Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 29 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
AnacondaMonstersNature Amok

USA, Brazílie, Peru
89 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Anakonda
rok: 1997
režie: Luis Llosa
scénář: Hans Bauer (written by) and), Jim Cash (written by) &), Jack Epps Jr. (written by)
hrají: Jennifer Lopez (Terri Flores), Ice Cube (Danny Rich), Jon Voight (Paul Sarone), Eric Stoltz (Dr. Steven Cale), Jonathan Hyde (Warren Westridge), Owen Wilson (Gary Dixon), Kari Wuhrer (Denise Kalberg), Vincent Castellanos (Mateo), Danny Trejo (Poacher), Frank Welker (Anaconda (voice)
produkce: Jack Epps Jr., Andy Fickman, Verna Harrah, Carole Little, Beau Marks
hudba: Randy Edelman
keywords: snake, boat, anaconda, jungle, film-crew, amazon, river, indians, poisonous-insects, cryptozoology, poacher, bait, cult-favorite, dart, monster, wasp, explosion, suspense, river-boat, underwater-scene, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 9837

Recenzoval Pepak

Přidáno: 08. leden 2004

Hadi, to byla dlouhá léta moje nejoblíbenější zvířátka. Pravidelně jsem se na ně chodil dívat do zoo, prohlížel si o nich knížky (na jedné z nich jsem se ostatně učil číst, stačilo, aby mi někdo pod obrázky velkými tiskacími písmeny napsal, co zobrazují), kdykoliv byla příležitost jsem se k nim snažil dostat na dosah. Dnes už na ty doby jen vzpomínám s nostalgií, hadí oblíbence nahradily chobotnice :-). To mi ale nebrání podívat se na každý hadí film, co se mi dostane do spárů. Třebana Anacondu.

Výprava několika filmařů se vydala do Amazonie natočit "jedno z posledních neprobádaných tajemství amazonského pralesa", neznámý indiánský kmen "mlžných lidí". Krátce po začátku výpravy ale udělali zásadní chybu, která se v horrorech prostě neodpouští: za tropické průtrže mračen na svou loď přibrali stopaře. Lovec hadů Paul Sarone (permanentně se šklebící Jon Voight) se zpočátku zdál být přínosem pro svou znalost pralesa, to ovšem zdaleka nevyrovná posedlost najít a ulovit mýtického obřího hadího boha, velikou anakondu, která se má někde po okolí pochybovat. Že přerostlý had není jen legenda už diváci dobře vědí z dřívějších záběrů...

Sarone měl ovšem problém, že filmaři nějak nejevili touhu vykašlat se na indiány a vydat se raději na lov anakond. Když jemné pobídky typu chybného navigování nezabraly, musel se Sarone uchýlit k tvrdším metodám. A ty už bez úspěchu nezůstaly. Výprava se blíží k anakondím vodám a členové výpravy nevědí, jestli se mají spíše bát posedlého lovce nebo něčeho tajemného, co je postupně požírá... Vše pak vyvrcholí trohjstranným bojem hrdinové vs. Sarone vs. anakonda v opuštěném továrně (nebo co to je - na dům to má moc vysoký komín) uprostřed džungle. Děj je z mého pohledu poněkud zmatený, buď nejsem dost inteligentní na to, abych to pochopil, nebo si skutečně režisér nedělal těžkou hlavu s vysvětlováním, jak se parníček vyškrábal na ten několik desítek metrů vysoký vodopád. Pořád mi také není jasné, jestli byl Gary (jeden z filmařského týmu) jen normální moula, nebo ho Sarone nadrogoval, zhypnotizoval nebo co vlastně.

Anaconda se hned na začátku snaží navodit atmosféru realističnosti prezentováním některých faktů o skutečných anakondách. Jako metoda pro zvýšení zájmu diváka to je vcelku běžné a osvědčené, osobně bych ale doporučovat argumentovat fakty, které jsou aspoň částečně v souladu s realitou. Více než desetimetroví hadi jsou něco jako yeti, také o nich každý mluví ale nikdy je nikdo neviděl, a ani ti největší nejsou žádní jedlíci - určitě by jim stačili takoví dva lidi měsíčně - a po jídle si někde ve skrýši poklidně tráví. Rolující text na začátku anakondy si může stokrát tvrdit, že anakondy svou oběť zase hned vyvrhnou, aby mohly spolknout další, ale pravda to stejně nebude.

Dost mě překvapilo, jak je anakonda v tomto filmu slabá. Obvykle je hlavní zvířecí potvora skoro nesmrtelná, a pokud na ni vůbec něco zabírá, tak je to pořádná dávka výbušniny. Ne tak v Anacondě, na zadržení hada stačí obyčejný krumpáč, velmi vážná zranění způsobí obyčejná puška. Svým způsobem je to dobře, nesmrtelnost kohokoliv mě vždycky ve filmech štve, je ovšem pravda, že ta anakonda tak ztrácí hodně na působivosti. Ještě víc ztrácí přičiněním Jona Voighta v roli šíleného lovce, který celý film budí dojem mnohem větší hrozby než všechny anakondy, co jich jen v Amazonii je, dohromady. Jediná skutečná síla anakondy je v tom, že dokáže manipulovat se zemskou přitažlivostí, jak je vidět třeba ve scéně se skokem z vodopádu.

Vzhledově je anakonda docela slušná, i když nijak zvláštní. Technicky je tvořena zčásti počítačově, zčásti mechanickým robotem (resp. dvěma roboty), v rychlých záběrech z boku nevypadá špatně, hlava se tvůrcům moc nepovedla. Horší je to s pohybem - všechny útoky vypadají v podstatě stejně: Anakonda se vrhá na sou oběť, zakusuje se jí do hlavy nebo ramene, následně se kolem ní otáčí a následuje jen praskání kostí. V popisu to zní dobře, ve filmové podobě už moc ne, protože to omotávání je dělané stylem "namotáme špagety na vidličku a bude to". Obzvlášť ve scénách ve vzduchu to vypadá vyloženě směšně. Ve filmech poměrně vzácné, bohužel v Anacondě spíš nezvládnuté, je pohlcení jedné oběti zabírané zevnitř hada.

Mezi herci je celá řada poměrně známých tváří, počínaje hlavní hrdinkou Terri (Jennifer Lopez) přes zloducha Saronem (Jon Voight) až po jednu z bezvýznamných obětí, hrdinku řady jiných béčkových filmů Kari Wuhrer (můžeme jen litovat, že hlavní roli dostala Lopez a ne ona). Jako by tohle nestačilo je v týmu i rapper Ice Cube, prý docela známý (nemohu posoudit). Nejlepší ze všech je jednoznačně Voigt, který se celý film tváří velice zavile a nebezpečně (mimochodem, je to asi vzdálený příbuzný anakond, protože také dokáže ovlivňovat gravitaci, i když jen trochu) a narozdíl od samotné anakondy občas vyvolává něco vzdáleně podobného strachu. Škoda, že ostatní buď nestojí za moc, nebo nemají mnoho prostoru pro uplatnění.

Anaconda je prostě typický zvířecí film, jakých jsou desítky. Pokud vypnete mozek, dá se na to koukat, poslouchat se to dá i bez vypnutých uší (hudba Randyho Edelmana je docela příjemná, i když slabší než v jeho starších trhácích) a celé to trvá snesitelných 85 minut. Jsou i mnohem horší filmy...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.