Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 36 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
MayThriller

USA
93 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: May
rok: 2002
režie: Lucky McKee
scénář: Lucky McKee (written by)
hrají: Angela Bettis (May Dove Canady), Jeremy Sisto (Adam Stubbs), Anna Faris (Polly), James Duval (Blank), Nichole Hiltz (Ambrosia), Kevin Gage (Papa Canady), Merle Kennedy (Mama Canady), Chandler Riley Hecht (Young May), Rachel David (Petey), Nora Zehetner (Hoop)
produkce: Marius Balchunas, Eric Koskin, Richard Middleton, Scott Sturgeon, John Veague
hudba: Jaye Barnes Luckett
keywords: doll, eye, surgery, sewing, lesbian, hand, blood, corpse, eye-injury, lesbianism, shyness, severed-finger, seamstress, social-outcast, cigarette-smoking, loneliness, sewing-machine, masochism, blind, avant-garde, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6891

Recenzoval Asitaka

Přidáno: 27. únor 2004

S malou May se to táhlo už od dětství. Kvůli šilhání musela nosit pásku přes oko, takže si u svých vrstevníků vysloužila přezdívku Pirát, a jejím jediným přítelem odjakživa byla ručně vyrobená panenka Lucy. Není proto divu, že z May vyrostla zakřiknutá, nervózní a trochu divná osůbka, pracující jako sestřička u veterináře, která od podivného, děsivého světa za zdmi jejího bytu nic neočekává a doufá, že on nebude nic čekat od ní. Pak se ale jednoho dne na první pohled zamiluje do kluka, kterého náhodou vidí na ulici opravovat auto, a všechno se změní. Ten kluk je student filmové školy a má tak neskutečně hezké ruce…

Zní to trochu jako nejnovější televizní zpracování románu Danielle Steelové, co? Ošklivá popelka potká krásného prince, ten se do ní zamiluje a žijí spolu šťastně až do smrti. Tohle americké nezávislé béčko se sice dost dlouho tváří, že nemá s hororovým žánrem nic společného, ale divák stejně okamžitě pozná, že na konci filmu ho nečeká dojemný happy end, ale pořádně krvavá lázeň. May je zkrátka příliš šílená a neschopná prolomit skleněnou bariéru, která ji odděluje od okolního světa, a svět má zase příliš ostré trny na to, aby se v něm křehká May dokázala naučit žít. Proto film nekončí svatbou a polibky, ale mrazákem plným uřezaných lidských končetin a nůžkami zabodnutými do oční bulvy.

Druhý film režiséra Lucky McKeeho (první byl All Cheerleaders Die z roku 2001) je důkazem, že v těch kvantech nízkorozpočtových hororů, které v USA každý rok vzniknou, se najdou tituly, které stojí za vidění. May vás nepřekvapí svou originalitou ani nešokuje brutálními efekty či naturalistickým pohledem na svět, není to žádný geniální opus ani vyšinutý úlet, pouze profesionálně, zábavně a především poctivě natočený snímek. Nesnaží se přebít profláklou zápletku hektolitry krve ani zaplácat mezery ve scénáři závěrečným VELKÝM ŠOKUJÍCÍM ODHALENÍM, které by totálně změnilo smysl celého dosavadního příběhu (tyhle módní finty stejně z 90% nefungují a napáchají víc škody než užitku). Příběh May je naproti tomu sice nepůvodní a poměrně předvídatelný, ale zase smysluplný, civilní a místy až děsivě realistický.

Režisér a scenárista McKee se soustředí především na titulní postavu May, ustrašené děcko v dospělém těle, usilovně se snažící najít opravdového a dokonalého přítele. Tahle nervózní, koktající a zamlklá noční můra všech kluků chodících na rande je napsaná tak věrohodně, že McKeeho podezřívám, že minimálně tu část, kdy May chodí se studentem filmové školy a hororovým fanouškem Adamem, přepsal podle vlastních zážitků. Angela Bettisová (Bless the Child, TV remake Carrie) se zhostila hlavní role tak naprosto strhujícím a přesvědčivým způsobem, že vám určitě nejednou připomene nějakou podobnou holku, se kterou jste se sami osobně setkali.

Přestože záměrem filmu rozhodně není diváka pobavit, je řada scén podaná s lehkým a trochu smutným humorem, který tragickému příběhu dodává lidštější rozměr. Vynikající je také využití hudby. Ve filmu jí sice není moc, ale těch pár scén podmalovaných unylými popíkovými slaďáky, působí naprosto fantasticky. I kamera se po celý film omezuje na sice vkusné, ale nijak efektní zobrazování probíhajícího děje. Nečekejte žádnou energickou barevnou klipovou jízdu, tady je všechno podřízeno příběhu a postavám. May totiž není žádná oddychová popcornová vyvražďovačka, ale působivý psychologický thriller v nejlepší tradici Alfreda Hitchcocka. Už proto by neměl ujít vaší pozornosti.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.