Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 18 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
It Came From Beneath the SeaNature AmokOctopus

USA
79 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 1955
režie: Robert Gordon
scénář: George Worthing Yates (story), Hal Smith (screenplay)
hrají: Kenneth Tobey (Cmdr. Pete Mathews), Faith Domergue (Prof. Lesley Joyce), Donald Curtis (Dr. John Carter), Ian Keith (Adm. Burns), Dean Maddox Jr. (Adm. Norman), Chuck Griffiths (Lt. Griff, USN), Harry Lauter (Deputy Bill Nash), Richard W. Peterson (Capt. Stacy), Tol Avery (Navy intern (uncredited), William Bryant (Helicopter Pilot (uncredited)
produkce: Sam Katzman, Charles H. Schneer
hudba: Mischa Bakaleinikoff
keywords: octopus, scientist, golden-gate-bridge, giant-octopus, radiation, submarine, female-scientist, monster-movie, stop-motion, tentacle, bridge-collapse, professor, part-stop-motion, monster-terrorizes-city, b-movie, atomic-submarine, plastic-explosive, sonar, periscope, san-francisco-california, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8375

Recenzoval Pepak

Přidáno: 01. prosinec 2003

Kdybych si měl vybrat, jaké zvíře mám ve filmech nejraději, tak je odpověď úplně jednoznačná: obří chobotnice, nebo aspoň jiné přerostlé hlavonožce. Není mi zrovna moc jasné, jak jsem vlastně k oblibě chobotnic přišel, ale prostě to tak je a nedá se s tím nic dělat. Proto mě velice mrzí, že různých žraločích, pavoučích nebo krokodýlích filmů jsou spousty, ale chobotnic je jen naprosté minimum - a když už jsou, tak jen v nějaké podřadné vedlejší roli. O to víc je třeba si cenit všech filmů, které dávají chobotnicím jejich zasloužené místo na vrcholu potravního řetězce. Takové jsou velmi nové Octopus a Octopus II od NU Image, a takový je také stařičký It Came From Beneath the Sea (dále jen "It Came").

Abych se přiznal, k It Came jsem přistupoval se značným despektem. Přece jen, ve filmech o žravých potvorách jde primárně o tu potvoru a její vzhled, důležitost příběhu se krčí až někde hodně daleko vzadu - proč by mě tedy měl zaujmout snímek téměř půlstoletí starý, kde určitě z chobotnice bude vidět tak akorát rozmazaná šmouha, když ani zbrusu nové digitální NU Imagovské chobotnice nevypadají nic moc? Tento dojem ještě podtrhly oba plakáty k filmu, chobotnice držící loď i chapadlo sápající se na nějaký most, které vypadají vysloveně dětinsky. No ale jak jsem napsal na začátku, obřích chobotnic je tak málo, že nelze pohrdnout žádnou, byť by byla sebehorší, takže jsem zaťal zuby a It Came odvážně pustil. Teď, když už jsem zkušenější, vůbec nelituju, že jsem to udělal.

It Came je totiž mnohem lepší, než by se dalo očekávat, a v mnohém překonává i většinu mladších zvířecích horrorů. Třeba takový příběh. V zásadě není nijak objevný, drží se kolejí, které vyjezdily nespočetné zvířecí horrory po něm a lehce spočetné horrory před ním: Na začátku nás seznámí s jedním z hlavních hrdinů, velitelem atomové ponorky, a vzápětí i s jeho hlavním (jediným) protivníkem, obří chobotnicí. To ovšem zatím nikdo neví, protože chobotnice je jen veliký rozmazaný flek na sonaru, který ponorku popadl a nějakou dobu jí brání v pohybu. Pak následuje vyšetřování, vedené velitelem Petem a profesory Johnem a Lesley. Předběžný závěr, že zloduchem je obří chobotnice, na sebe nenechá dlouho čekat, ale nějak tomu nikdo nechce věřit. Nepřímé důkazy se ale hromadí, brzy se objeví i důvěryhodní očití svědci a všechno to vyvrcholí bojem lidí proti monstru v ulicích (resp. v přístavu, ale "v ulicích" zní líp) San Francisca. Prostě nic objevného, tohle schéma bylo obehrané už v době vzniku filmu.

Zajímavé ale je, že v It Came je tohle schéma poměrně důkladně promyšlené a v rámci možností docela originální. V letech po druhé světové válce bylo dobrým zvykem svádět všechny možné nesnáze na důsledek radioaktivity po testech jaderných bomb, bez ohledu na to, že nadměrný vzrůst v důsledku ozáření je snad ještě méně pravděpodobný než že přerostlou havěť přinese meteor. V It Came mají sice jaderné testy na probuzení monstra také svoji vinu, ale velice zprostředkovanou - obří chobotnice si poklidně vegetovala ve svých oblíbených hlubokomořských příkopech a krmila se radioaktivní stravou, dokud se sama nestala natolik radioaktivní, že si jí její kořist dokázala včas všimnout a uprchnout. Hladovějící chobotnici nezbylo nic jiného než vydat se hledat potravu jinam, a mořské proudy ji zanesly zrovna na místa, kde se často pohybují i lidé...

Podobně to je i s dalšími vysvětleními. Nejsou nijak zvlášť precizní a dost možná ani pravdivá, ale narozdíl od vysvětlení v jiných filmech vás nepraští mezi oči svou naprosto zjevnou nesmyslností. Vědec by se asi vysmál nápadu, že chobotnice leze na most Golden Gate proto, že jí vadí elektřina vysílaná do vody, ale laik to s trochou dobré vůle spolknout dokáže. Osobně mám jediný problém s tím, že hlubokomořský hlavonožec vykazuje pozoruhodnou touhu po procházkách po pláži, aniž by mu vadily takové drobnosti jako potíže s dýcháním nebo mnohonásobně nižší tlak. Ale to je jen takový detail, kdybych si chtěl přečíst vědecké pojednání, tak se nedívám na horror, že.

Nevýhodou tohoto přístupu je, že je hodně času "promarněno" diskusemi jednotlivých postav. Mě osobně "neplodné" rozhovory rozkrývající pozadí případu nevadí a nemám pocit, že by film zbytečně natahovaly, ale považuji za svou povinnost na to upozornit pro případ, že vám to vadí. Pokud se mi něco nelíbí, tak je to zcela zbytečný milostný trojúhelník - Lesley se střídavě vrhá do náručí jednomu nebo druhému hlavnímu hrdinovi mužského pohlaví, podle toho, který je zrovna k dispozici. Nic proti tomu, trocha té žárlivosti může film oživit, ale v It Came je váhání hrdinky oběma mužům zcela lhostejné. Tak k čemu ten trojúhelník je, když ho oba "sokové" berou zhruba se stejným zájmem jako venezuelský televizní program před třemi lety?

Ale dost o ději, vy už jste určitě zvědaví na tu chobotnici, které jsem se dosud tak pečlivě vyhýbal. Proč se rozplývám nad dějem a to důležité, totiž lidožravého měkkýše, nechávám být? To je určitě proto, že stojí za starou bačkoru! No, překvapím vás - je to proto, že ta chobotnice je naprosto vynikající, a já si rád to nejlepší nechávám na konec. Jejím autorem je Ray Harryhausen (mimo jiné autor efektů v Souboji Titánů), a svého úkolu se zhostil na jedničku. Chobotnice je skutečně obrovská (asi neprohádám, když si tipnu, že značnou roli hrály hrátky s perspektivou), přísavky na chapadlech sice vypadají velmi nepřirozeně, ale zato má nejhezčí tělo, jaké jsem kdy u filmových chobotnic viděl. Škoda jen, že kvůli velikosti nepřichází v úvahu, aby chobotnice někoho do chapadel popadla, lidi může akorát svou vahou rozmačkávat :-). Zvíře je animované technikou stop-motion (na zjednodušený princip se můžete podívat do recenze na Arachnii), a je animované skutečně velmi dobře. Pohybuje se trochu trhaně, což není u tohoto způsobu animace nijak zvlášť překvapivé, běžně se to stává i u novějších a dražších filmů, ale přesto mnohem lépe a přirozeněji než počítačově vytvořené chobotnice. Horší je, že se většinou v jednu chvíli hýbe jen jedno chapadlo, ostatní zůstává v klidu, ale i to jsem ochoten tolerovat, protože uhlídat těch chapadel víc by bylo až příliš náročné - obzvlášť, když si uvědomím, jak dlouho je chobotnice nebo její část na obrazovce vidět. Člověk si ani nevšimne, že těch chapadel je nějak málo - nízký rozpočet chobotnici dvě z nich ukousl...

It Came From Beneath the Sea pro mě bylo velikým a příjemným překvapením. Ještě musím pár chobotnicovitých filmů sehnat, ale z těch, co znám, je s přehledem nejlepší, a možná se vyrovná i těm nejlepším nechobotnicovitým zvířecím horrorům. Pokud máte hlavonožce jen trochu v oblibě, určitě vám tento film doporučuji.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.