Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 28 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Halloween H20Série: HalloweenSlasher

USA
86 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Halloween: H20
rok: 1998
režie: Steve Miner
scénář: Debra Hill (characters) and), John Carpenter (characters), Robert Zappia (screenplay) and), Matt Greenberg (screenplay)
hrají: Jamie Lee Curtis (Laurie Strode / Keri Tate), Josh Hartnett (John Tate), Adam Arkin (Will Brennan), Michelle Williams (Molly Cartwell), LL Cool J (Ronald 'Ronny' Jones), Jodi Lyn O'Keefe (Sarah Wainthrope), Adam Hann-Byrd (Charles 'Charlie' Deveraux), Janet Leigh (Norma Watson), Joseph Gordon-Levitt (Jimmy Howell), Nancy Stephens (Marion Chambers Whittington)
produkce: Malek Akkad, Moustapha Akkad, Paul Freeman, Bob Weinstein (co-executive producer), Harvey Weinstein (co-executive producer)
hudba: John Ottman, Jeremy Sweet
keywords: halloween, school, michael-myers, nightmare, death, california, returning-character-killed-off, boyfriend-girlfriend-relationship, hiding, paranoia, breaking-and-entering, head-chopped-off, slasher, white-mask, newspaper-clipping, evil-uncle, secret-identity, drugs, dead-friend, policeman, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 11097

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 18. květen 2004

Ako to všetko začalo? No tak najprv 31 októbra 1963 malý Michael Audrey Myers zavraždil svoju staršiu sestru Judith. Odsúdili ho na pobyt v ústave pre psychicky narušených v Smith’s Grove, Illinois. O 15 rokov pri prevoze na súd ušiel a odišiel do rodného Haddonfieldu. Tam sa pokúsil zabiť svoju ďalšiu sestru Laurie. Za ním sa vybral jeho psychiater Dr. Loomis. Tak to by asi bolo o jednotke. Halloween H20 je pokračovaním udalostí z jednotky a dvojky, ktorá sa odohráva na druhý deň po jednotke.

Halloween H20 sa odohráva 20 rokov po prvých dvoch dieloch. Film (právom) ignoruje ostatné diely. Dr. Loomis celý život hľadal Michaela, ale nepodarilo sa mu to. Loomis zomrel a tak sa Michael vybral do domu kde býva jeho asistentka Marion Chambers. Michael odstránil pár teenegerov (jedného korčuľou), ukradol dokumenty o svojej sestre a nakoniec aj pošteklil krk samotnej Marion. Michael sa vydal na cestu naprieč USA do Kalifornie, do mesta Summer Glen. Tam býva Laurie Strode. Tá nezomrela pri autonehode, ale žije pod zmeneným menom ako Keri Tate. Riadi miestnu strednú školu, má syna Johna a priateľa Willa. Ale nie všetko je ružové ako sa zdá. Keri je alkoholička a má nočné mori s toho, že sa Michael vráti a vidí ho všade. Nik okrem syna nevie o jej minulosti, o jej diabolskom bratovi Michaelovi Myersovi. Michael už raz čakal 15 rokov, prečo by nepočkal ďalších 20? Nuž, študenti sa chystajú na školský výlet, ale partia okolo Johna sa rozhodla ostať. V okolí školy sú ešte Keri, Will a zábavný strážnik Ronny. Michael sa vrátil a nechá to okoliu krvavo pocítiť. Nakoniec sa v napätom finále postaví Laurie/Keri Michaelovi a začne sa boj s ktorého môže iba jeden vyviaznuť živí.

Film má bombastický a napínavý koniec. Halloween H20 sa vyznačuje temnosťou, ktorú občas uvoľňuje zábavný LL Cool J. Jednou z úžasných vecí na tomto filme je, že niektoré postavy hrajú tí istý herci ako pred 20 rokmi (Laurie Strode- Jamie Lee Curtis, Marion Chambers- Nancy Stephens). Vo filme sa predstaví v malej role aj Curtisovej matka Janet Leigh (Marion Crane z Psycha). Réžie sa chopil skúsený Steve Miner (Lake Placid, Friday the 13th 2, 3). Vraždy sú vlastne iba na začiatku a na konci, ale aj tak film drží jeho temná atmosféra. Hudbu zložili skúsený Marco Beltrami a John Ottman, Carpenterová halloweenska téma je vlastne iba na konci filmu. Jamie Lee Curtis definitívne potvrdila, že je tou pravou a jedinou vrieskajúcou kráľovnou. Jedinou vec, ktorá by sa dala vytknúť tomuto filmu, je minutáž. 85 minút je na súčasné pomery predsa len akosi málo. A to aj v hororovom žánre. Za celým projektom stojí Jamie Lee Curtis, ktorá chcela nakrútiť dôstojný koniec série. Po tomto filme sa halloweenska trilógia uzavrela vynikajúcim koncom. Aj keď je smutné, že sa nakrútil Halloween 8: Ressurection a točí sa Halloween 9. Pre mňa sa Halloween končí práve filmom Halloween H20. Myslím si, že práve Halloween H20 je ten najlepší film z halloweenskej série. Dokonca sa mi asi viac páči ako jednotka, takže známka je asi jasná.

Top s filmu: Ronny v podaní LL Cool J, spomínaná vražda korčuľou a zlomenie nohy výťahom.

PS: Film sa volá Halloween H20 [há dvadsať], nie Halloween H2O (akože voda). Ale to ako hororový fanúšikovia určite viete.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.
Recenzoval Ivan

Přidáno: 07. leden 2009

„Mladé dievča sa v neopísateľnom martýriu spôsobenom dolámanou nohou bezmocne plazí po podlahe. Na konci chodby vzdialenom niekoľko metrov začína vytŕčať zlovestný tieň a postupom času sa odhaľuje aj jeho nositeľ: Biela Halloweenska maska, v nej čierne oči bez akýchkoľvek emócií, dlhý a predovšetkým poriadne naostrený kuchynský nôž a tmavomodré montérky. Michael Myers je vo svojom živle, vykonávajúc, ako inak, to čo mu vždy išlo najlepšie. Ostrú čepeľ svojho obľúbeného nástroja prudkým pohybom zapichne do hlavy bezmocnej Sarah, ktorá nemá sebemenšiu šancu na útek z tohto smrtonosného objatia. A znova a znova. Celkovo jej uštedrí štyri presne mierené smrtiace rany.“

Michael Myers je späť! Keď v roku 1978 John Carpenter natočil prvý, dnes už kultový hororový film tejto série, určite ho ani len vo sne nenapadlo, koľko bude mať nasledovníkov.

S narastajúcim číslom však pomaly ale iste klesala aj kvalita. Tvorca jednotky totižto vsádza na minimalizmus a dychberúcu temnú atmosféru; v celom snímku je len minimum krvi. S pokračovaniami je to už o čosi zložitejšie. Dvojka sa síce svojimi kvalitami originálu približuje viac než dosť, no už v nej je jasne vidieť, ako boli tvorcovia filmu nútení prispôsobiť sa aktuálnym hororovým trendom. Rok predtým bol natočený krvák Piatok trinásteho (Friday the 13th) a hororové publikum v tom čase doslova dychtilo za krvavými a všemožne vykonanými vraždami.

Stále sa to však dá označiť za stav „v norme“, v prípade že sa Michaelovo vyčíňanie rozhodneme porovnať s neskoršími pokračovaniami. Tu už sa mení na vraždiaci kombajn, zabíjajúci všetkých naokolo a to doslova všetkým čo mu príde pod ruku. Nechýba vyvraždená kaviareň a policajná stanica. Dovolím si tvrdiť, že svojimi výkonmi v štvorke by hravo tromfol aj začiatky Jasona Vorheesa.

Ani zďaleka to nie je ten Michael, ktorého sme spoznali v prvom filme. A rozhodne to nie je ten typ tichého, pomaly sa zakrádajúceho, takmer neviditeľného vraha z vízie John Carpentera. Túto skutočnosť si po takmer dvadsiatich rokoch uvedomil aj režisér, mimochodom ďalší veľmajster v oblasti hororového žánru, pod menom Steve Miner a natočil v poradí už siedme pokračovanie tejto známej hororovej série.

Miner nesklamal. Už úvodná scéna, v ktorej sa navracia k fanúšikom viac než známej melódií a predostiera nám obraz malého mestečka ponoreného do víru Halloweenských osláv jasne napovedá, v akom duchu sa bude niesť aj zvyšok filmu. Na scénu nastupuje zdravotná sestra Marion Chambers Whittington (Nancy Stephens), stará známa dnes už zosnulého doktora Samuela Loomisa (vynikajúci Donald Pleasence), ktorá mu bola v jeho posledných chvíľach tou najväčšou oporou a dôkladne sa o neho starala.

Potom čo pristúpi k hlavnému vchodu jej domu ju však čaká nemilé prekvapenie. Rozbitá lampička a pootvorené dvere jasne napovedajú, že sa k nej niekto vlámal. Marion, múdra žena v zrelšom veku, nenasleduje vzor nespočtu primitívnych prsatiek z novodobých vyvražďovačiek a namiesto toho aby prekročila prah, zvolí o čosi prijateľnejšiu variantu a rozhodne sa hľadať pomoc u svojich susedov. Tými nie je nik iní ako dvaja hokejoví fanúšikovia (fanatici), ktorí sa okamžite nato ako zalarmujú políciu, rozhodnú celú záležitosť preskúmať na vlastnú päsť. Ten odvážnejší z nich dokonca vstúpi do Marioninho domu, výsledkom čoho je niekoľko krátkych momentiek, ktoré nám opäť raz napovedajú, že režisér sa znovunavracia k toľko účinným zbraniam, vďaka ktorým sa dielo J. C. dostalo až na samý vrchol.

Myslím, že nie je ani omylom potrebné nikomu zdôrazňovať, že úvod končí brutálnou vraždou všetkých troch hlavných participantov. Obzvlášť Jimmy skončí mimoriadne tvrdo a to s korčuľou zaseknutou priamo v jeho hlave, zatiaľ čo Marionina smrť je perfektne vystupňovaná kratším prenasledovaním, zúfalým pokusom o útek a následným príchodom miestnej polície.

Polície, ktorá by sa dala charakterizovať doslova ako „blind“, teda slepá, nakoľko Halloweenský maniak jej na ukradnutom aute doslova prefrčí popod nos. MM si to namieri priamo na juh, do Sumer Glen v štáte Kalifornia, kde sa už niekoľko rokov ukrýva jeho sestra Laurie Strode (Jamie Lee Curtis), ktorá pred 20 rokmi unikla z jeho smrtiacich spárov. Laurie, vystupujúc sa pod pseudonymom Keri Tate, pracuje ako riaditeľka prestížnej vysokej školy, chodí so svojím kolegom, študijným konzultantom Willom (Adam Arkin zo seriálu Pohotovosť) a rieši problémy so svojím dospievajúcim synom Johnom (herecký debut Josha Hartnetta). Navonok bežný a z normálu a zaužívaného stereotypu ničím sa nevymykajúci život.

Laurie však meno jej maniakálneho vraha aj naďalej chodí po rozume. Neustále ju prenasledujú desivé nočné móry a spomienky na onú dramatickú noc z 31. októbra 1978, kedy len o vlások unikla istej smrti. Útočisko hľadá najmä v tvrdom alkohole a pochopení študijného konzultanta.

Hodina nasledujúca po dramatickom úvode sa nesie v znamení predstavovania jednotlivých postáv, medzi ktorými nechýba John, jeho priateľka Molly (Michelle Williams), Sarah (prekrásna Jodi Lyn O'Keefe), Charlie a tak trochu popletený strážnik Ronnie, ktorého zahral vcelku znesiteľný LL Cool J (lepšie povedané úplne znesiteľný LL Cool J; v porovnaní s iným raperom, ktorý sa nám predstaví v ďalšom pokračovaní o niekoľko rokov neskôr!), ktorý sa snaží rozbehnúť spisovateľskú kariéru a väčšinu dňa je nalepený na telefóne, komunikujúc so svojou mimoriadne otravnou manželkou, rozoberajúc svoje najnovšie dielo.

Osudová noc sa pomaly ale iste blíži, väčšina školy už balí na výlet do Yosemitského parku a v uzavretom opustenom školskom areáli ostáva len Laurie, Will, Ronnie a John so svojimi troma priateľmi – scenário ako na tácke pripravené pre zjavenie sa temného prízraku, Michaela Audreyho Myersa.

Po vstupe do školy (a vcelku nepochopiteľnom ušetrení Ronnieho, predpokladám, že tvorcovia vychádzali z toho, že jeho fanúšikov by to nasrdilo, ba až nasralo) sa takmer okamžite zameria na Johnovú partiu, ktorá si usporiadala vlastnú Halloweensku party v podzemí školy; v atmosfericky zobrazenom a strach naháňajúcom prostredí. Nasledujú (SPOILER)tri(/SPOILER) vraždy a únik, krátko načo sa s bračekom po prvý raz od začiatku filmu stretáva aj Laurie. Unikajúc vo svojom džípe sa nakoniec rozhodne, že v škole zotrvá a vyzbrojená hasičkou sekerou sa vydáva raz a navždy skoncovať so zlom nesúcim meno MM.

Halloween: H20 nesklamal. Dielo, ktorý vzniklo na základe požiadavky Jamie Lee Curtis, ktorá si priala natočiť film na 20. výročie vzniku prvého snímku, ignoruje predošlé tri pokračovania a nadväzuje na udalosti z druhej časti. Michael je po výbuchu v Haddonfieldskej nemocnici pokladaný za mŕtveho a za posledných 20 rokov o ňom nikto nič nepočul. O príbehu, ktorý nám bol predostretý v štvrtej a piatej časti, v rámci ktorého sa Michael snaží zavraždiť svoju mladšiu neter Jamie a vízií o Michaelovi ako pešiakovi v druidskom kulte s názvom Thorn, ktorý vytvorili tvorcovia šiestej časti, tu niet ani chýru ani slychu. Chvalabohu.

Za dve z hlavných mínusov tohto filmu je dodnes pokladaná jeho dĺžka (áno, 87 minút je na celovečerný film menej, ale pokiaľ ma pamäť neklame ani Carpenterov film nebol o nič dlhší), čo je však kompenzované dostatočným počtom „lakačiek“ a atmosférou. Mnohým členom rozsiahlej fanúšikovskej základne tejto série sa takisto nepáči fakt, že príbeh sa centruje okolo „Dawsonovských študentov“, narážajúc pritom na postavy zo seriálu, ktorý vznikol pod taktovkou scenáristu Kevina Williamsona. Opäť raz si s nimi dovoľujem nesúhlasiť, nakoľko aj prvý Halloween sa zameriava na študentov a jediný rozdiel vidno v tom, že sú to študenti sedemdesiatych rokov. Je úplne pochopiteľné, že títo sú o čosi rozdielnejší a obliekajú sa štýlovejšie.

Je len preveľkou škodou, že tak geniálne finále akého sa nám dostane na konci filmu úplne zrazilo na kolená pokračovanie, ktoré prišlo o tri roky neskôr. Halloween: Vzkriesenie nezáujme doslova ničím, je už len neustále sa opakujúcou a nastavovanou kašou, filmom, ktorý naviac predstavil jednu z najotravnejších a najnesympatickejších postáv nielen v rámci Halloweenskej série, ale filmového plátna vôbec.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.