Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 43 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
FrightenersGhosts

Nový Zéland, USA
110 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 1996
režie: Peter Jackson
scénář: Fran Walsh (written by) &), Peter Jackson (written by)
hrají: Michael J. Fox (Frank Bannister), Trini Alvarado (Dr. Lucy Lynskey), Peter Dobson (Ray Lynskey), John Astin (The Judge), Jeffrey Combs (Milton Dammers), Dee Wallace (Patricia Ann Bradley (as Dee Wallace-Stone), Jake Busey (Johnny Charles Bartlett), Chi McBride (Cyrus), Jim Fyfe (Stuart, Bannister's Ghostly Assistant), Troy Evans (Sheriff Walt Perry)
produkce: Peter Jackson, Tim Sanders, Jamie Selkirk, Fran Walsh, Robert Zemeckis
hudba: Danny Elfman
keywords: ghost, architect, hell, grim-reaper, cult-favorite, haunted-house, false-accusation, judge, widow, astral-projection, cult-horror, critically-acclaimed, car-crash, widower, supernatural, beyond-death, anti-hero, serial-killer, museum, psycho-cop, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6473

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 25. květen 2004

Po úspechu filmov Bad Taste, Meet the Feebles a Braindead- Dead Alive sa Peter Jackson (Lord of the Rings) rozhodol skúsiť šancu v Hollywoode. Šancu mu dal skúsený producent a režisér Robert Zemeckis (Forrest Gump, Kto obvinil králika Rogera, či Honba za diamantom). Jackson dostal dovtedy svoj najvyšší rozpočet a natočil The Frighteners (Prízraky).

V meste Fairewater zas ktosi umrel na srdcové zlyhanie. Zväčša ide o mladých, zdravých ľudí. V priebehu štyroch rokov takto zomrelo 36 ľudí. Film sa začína útokom akéhosi ducha v jednom dome, ktorý sa pokúša zabiť ženu a jej matku. Vlastne to nie ani tak začiatok. To je iba začiatok filmu. Príbeh sa však začína niekoľko rokov dozadu. Psychopat Johnny Bartlett vtedy v miestnom ústave zabil dvanásť ľudí (chcel byť najväčší vrah všetkých dôb). Ako sa neskôr ukáže, v remesle pokračuje aj po svojom odchode na druhý svet. Hlavný hrdina Frank Bannister (Michael J. Fox) je taký Ghostbuster. Na pohreboch rozdáva svoje vizitky a potom ak ho zavolajú tak chytá duchov. Ale náš hrdina nie až taký čistí ako sa zdá. Hoci tých ľudí strašia naozaj duchovia, ale tí sú jeho spoločníci. Ide o trojicu svojských a zábavných duchov. Ale Frank Bannister má za sebou nie príliš svetlú minulosť. S manželkou sa pohádali o to, či budú mať vonku za domom basketbalové ihrisko, alebo radšej záhradku. Frank aj tak postavil to ihrisko a nahnevaný s manželkou havaroval. Jeho manželka umrela a on po tom šoku začal vidieť duchov. Bannister sa rozhodne vypátrať príčinu záhadných úmrtí. O pomoc ho požiada manžel ženy u ktorej posledný krát vyháňal duchov. Ten taktiež umrel na ten srdcový záchvat. Bannister vidí, že kto bude ďalšia obeť, ale nie vždy sa mu podarí predísť úmrtiu. Na scéne je aj Bartlettova bývala priateľka (je to tá žena zo začiatku filmu), ktorá mu pomáhala pri tých vraždách. Teraz je utiahnutá a Bartlett ju navštevuje. Bannister sa rozhodne zobrať vec do vlastných rúk a nechá sa zamraziť, aby mohol ako duch bojovať s Bartlettom.

The Frighteners je Jacksonovým prvým hollywoodskym hororom. Nikdy sa však nestal kultový ako Bad Taste, či Braindead, ale aj tak je to slušná duchárska komédia. Producent filmu je Robert Zemeckis (Tri poviedky zo záhrobia). Film vás určite nevystraší, ale určite pobaví. Veľkú časť zábavy zaručujú práve tí Bannistrovi duchovia. Film je zaujímavý, aj keď tvorcovia divákov berú ako najväčších tupcov. Určite vám hneď napadne, čo znamenajú tie čísla na čelách obetí. Jediné možné napätie je akurát zápletka s Bartlettovou priateľkou. Ale ani to nie je bohvie čo, ale dobre, ja som nevedel ako je to s ňou. Film nie je nič extra, ale aj tak je to príjemná oddychová komédia. Jackson nesklamal, ani neoslnil. Možno aj vďaka tomuto filmu dostal Jackson na starosť Lord of the Rings. Čo sa týka Zemeckisových hororových komédii, viac sa mi asi páčil The Frighteners ako už spomínané Tri poviedky zo záhrobia. The Frighteners je dobrý film. Hlavný klad sú vtipy s duchmi. Hlavne s tými Bannistrovimi. Tí sa vyznamenali napríklad pri scéne v múzeu, aj tak sa mi najviac páčila scéna v reštaurácii a to čo jej predchádzalo. Efekty sú výborné. Nie je ich prehnane veľa, ani málo. A ich kvalita je postačujúca. Nijak nevynikajú nad príbehom a to je v súčasnom filme len dobré. Čo sa týka hudby, tú skladal skúsený a jeden z mojich obľúbených Danny Elfman (Batman, Men in Black, Nožnicovoruký Edward, Hulk).

Top z filmu: Najviac sa mi páčila (okrem už spomínaných scén) scéna, keď agentovi FBI odstrelili hlavu a hneď sa tam objavila hlava ducha.

PS: Vo filme sa objavil aj sám Jackson (je to ten chlapík s piercingami, ktorému nevidno tvár).Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.