Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 29 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
KaenaAnimation

Francie, Kanada
85 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Kaena: Proroctví
rok: 2003
režie: Chris Delaporte, Pascal Pinon
scénář: Patrick Daher (story), Chris Delaporte (story), Tarik Hamdine (screenplay), Benjamin Legrand (dialogue), Kenneth Oppel (screenplay collaboration)
hrají: Cécile De France (Kaena (voice: French version), Michael Lonsdale (Opaz (voice: French version), Victoria Abril (La reine (voice: French version), François Siener (Voxem (voice: French version), Jean-Michel Farcy (Assad (voice: French version), Raymond Aquaviva (Gommy (voice: French version), Jean Piat (Le grand prêtre (voice: French version), Kirsten Dunst (Kaena (voice: English version), Richard Harris (Opaz (voice: English version), Anjelica Huston (Queen of the Selenites (voice: English version)
produkce:
hudba: Farid Russlan
keywords: priest, high-priest, sap, love, planet, computer-animation, death, spaceship, 3d-animation, deity, religion, cgi-film, worm, knife, surrealism, alien, destiny, tattoo
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7621

Recenzoval Gangrena

Přidáno: 01. březen 2004

Lidé jsou zpátky na stromech. Vlastně jen na jednom, je obrovský a visí volně ve vesmírném prostoru jako živá planeta. Lidé mu říkají Axis, jedí červy a čerpají z mohutných větví mízu, kterou obětují svým Bohům. Tam žije i bezstarostná dívka Kaena (v anglické verzi namluvila Kirsten Dunst), která v ony Bohy moc nevěří. Pro svůj ateizmus se znelíbí bigotnímu veleknězi, který ji nařkne z pokusu o vraždu a tím zapříčiní její vyhnání z kmene (doslova). Kaena ovšem nezemře, jak všichni předpokládají, naopak přijde na kloub tajemství vzniku svého druhu a pustí se do boje s Bohy, kteří jsou ve skutečnosti slizkými monstry.

Přiznám se, že jsem chvíli pochyboval zda tuhle recenzi na Studnu vůbec psát. Kaena: The Prophecy, francouzský film kompletně vytvořený v počítači je z devadesáti procent čistá sci-fi a těch pár příšerek, i když jsou některé z nich hodně zlé, z ní jen sotva udělá horror. Ovšem je tu další důvod, proč se o tomhle filmu zmínit a to je jeho výtvarná stránka. Nemusíte být znalec umění, abyste pochopili kde všude se tvůrci inspirovali. Některé obrazy (a hlavně postavy) jakoby vypadly z japonské mangy, ovšem převážná většina filmu, zejména záporní emzáci, svým vzhledem hodně připomínající Vetřelce, jasně odkazují na rukopis H.R. Gigera. Ovšem nehledejte žádné skryté vagíny ani falické tvary, tak daleko v filmaři inspiraci Gigerem zase nezašli. Přesto nemusíte litovat, svět stvořený v tomhle filmu i tak nepostrádá morbidní krásu a každý jeho obraz je svým způsobem umělecké dílo.

Většinu lidí, alespoň trochu znalých filmu, při větě „sci-fi pro dospělé vytvořené počítačovou animací“ pravděpodobně napadne japonsko-americký příbuzný Final Fantasy: The Spirit Within. Přiznávám, že jsou si oba snímky v lecčems podobné, hlavně nejednoduchou zápletkou zabývající se hledání čehosi, co se hodně dotýká podstaty lidské existence. Napadá mě otázka, proč si tvůrci pro tenhle druh filmu vybírají právě tak komplikované příběhy. Sotva si dovedu představit, že by se něčím podobným měla zabývat hraná sci-fi. Doufám, že se brzy dočkáme prostého počítačového nářezu plného mutantů, stříkající digitální krve a slizu z digitálně utrhaných digitálních končetin.

Na rozdíl od filmové Final Fantasy se Kaena nesnaží vypadat dokonale realisticky a je to jedno, protože stejně všichni víme, že je animovaná. Některé postavy dokonce vypadají jako by sem zabloudily z animáku pro děti a dokonce je tu jeden mluvící červ (mluvících je tu víc, ale jeden obzvlášť užvaněný), který ve filmu plní stejnou funkci vtipálka jako například Jar-Jar Binks (nebo jak se ten otravný trotl jmenuje) v nových dílech Star Wars. Na stěstí se postupem děje uklidní. Na druhou stranu, dvojice nepřátelských monster, z nichž jeden (samec) se chce pořád rozmnožovat (a říká tomu splynout), rozhodně do dětského filmu nepatří. Vypadá to, že francouzští filmaři chtěli oslovit velmi široké publikum, což je škoda protože víc slizkých příšer a brutality by filmu jen přidalo na působivosti. Co musím pochválit, je vzhled hlavní hrdinky. Ať už se pohybuje jen v primitivních bikinách a podprsence, elastickém obleku, nebo v obleku válečníka, pokaždé vypadá fakt dobře. Její chůze (hlavně v onom zmiňovaném přiléhavém oblečku) bych se neváhal označit za velmi ženské a velmi ladné.

Abych zdůvodnil své jen lehce nadprůměrné hodnocení, závěrem uvedu několik věcí, které to zapříčinily. Jednak je to trochu zmateně vyhlížející sled některých obrazů, kdy se zdá že na sebe nějak nenavazují. Co se mi dál nelíbilo, je tmavost většiny scén v první třetině filmu, která se odehrává v prostorech Axis. Chápu, že větve vrhají stín, ale ty scény se mi zdály až moc utopené v šeru. Hlavní problém je asi ten, že jsem film viděl na 17“ monitoru a ne v kině pro která byl určen, takže jsem měl chvílema dojem, že spíš než film sleduju intro nějaké novější PC hry. To ovšem není problém ani tak tvůrců, nebo můj, ale distributorů, kteří ho uvedli jen na DVD. Jisté výhrady mám i k ději, který je zbytečně překombinovaný a závěr nemá sílu, kterou jsem očekával. Přesto všechno je Kaena nadprůměrný a vizuálně hodně zajímavý film.

PS: Bonusy na v tuzemsku vydaném DVD jsou velmi slušné, obsahují spoustu informací o vzniku filmu (začal se připravovat roku 1995), všechno je otitulkováno a dokonce si můžete pustit rozhovor s Kaenou. Žvaní sice obvyklé krávoviny, ale to se dalo čekat. Hodně mě zklamalo, že nakonec neukázala svoje digitální kozy, čímž si u mě francouzi drobátko pokazili reputaci.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.