Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 40 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Starship Troopers 2Science Fiction

USA
88 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Hvězdná pěchota 2: Hrdinové Federace
rok: 2004
režie: Phil Tippett
scénář: Edward Neumeier (written by) (as Ed Neumeier)
hrají: Billy Brown (Pvt. Ottis Brick), Richard Burgi (Capt. V.J. Dax), Kelly Carlson (Pvt. Charlie Soda), Cy Carter (Pvt. Billie Otter), Sandrine Holt (Pvt. Jill Sandee), Ed Lauter (Gen. Jack Gordon Shepherd), J.P. Manoux (TSgt. Ari Peck), Lawrence Monoson (Lt. Pavlov Dill), Colleen Porch (Pvt. Lei Sahara), Drew Powell (Pvt. Kipper Tor)
produkce: Jon Davison, Glenn S. Gainor, Edward Neumeier, Phil Tippett
hudba: John W. Morgan (as John Morgan), William T. Stromberg (as William Stromberg)
keywords: bug, starship, outpost, sequel, private, general, blackout, captain, future-war, dog-tag, violence, future, shot-in-the-chest, army-life, female-soldier, female-nudity, suicide, vision-of-the-future, flirting, body-snatcher, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7220

Recenzoval Gangrena

Přidáno: 20. květen 2004

Máte rádi Hvězdnou pěchotu? Já moc. Hordy zabijáckých brouků, spousta končetin amputovaných kusadly, utrhané hlavy a rozpůlená těla, stříkající krev a zelený sliz, atomovky, společné sprchování, tvrdá (tupá) vojenská disciplína, bezhlavé hrdinství, hodně černý humor a skvělá hudba Basila Poledourise. Tohle všechno z ní dělalo skvělou podívanou. Od druhého dílu jsem očekával minimálně totéž. Takže, jaká dvojka je? Každopádně jiná.

Hrstka vojáků Federace bojující na planetě brouků, se ukryje na malé vojenské základně. Uvnitř jsou všichni mrtví, až na jednoho muže, poručíka Daxe (Richard Burgi), který je uvězněn v cele za vraždu velícího důstojníka. Následuje útok brouků na pevnost a když se zdá, že je konec, propustí jedna z vojáků, Lei Sahara (Coleen Porch) Daxe z vězení a díky jeho pomoci jsou brouci odraženi. Po chvíli se na bojišti objeví čtyři lidé. Jedním z nich je generál Shepherd (Ed Lauter), ti ostatní poslední vojáci svých bývalých jednotek. Nebude to trvat dlouho a ukáže se, že to nejsou jen tak obyčejní vojáci. Jatka můžou začít.

V devadesátém osmém mě Hvězdná pěchota v kině absolutně dostala. Chrochtal jsem blahem a skvěle se bavil, ať už u samotných akcí, nebo jen televizních reportážích efektně vkládaných do děje. Neuvěřitelné množství brouků a komiksové brutality dělalo z filmu podívanou, jaká se v áčkovém sci-fi dosud nevyskytovala. Druhý díl je hodně jiný. Za prvé, není tak líbivý a efektní. To se dá samozřejmě vysvětlit rozpočtem. Útoky brouků vypadají dobře, ale je jich mnohem míň a odehrávají se pořád ve tmě (celý film se odehrává ve tmě). Vůbec to ovšem nevadí, protože se tvůrci nesnažili předstírat, že natočili velkofilm. Zaměřili se na události odehrávající se mezi skupinkou lidí v uzavřeném prostoru. A to je dobrá zpráva pro horrorové maniaky, protože tady je ten největší rozdíl mezi oběma Pěchotami. Zatímco, první byla převážně akční sci-fi, druhý jasně zapadá do škatulky sci-fi horroru.

Trojice vojáků, kteří přišli s generálem v sobě skrývá malé tajemství. Všichni viděli Vetřelce, The Hidden, nebo The Thing a tudíž všichni ví o čem je řeč. Není to nic nového, ale občas je třeba dát starým zápletkám nový kabát. Takže celá podívaná je založena na očekávání, kdo komu nasadí brouka do hlavy. Kdo očekává neskrývanou brutalitu jako v jedničce, ten bude myslím docela spokojený. Musí ovšem přijmout skutečnost, že zabíjení probíhá převážně mezi vojáky, tudíž je tu víc krve než zeleného slizu a všechno to působí drsněji, jako z béčkového horroru. Jen je to daleko líp udělané.

Nejen gore efekty (vyhřezlý mozek, uhnilé prsty atd) vypadají dobře, stěžovat jsem si nemohl ani u brouků. Válečníky (ti jediní z velkých exemplářů se ve filmu vyskytují) si sice užijete jen v davu a šeru a k tomu ještě v permanentním pohybu, ale máme tu nové exempláře malých hmyzáků hned v několika stádiích. A všechny se dost povedly.

Jediná věc, kromě názvu a uniforem, kterou mají oba díly společné, je téměř neznámé herecké obsazení. V prvním díle využil mistr Verhoeven většinu peněz z rozpočtu a do většiny rolí obsadil levné krasavice a hezouny z přiblblých televizních seriálů, takže nejznámějšími herci vysokorozpočtové sci-fi byli Michael Ironside (Highlander II), Clancy Brown (Pet Sematary 2) a Dina Meyer (Johnny Mnemonic)- Denise Richardsovou tenkrát ještě nikdo neznal. Ve dvojce to vypadá obdobně. Já osobně znal jen představitele generála Shepherda, Eda Lautera, ale kdybyste se mně zeptali z kterého filmu, tak bych si nevzpomněl ani za milion. Mám ho zařazeného ve škatulce herců: ,,tohohle jsem kurva už někde viděl!“ Jinak ovšem absence známých tváří nevadí. I tihle to zvládli dobře.

DVD Starship Troopers 2 jsem pouštěl s jistým očekáváním toho, co bych chtěl vidět. Z devadesáti procent jsem nakonec dostal něco úplně jiného. Obvykle mě to naštve, ale tentokrát mi to naopak udělalo radost. Vy, kteří si přečtete tenhle můj článek už částečně budete vědět, co přijde. Je možné, že jsem vám možná tak trochu zkazil překvapení a vy uvidíte jen další vetřelcovský plagiát v řadě. Smůla, někdy je nevědomost výhodou.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.
Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 13. srpen 2004

Keď v roku 1997 premietol škandalózny Paul Verhoeven Vesmírnu pechotu, výrazne inšpirovanú propagandistickými fašistickými náborovými dokumentmi, spôsobil všetko, čo spôsobuje rád - kritici boli zmätení, úchylní diváci hovorili čosi o kultovom diele, normálnejší nevedeli, o čom tí úchilnejší rozprávajú, nič-menej celkom sa bavili, odborníci na špeciálne efekty režiséra (Robocop, Total Recall) tľapkali uznalivo po pleci, že zase tak o krôčik pohol kvalitu digitálnych trikov. Keď to tak zrátate dokopy, zistíte, že títo všetci na film išli, takže i pri svojom nie práve najnižšom rozpočte mal veľmi sľubné tržby. I tak však bola predstava sequelu príliš absurdná na to, aby nad ňou niekto rozmýšľal ako nad reálne uskutočniteľnou možnosťou. Z filmov ako Vesmírna pechota sa nestávajú série.

No vidíte, človek sa stále učí. Síce to trvalo šesť rokov, ale napokon producent Jon Davison odobril sequel. Film bol vyhnaný priamo do požičovní a jeho najväčšou hviezdou je herec Richard Burgi. Viac, ako to, že by ste ho mali poznať, tým chcem naznačiť, že rozpočet sa podel hocikam, len nie do kvalitných hercov, náročnej výpravy a na konto aspoň priemerného scenáristu.

Scenárista jednotky, Ed Neumeier, definitívne kašle na akúsi knižku akéhosi Roberta Heinleina a dej umiestňuje niekoľko rokov dopredu po jednotke. Ľudstvo napriek jej relatívne pozitívnemu záveru nezaznamenáva nijak výnimočné výsledky v boji proti Chrobákom, vysiela na ich planéty pechoty a tam sa oba živočíšne druhy, kus po kuse, navzájom masakrujú.

Preč je propaganda jednotky, vystriedal ju "špinavý vojnový film", kde už každý kašle na vznešené myšlienky a sebaobetovanie a každému ide len o holú kožu. Kostýmy sú menej veľkolepé, dekorácie, výprava takisto. Iste, môže za to mizerný rozpočet, ale môžeme to brať aj ako umelecký zámer - vojna je v plnom prúde, všetko je zničené, nič nefunguje.

Scenárista dej umiestnil na planétu, kde sa zdecimované komando generála Shepherda z posledných síl zabarikáduje v napoly nefunkčnej pevnosti, ktorú tu po sebe zanechala predchádzajúca jednotka, z ktorej prežil jedine drsňák Dax, aj to len preto, že tak trochu zabil sprostého nadriadeného, za čo ho zabásli a keď chrobač ovládla pevnosť, do väzenia sa, svinač neinteligentná, nie a nie dostať.

Keďže sme kdesi v dvadsiatej minúte, je zrejmé, že pomoc len tak skoro nepríde a že záverečných titulkov sa dočká minimálny počet hrdinov. A že sa bude musieť niečo stať. Lebo režisrovi nejde o amosféru. Je ním totiž Phi Tippett (Jurský park), ktorý dozeral už na jedničku a ktorý sa síce čo to počas spolupráce so slávnymi režisérmi o natáčaní celovečeráku priučil, a ani tá atmosféra v prvej polovici jeho režijného debutu nie je práve najhoršia, ale napokon mu aj tak ide len o to, o čo ide všetkým režijne dbeutujúcim ex-trikárom. O triky. Výsledkom je však stále neporovanteľne lepší film, ako boli iné režijné sci-fi debuty iných trikárov - dúfam, že Vírus Johna Bruna ani to sci-fi s Travoltom ako mimozemšťanom, ste nevideli.

Triky a masky sú podľa očakávaní zvládnuté na slušnej úrovni. Sú to ostatne ony, na ktoré išiel rozpočet. Bohužiaľ, v druhej polovici naozaj už nejde o nič iné, len o prehliadku nechutností, keďže film sa mení na bežné "infekčné sci-fi". Fanúšikovia Cameronových Votrelcov by si však mali prísť na svoje.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.