Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 36 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Friday the 13th Part 3Série: Jason

USA
95 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Pátek třináctého 3
rok: 1982
režie: Steve Miner
scénář: Martin Kitrosser (screenplay) &), Carol Watson (screenplay), Victor Miller (character creator) and), Ron Kurz (character creator), Petru Popescu (uncredited)
hrají: Dana Kimmell (Chris Higgins), Paul Kratka (Rick), Tracie Savage (Debbie), Jeffrey Rogers (Andy), Catherine Parks (Vera Sanchez), Larry Zerner (Shelly), David Katims (Chuck), Rachel Howard (Chili), Richard Brooker (Jason Voorhees), Nick Savage (Ali)
produkce: Lisa Barsamian, Tony Bishop, Frank Mancuso Jr., Peter Schindler
hudba: Harry Manfredini, Michael Zager
keywords: mask, lake, crystal-lake, hockey-mask, jason-voorhees, cabin, machete, skull-crushing, masked-killer, third-part, teenkill, pregnant-woman-murdered, sequel-to-cult-favorite, shot-in-the-eye, death, gore, slasher, mass-murder, axe, stabbed-in-the-throat, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 10937

Recenzoval Gangrena

Přidáno: 10. květen 2004

Se sérií Pátků třináctého jsem se poprvé setkal začátkem devadesátých let. Nacpal jsem do sebe tenkrát čtyři první díly za jedno odpoledne a další dva dny jsem vyplašeně čekal, odkud přisviští mačeta, sekyra nebo něco podobného s ostřím nebo bodcem a ukončí můj bezvýznamný život. Byly to skvělé dva dny a moc rád na ně vzpomínám. A taky od té doby vím, že jeden Pátek nikdy nestačí.

Příběh: Popisovat podrobněji děj kteréhokoliv dílu ze série, je myslím vcelku zbytečná práce. Jasonova dobrodružství nestojí na originálních zápletkách, ale jak každý příznivec ví, na tom dostat pod jakoukoliv záminkou ke Crystal Lake partu mladých lidí, většinu z nich brutálně zabít a jednoho až dva nechat na živu. Každý kdo sérii zná, ví co může očekávat a taky ví, že to dostane. Tak teda jen ve stručnosti: Film začíná téměř povinou retrospektivou událostí z konce minulého dílu (kdo viděl dvojku, ví o čem mluvím, kdo neviděl, ať si ji okamžitě sežene) a hned na to se vrhá do událostí nových. Po krvavém rozjezdu, který obstará manžel měkejš a jeho žena semetrika v domku na samotě, je tu partička teenagerů plus dva vyhulení hippíci staršího data narození. Jasonovi naštěstí na věku nezáleží a když se do děje vmísí ještě trojice motorkářů, nucený výsek může začít.

Trojka Friday the 13th je zajímavá hned z několika důvodů. Jednak byla natočena 3-D technologií (v amerických kinech se promítala pod názvem Friday the 13th Part 3: 3-D), což pro 2-D projekci na DVD znamená, že vám po chvíli přijde trochu divné, že někdo pořád něco strká do kamery: klacek, baseballovou pálku, lidské oko, vidle, jojo, další oko atd. Osobně 3-D filmům v běžných kinech nefandím, byl jsem na třetí Spy Kids a promítaný obraz mě moc nenadchnul. Ale zase mám doma brýle.

Tou hlavní událostí, díky které se třetí Pátek zapsal do historie horroru je Jasonův vzhled. Zatímco ve dvojce běhal po campu s nějakým stupidním pytlem od mouky na hlavě, Part 3 mu konečně dopřál vizáž hokejového brankáře, vždycky s něčím ostrým po ruce. V příběhu za svou novou image vděčí kudrnatému vtipálkovi, který všechny své kamarády pořád děsí a předstírá, že je mrtvý a když konečně doopravdy umře, tak mu to nikdo nevěří. Tohle sice není nic nového, něco podobného bylo už i v Rychlých šípech, ale ta maska byl nápad naprosto geniální. Těžko říct komu patří chvála, jestli scénáristům, režisérovi, nebo dostal Jason nového imagemakera. Jisté je, že ačkoli s dalším každým dílem (a každým zdánlivým zabitím) Jason mohutní, hokejová maska mu zůstane až do smrti. Těžko říct do které.

Třetí díl, stejně jako předchozí (který byl jeho režijním debutem) natočil Steve Miner. Nepokoušel se o žádnou nápaditou režii ani o dynamický střih, což je samozřejmě moc dobře, protože plíživý způsob vyprávění, pak lekačka, oddech a smrtící útok (přesně v tomhle pořadí) svědčí Pátkům nejlíp. A k tomu ta děsivá šeptavá hudba, kterou si po promítnutí kteréhokoliv dílu nedoporučuju notovat o samotě v potemnělém sklepě. O hercích se nijak zvlášť zmiňovat nehodlám, všichni byli od začátku na odpis a nikdo se od té doby nijak výrazně neproslavil. To samé platí i o Richardu Brookerovi, představiteli Jasona, který si svou životní roli už nezopakoval (když nepočítám rekapitulaci děje na začátku dílu čtvrtého) a zahrál si jen v B-fantasy Deathstalker, což jsem sice viděl, ale už hodně dávno.

Pokud to z předchozího textu nejde poznat, přiznávám, že jsem velký fanda série od chvíle kdy jsem poprvé spatřil Pamelu Vorhees při práci. Párkrát jsem od fandů Il hororo Italiano slyšel, že série Friday the 13th je jen slabý odvar horroru Antefatto Maria Bavy. Nevím, tenhle kousek jsem neviděl. Co vím je, že kterýkoliv Pátek jako horror spolehlivě funguje a to hlavně díky atmosféře, hudbě, kvalitním gore efektům a úchvatným zvukům při zabíjení. Samozřejmě existují lepší slashery, zcela jistě brutálnější a určitě podobné dějem. Ale hrdinu Jasonova formátu zkrátka nikde jinde nenajdete. Jen si přiznejte, že ho máte rádi?

Hlasů odsuzujících sérii pro tupost a brutalitu je samozřejmě víc. Z části musím souhlasit. Jsou to syrové, brutální příběhy, ale Jason takový je, primitivní a zvířecí. A divák, ačkoliv samozřejmě fandí hrdince, aby unikla ostří mačety, si kdesi hluboko v nitru svého já přeje, aby se Jason příště znovu vrátil a předvedl to samé trochu jinak (polský horrorový teoretik Andrzej Pitrus to nazval ,,potěšení z opakovanosti“). Před pár stoletími se lidé dívali na gladiátorské zápasy, nebo si v neděli po obědě zašli s rodinou na popravu. Zabíjení nás přitahuje a ač se nám navenek nelíbí, chceme se na něj dívat. Takhle ve filmech jako je Pátek třináctého, kde je všechno jen jako a všichni mrtví po záběru vstanou a jdou si zapálit cigaretu je to ten nejlepší způsob.

Abych to nějak shrnul, trojka je standartní Pátek, jinak řečeno kvalitní slasher, který neoslní dějem, ale spolehlivě uspokojí každého fandu horrorů. Jak jsem v úvodu napsal, nejlépe je mít připravených víc Pátků najednou, protože když jeden skončí, budete mít chuť dát si další. Pokud ne, asi nejste úplně normální. Já se jdu kouknout na čtyřku. Film obzvlášť doporučuju: profesorům, profesorkám a ostatním zaměstnancům středních škol a všem koho cestou domů nasrali adolescenti někde na ulici. Vy si k hodnocení klidně připočtěte hvězdičku navíc. Bude to jako terapie.

PS: Jakýsi náznak toho, kam možná chtěli scénáristé (v dalších dílech?) směřovat jsou asi dvě zmínky ,,hlavní“ hrdinky o tom, že je těhotná. Později vypráví svému příteli hrůzný příběh, jak byla napadena v noci v lese nelidsky vypadajícím tvorem (Jasonem), který ji kamsi odtáhl po té, co upadla do bezvědomí. Že by mělo jít o malého Jasona? Těžko říct, protože touto cestou se v dalších dílech série scénáristi rozhodně nevydali. To jen tak trochu spekulace pro zajímavost.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.