Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 33 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
They LiveDokumentyScience Fiction

USA
93 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Oni žijí!
rok: 1988
režie: John Carpenter
scénář: Ray Nelson (short story "Eight O'Clock in the Morning"), John Carpenter (screenplay) (as Frank Armitage)
hrají: Roddy Piper (George Nada), Keith David (Frank Armitage), Meg Foster (Holly Broden), George 'Buck' Flower (The Drifter), Peter Jason (Gilbert), Raymond St. Jacques (Street Preacher), Jason Robards III (Family Man), John Lawrence (Bearded Man), Susan Barnes (Brown Haired Woman), Sy Richardson (Black Revolutionary)
produkce: Andre Blay, Larry J. Franco, Shep Gordon, Sandy King
hudba: John Carpenter, Alan Howarth
keywords: alien, sunglasses, drifter, everyman, subliminal-message, media, television, dark-glasses, street-preacher, pirate-broadcasting, cult-favorite, street-fight, music-score-composed-by-director, sex-with-alien, desert-eagle, shot-in-the-head, police-brutality, traitor, conspiracy, famous-line, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 12195

Recenzoval chaos_device

Přidáno: 19. září 2002

Johna Carpentera si velice vážím už od doby kdy jsem viděl jeho fantastické kousky Věc (The Thing) a Mlha (The Fog). Halloween III také nebyl špatný, i když na první dva jmenované nemá. Proto jsem byl velice zvědavý jaký je jeho kousek z roku 1988 - They Live.

Matně si vzpomínám že jsme jej před několika lety měli možnost shlédnout i na Nově, ovšem bohužel už si nevybavím pod jakým názvem („Jsou mezi námi”?). Vzhledem k recyklačnímu způsobu uvádění filmů na Nově se dá očekávát že se tam dříve nebo později objeví znovu. Aspoň doufám, protože tenhle film si to podle mého určitě zaslouží.

Hlavní hrdina Nada se na začátku filmu ocitá na okraji nejmenovaného amerického velkoměsta s cílem najít práci. Po neúspěchu na americké obdobě úřadu práce se snaží uchytit aspoň na mizerně placeném fleku námezního dělníka na stavbě. Potká zde černocha Franka, který jej zavede do místní komunity tuláků, špatně placených dělníků, pouličních kazatelů a podobných ztracených existencí. Jak už to v horrorech bývá, toto místo je poklidné pouze na první pohled. V nedalekém kostele se totiž za neznámým účelem potajnu schází část místních obyvatel a místní televizní signál je rušen podivným pirátským vysíláčem hlásajícím něco o tom že „oni” jsou mezi námi a snaží se nás ovládnout pomocí hypnotických signálů. Zjevně paranoidní teorie ale dostane nový rozměr hned po tom co je tábor tuláků v noci přepadem policejním oddílem, přilehlý kostelík zdemolován a jeho obytelé brutálně zmláceni a rozehnáni. Hnán zvědavostí se hlavní hrdina do kostelíku ráno vrátí s úmyslem zjistit co zde jeho tajnůstkářští obyvatelé pekli. Ke svému zklamání zde najde jenom hromadu obyčejných slunečních brýlí. Už se je chystá zahodit, když objeví že ty brýle zas tak úplně obyčejné nejsou - pokaždé když si je nasadí vidí v ulicích mezi lidmi ohavné stvůry, kteří mu předtím připadali jako normální lidé. Hrůzná pravda mu v tu chvíli dochází - „oni” jsou opravdu mezi námi a snaží se nás zotročit! Nada se vyhledá Franka a boj o záchranu planety může začít.

Film je natočen zvláštním způsobem: záběry kamerou jsou vedeny klidným, až téměř meditačním způsobem. Oproti dnešnímu „videoklipovému” stylu střihu a „mávání” kamerou do všech možných směrů je to velmi příjemná změna. O to více pak vyniká pomalu rostoucí zlověstná hrozba na pozadí zdánlivě normálního života města. Velmi dobrý je také hudební doprovod, který nenásilně pomáhá budovat atmosféru hrozivě bezvýchodné situace - hrstka hrdinů stojící proti celému světu ovládanému vetřelci odjinud má pramalou šanci zvítězit..

Na představitele hlavního hrdiny si narozdíl od představitele Franka (Keith David - například Věc, Četa, Armaggeddon) z žádného jiného filmu nevzpomínám. Přestože je to typ obsazovaný do filmů spíše kvůli své muskulatuře než kvůli hereckým schopnostem, svou roli podle mě zvládá dobře a poměrně věrohodně. Pracovat na stavbě by pro něj zřejmě žádný problém nebyl :) Celkově jsem velmi spokojený, myslím že by se film mohl líbit nejenom fanouškům horrorů, ale i fanouškům sci-fi a vůbec vlastně všem kdo mají rádi dobré filmy - 8/10.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.