce a riadia sa tým určitý čas, ale o niečo neskôr prídu na to, že tá technika nefunguje. Naskytá sa otázka: Ako je možné, že sa tak dlho dokázali vyhýbať pascam? Druhá vec, ktorá mi vadila, bol fakt, že počas celého filmu sa nedozvieme, čo je tá kocka vlastne zač a načo slúži. Potom celý námet pôsobí dosť účelovo a nereálne i keď na druhej strane to môže byť zámer tvorcov.

Herci sú taktiež vynikajúci. Herecké výkony sú vyrovnané a na vysokej úrovni, ale asi najlepší boli predstavitelia policajta a autistu. Nevšimol som si, žeby niekto bol v tomto filme zlý. Nie je tu priestor na panoramatické pohľady na prírodu, alebo na niečo podobné, a tak ak by tu boli zlí herci, tak by padol celý film.

Pred tým, než som si pozrel film som o ňom vedel málo. Z rozprávania som vedel o úvodnej scéne, ale nič viac. Potom som si tento film pozrel a úplne ma ohromil svojou originalitou, klaustrofobickou atmosférou a neustálym napätím. Ešte niekoľko minút po dopozeraní som si v hlave s úžasom premietal tento film a premýšľal nad ním. Avšak časom začínam pochybovať, či by tento film fungoval aj na druhý krát. Je založený na zvratoch v deji a napätí, ktoré vyvolávajú pasce a tie už pri druhom pozeraní poznáme. Preto som film zatiaľ videl iba raz a zatiaľ sa nechystám pozrieť si ho druhý krát. Možno niekedy o pár rokov, keď zabudnem na tento film, ale to sa bohužiaľ (chvalabohu?) asi nikdy nestane. Budem si asi musieť počkať na vymoženosti, aké mali k dispozícii Jim Carrey a Kate Winslet vo filme Eternal Sunshine of the Spotless Mind.

Top z filmu: Určite úvodná scéna. Od niekoľkých ľudí som sa dozvedel o tomto filme a všetci hovorili približne toto: „Videl som skvelý film, volal sa Cube. Je tam jedna scéna, kde ...“ Nikto nehovoril o tom, že sa partia ľudí ocitla v neznámom objekte a o napätí, aké je vo filme, každý hovoril iba o tejto scéne. A nečudujem sa im.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.