Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 50 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Bubba Ho-TepHorror Comedy

USA
92 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 2002
režie: Don Coscarelli
scénář: Joe R. Lansdale (short story), Don Coscarelli (screenplay)
hrají: Bruce Campbell (Elvis Presley / Sebastian Haff), Ossie Davis (Jack), Ella Joyce (The Nurse), Heidi Marnhout (Callie), Bob Ivy (Bubba Ho-tep), Edith Jefferson (Elderly Woman), Larry Pennell (Kemosabe), Reggie Bannister (Rest Home Administrator), Daniel Roebuck (Hearse Driver), Daniel Schweiger (Hearse Driver)
produkce: Dac Coscarelli, Don Coscarelli, Jason R. Savage
hudba: Brian Tyler
keywords: nursing-home, death, elvis-presley, soul, mummy, john-f-kennedy, elvis-impersonator, texas, fedora, fire, iron-lung, impostor, penis, nipples, shimmy, cigar-smoking, funeral-director, heater, based-on-short-story, revolver, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 9699

Recenzoval Pepak

Přidáno: 17. červen 2004

Horrory mají proti ostatním filmovým žánrům jednu nezanedbatelnou výhodu: nemusí se ohlížet na diktát módy nebo zdravého rozumu. Žádný nápad není tak nesmyslně úchylný, aby se z něj nedal udělat horror - naopak, mnoho tvůrců i konzumentů vám řekne, že čím nesmyslnější, tím lepší. Uznávanými mistry v šílenostech jsou Japonci, ale i v nám bližších oblastech (třeba na Novém Zélandu) se najdou jedinci, kteří zašli hodně daleko za hranici všeobecně přijatelného. Bubba Ho-Tep sice není až tak neobvyklý jako řada jiných filmů, jejichž recenze si na Studně můžete přečíst, ale s "normální" filmovou tvorbou se také moc srovnávat nedá. Ještě že tak!

Bubba Ho-Tep je horrorová komedie. Nebo komediální horror? To je jedno, každopádně je to velmi lákavé. Možná už si teď brousíte zuby na další Army of Darkness nebo Braindead, ale v tom vás zklamu. Bubba nemá s těmito filmy skoro nic společného. Opravdu. Jestli si dobře vzpomínám, není v něm ani kapka krve, ani kousek samostatného mozku, ani jedna odseknutá končetina. Z tradičních horrorových rekvizit jsou tu vlastně jen nemrtví. Přesněji jeden nemrtvý, titulní Bubba Ho-Tep, což ani není příslušník opěvované kasty zombií, ale jen její velice podřadný příbuzný - mumie. Tradiční egyptská (odtud pochází druhá část jména), netradičně oživší v jižním Texasu dnešních dnů (odtud první). Humor nestojí na bezhlavém legračním sekání živého nebo aspoň nemrtvého masa na malé mrtvé kousky, ale na celé situaci - v plesnivých cárech zabalený Bubba terorizuje domov důchodců a jeho protivníky jsou staříci Elvis Presley a John Fitzgerald Kennedy.

Počkat, tady něco nehraje! Elvis i JFK jsou přece mrtví! Nebo ne? No, ne tak docela. Elvisovi se jednoho krásného dne zhnusilo všechno to bohatství a sláva, vyhledal svého imitátora Sebastiana Haffeho a nabídl mu výměnu: Haffe se stane Presleym se všemi požitky z toho plynoucími a Presley zase převezme Haffeho obyčejný život. Nechal si sice otevřená zadní vrátka v podobě smlouvy, podle které se výměna měla na požádání zrušit, ale zasáhl osud v podobě vybuchujícího grilu na hamburgery a doklad zmizel. Ne že by to Elvisovi vadilo, život bez peněz a slávy se mu líbil. Až do doby, kdy mu něco prasklo v noze zrovna na jedné "imitační show", zřítil se mezi publikum a zbytek života se mu měl odehrát střídavě v komatu, nemocnici a domově důchodců tak trochu kříženého se sanatoriem pro schizofreniky.

JFK na tom byl ještě hůř. Po falešném atentátu v Dallasu ho spiklenci sebrali, vyoperovali mu kus mozku, celého ho nabarvili a jako bláznivého černošského staříka umístili do cvokárny pro případ, že by se jim ještě mohl hodit. Z prezidentských dob mu zůstaly jen vzpomínky, schopnost přijímat telepatické zprávy z oddělené části mozku a samozřejmě vztek nad tím, že mu nikdo nechce věřit, že je JFK. Však na tom spiklenci důkladně zapracovali - byli dokonce tak důkladní, že na něj nasadili agentku, která se ho snaží přesvědčit, že je jeho dcera! Jediný, kdo mu věří, je Elvis Presley...

Oba hrdiny teď čeká náročný úkol odhalit, kdo může za všechny ty podivné jevy, co se v domově odehrávají: kde se berou ty obrovští "švábi", proč tolik relativně zdravých staroušků záhadně umírá, co znamenají ty podivné kresby na zdi na záchodcích. Už samo odhalení původce je nebezpečná záležitost, ale není to nic proti úkolu oživlou staroegyptskou mumii, která se krmí životní energií lidí (vysává ji libovolným dostatečně velkým tělesným otvorem, a vůbec to nemusí být tradiční pusa...), zničit. To je úkol pro skutečné chlapy. Dokáží to oba dědečkové?

Velice mě potěšilo, že žánrové zařazení tentokrát nelhalo a horrorová komedie Bubba oplývá vtipem. První polovinu filmu jsem se ovšem moc nebavil, sice to byl humor, ale toho typu, který zrovna nemusím: pubertální vtípky ve stylu "Elvis má nádor na penisu, to je ale legrace, hahahaha" mě nějak nechávají celkem chladným. Popravdě řečeno jsem měl několikrát cukání se na zbytek filmu vykašlat. Nakonec jsem to neudělal a vůbec nelituji. V druhé půlce se humor změnil do podoby, která je mi mnohem bližší. Ta zběsilá absurdní vysvětlení, proč mumie dělá to, co dělá, ta šílená příprava na boj a samozřejmě i závěrečná bitka samotná, to jsou opravdu moc pěkné kousky. Ne skvělé, na to, proč obdivuji Bad Taste nebo Army of Darkness to nedosahuje, ale rozhodně hodné mojí pozornosti. A jistě i vaší.

Bubba Ho-Tep si získal značnou přízeň mezi horrorovými nadšenci ještě před svým vznikem už obsazením hlavního hrdiny: Elvise nehraje nikdo jiný než starý známý Bruce Campbell. A jde mu to opravdu dobře, člověk se neubrání údivu nad tím, jak moc se od svých velice neumělých (a proč to neříct natvrdo, strašných) začátků v Evil Deadu zlepšil (už v Evil Dead 2 to bylo velmi výrazné, v BUbbovi je Bruce ještě lepší). Kdybych to nevěděl předem, možná bych ho vůbec nepoznal, a to rozhodně neberte jako stížnost. Jen mě trochu zklamalo, že ve filmu nepronese žádnou narážku na tak často citovanou Armádu temnot, přitom děj vyloženě vyzývá k nějakému tomu "hail to the king, baby!" (akorát to tentokrát nebude skutečný král, ale jen král rock-and-rollu).

Těžko říci, jestli se Bubba Ho-Tep stane stálicí, se kterou se budou poměřovat stovky a tisíce dalších filmů, jako se to podařilo sérii Evil Dead, ale jistě se mezi záplavou všemožných horrorových titulů neztratí. Pokud máte tu možnost, určitě si Bubbu obstarejte, nebudete (moc) litovat. Musíte sice využít DVD nebo odporná pirátská doupata na internetu, protože naše kina s géniem sobě vlastním poznala, že to nebude špatný film a tudíž o něj nemají zájem, ale aspoň máte motivaci dorazit na letošní (2004) Festival Fantazie, kde se bude promítat...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.