Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 36 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Hellbound: Hellraiser 2Clive BarkerSérie: Hellraiser

VB
97 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Hellraiser II: Svázaný s peklem
rok: 1988
režie: Tony Randel
scénář: Clive Barker (story), Peter Atkins (screenplay)
hrají: Clare Higgins (Julia Cotton), Ashley Laurence (Kirsty Cotton), Kenneth Cranham (Dr. Philip Channard / Channard Cenobite), Imogen Boorman (Tiffany), Sean Chapman (Frank Cotton (also archive footage), William Hope (Kyle MacRae), Doug Bradley (Pinhead / Captain Elliot Spencer), Barbie Wilde (Female Cenobite), Simon Bamford (Butterball Cenobite), Nicholas Vince (Chatterer Cenobite)
produkce: Clive Barker, David Barron, Christopher Figg, Christopher Webster
hudba: Christopher Young
keywords: demon, puzzle, hell, mattress, doctor, skin, pain, psychiatric-hospital, burnt-body, face-ripped-off, gash-in-the-face, self-mutilation, nail-in-the-head, femme-fatale, head-ripped-off, scratching-face, sex, female-rear-nudity, reanimation, drill-in-the-head, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 11324

Recenzoval Pavel Žďárek

Přidáno: 02. prosinec 2003

Uplynul sotva rok a po celosvětovém úspěchu jedničky se do kin vřítil Hellbound: Hellraiser 2. A hned po svém uvedení jen potvrdil výjimečnost původní myšlenky Clive Barkera a byl asi tím nejdůležitějším dílem, který zajistil sérii kultovní status.

Natáčení dvojky se neslo ve znamení vícera peněz a z toho plynoucích výhod. Masky byly promakanější a jejich aplikace rychlejší a snazší. Jednička jasně ukázala, že síla tématu je v cenobitech, a tak ve scénáři, na kterém společně pracovali Tony Randel, Peter Atkins a Clive Barker dostali "řádoví bratři" více prostoru.
Tony Randel coby režisér vnesl do filmu neuvěřitelnou atmosféru zmaru a temnoty. Pro její vytvoření zasadil děj do prostoru léčebny pro duševně choré, nebo chcete-li blázince. Jeho ředitelem je doktor Channard, jenž má v sobě stejné nutkání poznat nepoznané jako Frank Cotton. I on je schopen pro nalezení odpovědí zajít nejdál, jak člověk může. Nemůžeme se proto divit, že v jeho soukromé sbírce je hned několik kostek Lament Configuration a že si libuje v operacích mozků.

Když se od Kirsty, která je po událostech v domě svého otce převezena na jeho kliniku, dozví o cenobitech, rozhodne se přivést zpět Julii. Stačí k tomu jeden šílený pacient s břitvou v ruce a krev přivádí Julii zpět mezi živé. Díky ní je Channardovi souzeno poznat peklo a jeho vládce Leviathana. Kirsty společně s další Channardovou pacientkou Tiffany se snaží peklo zavřít a setkává se opět s Pinheadem.
V úžasném finále jsme svědky souboje Leviathanem přetvořeného Channarda a Pinheada. Výsledek, k němuž z velké části dopomůže Kirsty, je překvapivý, nicméně brány pekla se zavírají... a Kirsty a Tiffany společně odcházejí.

Hellbound je temnější a brutálnější než první film. Přivádí diváka do labyrintu vlastní duše, nechává ho nahlédnout do zrcadla bolesti, kde se zračí bizarní obrazy zvrácené touhy. Leviathan, který vyzařuje své černé světlo, probouzí v každém bolestivé vzpomínky a vystavuje ho utrpení skrze jeho vlastní přání a potřeby. Film má celkem slušný filozofický přesah a je vlastně skutečným základem veškeré mytologie, která se odrazila v produkci comicsů. Svět cenobitů má také svá pravidla a ta zde byla naznačena. Magický svět pekelného labyrintu, nad kterým se otáčí Leviathan, je neskutečným zážitkem pro každého milovníka hororů.

Ne nadarmo je podle mnoha fandů tento díl z celé série nejlepší. Je až s podivem, že po jeho úspěchu se čekalo čtyři roky, než se natočila trojka. Možná to bylo způsobeno i koncem filmu, který je v mnoha ohledech definitivní. Nicméně dnes už víme, že to nebyl konec a že si Doug Bradley vyzkoušel roli Pinheada ještě několikrát. A třetí díl mu byl ušitý přímo na tělo. Ovšem o tom až příště....Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.