Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 40 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Uncle SamSlasherWar

USA
89 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Strýček Sam
rok: 1997
režie: William Lustig
scénář: Larry Cohen (written by)
hrají: William Smith (Major), David 'Shark' Fralick (Sam Harper (as David Shark Fralick), Christopher Ogden (Jody Baker), Leslie Neale (Sally Baker), Bo Hopkins (Sgt. Twining), Matthew Flint (Phil), Anne Tremko (Louise Harper), Isaac Hayes (Jed Crowley), Timothy Bottoms (Mr. Crandall), Tim Grimm (Ralph)
produkce: George G. Braunstein, Don Daniel, Gina Fortunato
hudba: Mark Governor
keywords: uncle-nephew-relationship, partly-teenkill, flag-burning, gore, hanged-boy, disembodied-head, cannon, buried-alive, zombie, slasher, gay-slur, murder, back-from-the-dead, patriotism, firework, fourth-of-july, holiday-horror, coffin, impalement, axe-murder, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8923

Recenzoval Gangrena

Přidáno: 29. prosinec 2003

,,Žádní hrdinové nejsou, jsou jen ti co zešíleli v boji.“

V Kuvajtské poušti byl sestřelen vrtulník plný amerických vojáků. Ano, takové věci se stávají, zvláště když je válka. Ovšem, tentokrát je skutečnost daleko tragičtější, neboť hrdinné muže v amerických uniformách sestřelili jejich vlastní lidé. Ale i takové věci se stávají. Jeden z vojáků, přestože má kůži jako grilované kuře, není tak úplně mrtvý jak se původně zdálo. Vlastně mrtvý je, ale přesto může dál zabíjet. Ano, i tohle se může stát, alespoň v horroru Williama Lustiga, podle scénáře Larryho Cohena. Ten voják se jmenuje Harper. Sam Harper.

Rakev s tělem seržanta Harpera (David ,,Shark“ Frahlich) je dopravena do jeho rodného domu a jak se zdá, jediný kdo jeho úmrtí nese jako ztrátu je synovec Jody (Christopher Ogden). Stejně jako strýček Sam, i on chce být vojákem, čte válečné komiksy a před hippíckým učitelem (nebyl ve Vietnamu) se chlubí strýčkovými metály. Jodyho matka (Leslie Neale), ani Samova žena, teta Louise (Anne Tremko), ovšem nemíní pro nenáviděného rodinného tyrana uronit jedinou slzu a jejich rozhodnutí mají svá opodstatnění v temné rodinné minulosti. No, nebudu to zdržovat, 4. července strýček Sam vyleze ze zinkové rakve, připne si metály za statečnost a v kostýmu Strýčka Sama udělá z oslav Dne nezávislosti krvavou show podle vlastního scénáře.

Po úvodní akci a Samově stylovém zmrtvýchvstání se v úseku zabírajícím cca polovinu stopáže filmu seznamujeme s hlavními postavami. Jinými slovy, přichází nejnudnější pasáž pro diváka, který chce koukat na béčkovou vyvražďovačku. Pak to konečně přijde, i když první akce jsou divácky nepříliš atraktivní. Naštěstí se vraždy dostavují v pravidelných intervalech až do závěru filmu a díky nim se dá filmu prominout, že vlastně není vůbec strašidelný, scén se stylovou atmosférou má opravdu jen pár a v pauzách mezi vražděním je vlastně stejná nuda jako v první polovině filmu. Největším lákadlem pro diváka je spojení oslav Dne nezávislosti a jeho atrakcí (skákání v pytli, ohňostroj, grilování..), s řáděním zmrtvýchvstalého maniaka, které je sice docela zábavné, ale cítím, že by mohlo být daleko zábavnější. Tak tohle byly ty horší dojmy a teď k těm světlejším stránkám filmu.

Je téměř povinností zastavit se nejdříve u postavy Strýčka Sama. Jak už jsem se zmínil, je kompletně ohořelý, ale ne zuhelnatělý. Má barvu dozlatova opečené posvícenské husy. Ono to zas není tak důležité, protože se většinu filmu pohybuje v kostýmu symbolu Ameriky, Uncle Sama a z latexové masky mu žhnou jen šílené oči. Během své zabijácké kariéry zneuctí, ač sám za zneuctění trestá, většinu toho, čeho si pravý Americký patriot váží do morku kostí. V hrobě válečného hrdiny (ve svém) pohřbí zaživa teenagera, dalšího pověsí místo vlajky a zástupce šerifa nabodne na zástavu. Tenhle přístup tvůrců mi připadá hodně sympatický a stejně radostně bych uvítal horror, odehrávající se v Rusku, kde šílený zmrtvýchvstalý komsomolec vraždí nestraníky srpem a kladivem (pozor!!!tento nápad je mým duševním majetkem).

Uncle Sam je sice klasický brakový krvák, svou strukturou a provedením násilných scén připomínající horrory osmdesátých let, ale drobátko se tváří jako by chtěl moralizovat. Záporný (nebo kladný? Jak pro koho) hrdina Sam Harper je psychopatický voják, který za svého života rád zabíjel a pokračuje v tom s velkou chutí i po smrti. To, že je nasraný na vlastní armádu, která ho sestřelila je pochopitelné, ale on (jak už jsem se zmínil) zároveň zabíjí i ty, kteří sami hanobí Americké symboly (hymna, hrob válečného hrdiny), nesouhlasí s Vietnamem, kouří trávu, nebo podvádějí ve jménu spravedlnosti. Divák může hádat jestli Larry Cohen do scénáře vložil své vlastní názory (i když se nedá poznat jestli souhlasí s Haperem, nebo s těmi s modrou knížkou) na americkou společnost, ale jen do té doby než si uvědomíte, že Uncle Sam vlastně zabíjí, protože ho to baví. Stejně jako baví Cohena vymýšlet tyhle historky. Navíc, v poslední čtvrtině nám film dává jasně najevo, že ho nikdo nemohl myslet vážně ani omylem.

Chvíli jsem uvažoval, jak shrnout v posledním odstavci přínos Strýčka Sama celosvětové kinematografii a myslím, že z toho nakonec nevyšel tak špatně. Je sice z části nudný, ale teď už vím, že po lehce otravné pasáži přijde část daleko lepší. A taky zapůsobila nostalgie a vzpomínky na první roky let devadesátých, kdy byly regály našich videopůjčoven tak plné podobného braku (v dobrém slova smyslu), že jsem je nestačil cpát do videa. A taky jsem dospěl k názoru, že závěr tohohle filmu, kdy Jody pochopí, že strejda nebyl zase takový hrdina a pálí v popelnici své militantní hračky, vlastně morální je. Ale funguje přibližně stejně, jako série Pátků třináctého v boji proti promiskuitě v kempech u jezera. A to je na celém filmu to nejzábavnější.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.
Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 01. červenec 2009

Kto by nepoznal povestného „strýčka Sama“, nahovárajúceho mladých amerických panicov do vojny? Ale určite ho ešte nepoznáte v súvislostiach, v akých vám ho ukáže režisér Maniac Copa!

V Kuvajte Američania práve omylom zostrelili vlastný vrtuľník. Neprežil nikto. Pre nás je dôležitá mŕtvola menom Sam Harper. Hoci si ho všetci začnú za smrť vo vojne posmrtne vážiť, jeho sestra (tak, to by sme za sebou mali odkaz na [reviews=79[Halloween[/reviews]) vie svoje: Harper bol v civilnom živote bezcitná, militantná, alkoholická, chladná sviňa, podobajúca sa na človeka iba fyzicky.

K vrtuľníku je uprostred noci privolaná hliadka, ale počas obhliadky miesta činu Harperova mŕtvola otvorí oči a všetkých postrieľa. Potom si len proste ľahne a „zatvorí oči“, vďaka čomu sa prepašuje (v rakvy) do USA. Je to skrátka akýsi... zombík? No to asi nie, pretože má spomienky na svoj „živý“ život a vie rozprávať... ale proste už je mŕtvy... v živom tele. Alebo také niečo dočerta.

V Amerike žije jeho milujúci dospievajúci vzdialený príbuzný a je presvedčený o tom, že strýko bol najsprávnejší chlap na svete. Preto po ňom, ako každé dieťa, prebral nenávisť voči každému zasratému pacifistovi. Nesmrteľný Harper v mestečku nenápadne v noci vstane z rakvy a začne brutálne vyvražďovať každého, kto si to podľa neho zaslúži (napríklad ak pálite americkú vlajku). To všetko v maske strýčka Sama. Keďže je práve Deň nezávislosti, nikomu vysoký chlap v maske nepripadá čudný. Kto zastaví desivé Zlo?

Uncle Sam je úžasná primitívnosť, ktorá má jedinú chybu. Je nudná. Hoci Sam ožije už v nočnom prológu, následne zmizne z plátna, aby tvorcovia „rozpovedali príbehy ďalších postáv, ktoré v neskoršom súboji zohrajú zásadnú rolu“. Bohužiaľ (ale to už zrejme tušíte), veci ako psychológia a herecké výkony nefungujú. Teda, fungujú – ale nie v tomto filme.

Otázkou je, čo je myslené vážne a čo mal byť vtip. Tvorcovia odsudzujú armádu ako takú, alebo ju milujú? Zo začiatku som veril, že je to irónia, časom sa to ale celé zvrtlo a keď na afroamerického veterána s amputovanou nohou doľahli výčitky svedomia, začal sa ma chytať čudný pocit, že to Lustig myslel smrteľne vážne. To ešte ale nebolo nič v porovnaní s tým, keď Samov synovec do školy priniesol kufrík s vojnovými medailami a pacifistickému učiteľovi a nič nechápajúcim spolužiakom začal SMRTEĽNE VÁŽNE hovoriť o cti.

Niektoré veci mohlo zachrániť, ako to už býva v slabších hororoch, aspoň samotné vyvražďovanie. Avšak nemá hlavu ani pätu, vraždy sú blbé, gore žiadne a snímka je po technickej stránke zastaralá a celkovo pôsobí amatérskym dojmom. Iste, žiadny veľký rozpočet film nemal, ale to:

  1. krvavý horor o vraždiacom nesmrteľnom psychopatovi ani nepotrebuje...
  2. ...a nikdy nepotreboval...
  3. ...a napríklad akiste o nič väčším rozpočtom nedisponujúci ľubovoľný diel série Piatok trinásteho vyzerá stokrát lepšie ako celý Uncle Sam.

Uncle Sam nie je vydarený horor. Miestami vzbudzuje skôr dojem trápnej chlapčenskej drámy. Ak vezmeme do úvahy, že chlapec je na prvý pohľad z ligy, ktorú túži divák okamžite nakopať do guliek a že Harper sa prvýkrát v akcii objaví po TRIDSIATICH PIATICH MINÚTACH, nie je to dobré znamenie. Vrah má málo charizmy a jeho hlášky nestoja za veľa („Dobrú noc“ popraje chlapcovi, ktorého práve zaživa pochoval).

Ak chcete béčko, siahnite po Detskej hre, Kriteroch či Aligátorovi. Uncle Sam nie je ani tak béčko, ako proste nevydarený film. Kým na začiatku som sa chcel baviť kúzlom nechceného, po niekoľkých minútach som chcel vidieť už len záverečné titulky. Vraždilo sa v piatok trinásteho aj na Svätého Valentína a teraz prišla rad aj na Deň nezávislosti. Ale žiadna sranda to nie je.

P.S. V roličke politika sa mihne Robert Forster (Aligátor) zďaleka najväčšia hviezda celého filmu.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.