Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 29 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Wrong TurnSlasher

USA, Kanada, Německo
84 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Pach krve
rok: 2003
režie: Rob Schmidt
scénář: Alan B. McElroy (written by) (as Alan McElroy)
hrají: Desmond Harrington (Chris Flynn), Eliza Dushku (Jessie Burlingame), Emmanuelle Chriqui (Carly), Jeremy Sisto (Scott), Kevin Zegers (Evan), Lindy Booth (Francine), Julian Richings (Three Finger), Garry Robbins (Saw-Tooth), Ted Clark (One-Eye), Yvonne Gaudry (Halley)
produkce: Don Carmody, Stan Winston, Patrick Wachsberger, Aaron Ryder, Robert Kulzer
hudba: Elia Cmiral
keywords: disfigurement, cell-phone-out-of-range, marijuana, fall-from-height, ranger-tower, severed-ear, axe, axe-murderer, gore, car-accident, waterfall, fellatio, cell-phone, policeman, tree, oral-sex, slasher, death-trap, junkyard, barbed-wire, cop-killing, bow-and-arrow, shot-in-the-eye, dismemberment, car-crash, teenkill, police-officer-killed, bound-and-gagged, arrow, person-on-fire, axe-murder, cop, severed-arm, extreme-violence, backwoods, radio-station, reference-to-a-white-picket-fence, decapitation, splatter, body-part, blood, redneck, gun, mutant, exploding-house, cannibalism, shot-to-death, spreadeagle, surprise-after-end-credits, inbreeding, forest, wrong-turn, wood, west-virginia, gas-tank, loss-of-fianc%E9, murder, hit-by-car, slaughterhouse, shot-in-the-head, rock-climbing, stupid-victim, loss-of-friend, shot-in-the-back, sex, tied-to-bed, blow-job, severed-head, severed-leg, fire, shot-in-the-leg, surprise-ending
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 13887

Recenzoval humanbeing

Přidáno: 16. říjen 2003

Jestli jste už alespoň něco o Wrong Turn zaslechli, s největší pravděpodobností už víte, že v lesích Západní Virginie existuje malý lesní prostor obývaný zmutovanými kanibaly ne nepodobných jeskynním mužům, kteří loví zatoulané pocestné, zaujímající poté hlavní místo na jejich jídelníčku.

Vše začíná když se hlavní hrdina Chris potřebuje nutně dostat co nejrychleji na jednu schůzku a jako na potvoru se na 'jediné silnici široko daleko' vytvoří dlouhá stojící kolona aut čekající na odstranění závady. Od muže sedícího v blízkém vozidle si potvrdí své obavy, že to do večera asi nestihne. V Chrisovi se ale zrodí nápad, a to pokusit se projet jakousi lesní cestou, která by mohla dřív či později navázat na důvěrně známou asfaltovku. Posléze narazí na domek s venkovním telefonem. Jak se dozví od obyvatele domu, je to jediný telefon široko daleko a navíc nefunguje. Ještě že je na domovní nástěnce mapa - podle ní Chris pozná kam a jakou cestou vyrazit - problém vyřešen. Trasa lesem bývá občas velmi zrádná a tak chvíle nepozornosti způsobí, že vrazí do auta blokujícího cestu. Za těchto okolností se potkává se skupinou pěti osob, se kterými má v následujících hodinách prožít nebývalou hrůzu. Ti, zdá se, nešťastnou náhodou najeli na ostnatý drát, jenž v lese naaranžovali zřejmě zdejší pytláci, nebo to alespoň tak vypadá, a zprvu se to zdá jako jediné možné logické vysvětlení (divák už ale onu neblahou skutečnost, že v okolí jsou kanibalové samozřejmě ví). Oboje vozidla jsou nepojízdná a tak se společně vydají hledat benzínku na niž odkazovala cedule na křižovatce. Chvíli na to sice dorazí na místo, jenže po bližším prozkoumání se zdá být opuštěné a něco jako telefon tam asi taky nejspíš nebude. Co jejich pozornost ale upoutá víc, jsou části lidských těl v ledničce a jedna čerstvá mrtvola ve vaně. Největší problém pro ně ale nastává ve chvíli, kdy obyvatelé domku přijíždějí a na útěk už nezbývá čas...

Nový slasher Roba Shmidta, ke kterému dělal maskérská kouzla Stan Winston, byl inspirován horrory ze 70. let. Nejvíce je to vidět na inspiraci proslulého Texas Chainsaw Massacre z něhož Wrong Turn přebírá a víceméně inovuje jeho schéma pro svoji potřebu. Máme tu bod, kde je jakási "spojka", která oběť nasměruje do nebezpečného místa, rodinu nahradila skupina neandrtálsky vyhlížejících kanibalů a v okolí je to samá nastražená past. Tvůrci se s navozováním strachu inspirovali faktem, že 'divák se bojí nejvíc toho, co není vidět', a tak zvolili takovou cestu, aby samotní kanibalové ve filmu nebyli moc vidět, v situacích kdy nebyla jiná možnost jsou zabraní chytře zezadu.

Jak už u většiny konvenčně natočených filmů bývá téměř zvykem, autoři se bohužel nevyhnuli klasickým situacím, kde naprosto víte co se v další moment bude odehrávat (tudíž předvídatelný děj, i když na pár překvapení přesto dojde) - tím mám taky na mysli hodně levné lekačky, které nefungují, a které tu jsou ze začátku až nechutně frekventované. Škoda, že se režisér nesnažil o navození ponuré atmosféry okolí (prostředí lesa tomu podle mě až hlasitě vybízelo), a vůbec by nevadilo kdyby s tím skončil už v moment kdy jsou hlavní hrdinové prvně konfrontováni s nebezpečím - pak už je totiž děj jen o tom utíkání a schovávání se před kanibaly. Takhle vám režisér Shmidt ukáže hned v prvních minutách až čtyři vraždy (dvě ještě před událostmi hlavního příběhu) a již zmíněnou spoustu nezabírajících lekacích scén. Naštěstí je ve filmu i pár skvělých vychytávek, takže po stránce scénáře to až tak hrozné opravdu není. Technická stránka je naprosto bez chyby, soundtrack se nese v klasickém stylu, což je jen a jen dobře.

Ve výsledku se jedná víceméně o průměrný slasher, kterých bylo natočeno mraky. Má sice pár skvělých scén, nicméně hodnotí se celek a ten kazí pár nepěkných skutečností (popsaných v recenzi) a happy end tomu taky nic nepřidá. Naštěstí snímek trvá jen 84 minut, tak to alespoň pěkně rychle uteče. Pokud se ale rozhodujete mezi novými filmy tohoto subžánru a nemáte zájem riskovat, bez dlouhého rozmýšlení bych vám doporučil House of 1000 Corpses, který je po invenční stránce nesrovnatelně lepší a navíc je daleko zábavnější.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.
Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 14. březen 2005

Rok 2004 bol pre hororového fanúšika - ktorý by milovaný žáner rád videl aj na veľkom plátne, ale doteraz boli všetky tie šunky distribuované radšej rovno do požičovní a na káblovku - vynikajúci. Okrem remakeov ÚSVITU MŔTVYCH a TEXASKÉHO MASAKRU MOTOROVOU PÍLOU, sa na plátna aj našich kín dostal skromný, ale aj vzhľadom k nízkemu rozpočtu úspešný nechutný hororček, počas ktorého by ste nemali jesť.

Hrdina Chris (Harrington) si to hasí za novou prácou naprieč Spojenými štátmi, ale v horách Západnej Virgínie sa stala havária a tak sa rozhodne múdro nečakať v kolóne áut, ale vydá sa prašnou cestičkou, kde mu nie príliš ukecaný a nie príliš čistotným a inteligentným dojmom vyzerajúci pumpár poradí, aby išiel cestičkou, ktorá ho vráti na diaľnicu. Na tejto cestičke samozrejme hrdina zhavaruje a pridá sa k skupinke iných mladých hovád, ktorím praskla guma (samozrejme mám na mysli pneumatiku) a tak sa spolu vydávajú hľadať cestičkou pomoc, lebo určite jej tu sú plné háje. Dvaja z nich ostanú strážiť nepojazdné autá, zhodou náhod On a Ona, navyše obaja znalci marihuany. Po chvíľke, počas ktorej sa utvrdíme v tom, že hrdinmi nebudú, sa vrátime k skupinke, ktorá hľadá pomoc tak, že sa ledabolo fláka lesnou cetsičkou, rozdeľuje sa, vykrikuje a vedie nudné reči. Napokon objavia chatrč, s ktorou však (prekvapivo!) nie je všetko košér.

Inými slovami, možno ste videli jednu epizódu AKTOV X, kde sa Mulder a Scullyová dostali do zapadnutého mestečka, kde v chatrči medzi prasatami traja zdegenerovaní bratia pod posteľou týrali a znásilňovali matku. Možno ste počuli o fenoméne tzv. "Horskích ľudí", čo sú indivídua, ktoré pravdepodobne existujú, ale nikomu sa radšej nechce po nich príliš pátrať (a bohužiaľ im nie je venovaný ani žiadny dokument medzi bonusmi na u nás vydanom DVD). Jedná sa o potomkov ľudí, ktorí boli retardovaní alebo rodinní príbuzní alebo retardovaní rodinní príbuzní. To, čo sa im narodí, nie je pekné na pohľad, navyše by to malo byť, aspoň filmári to tvrdia, a oni nám určite neklamú, aj emočne vyprázdnené, bezcitné, beštiálne, chladnokrvné, kruté, svinské, zákerné a namiesto lovenia zvery to loví ľudí, ktorí nikomu nechýbajú (ale dobre, musím objektívne uznať, že oficiálne štatisticky uvádzajú, že ročne na celom svete bez stopy zmiznú tisíce ľudí). Malo by to žiť v lesných chatrčiach a zrúcaninách, k vraždeniu to používa nástroje z Doby kamennej a na počudovanie to vie aj šoférovať a z áut turistov si to robí auto-bazár na lúke chránenej lesmi. Nepozerajte tak na mňa, filmári nám určite neklamú!

Po neveselej návšteve perníkovej chalúpky, sa hrdinovia filmu, prirovnávaného k Boormanovmu VYSLOBODENIU, dávajú na šprint lesmi a v čoraz skromnejšom počte následne navštívia poľovnícky posed, do akcie na tri a pol sekundy povolajú šerifa a po naháňačke vysoko v korunách stromov nás ešte čakajú vodopády, finálny super-mač v chalúpke a "netypická" posledná scéna, bežiaca pod záverečnými titulkami.

Ak máte pocit, že mi je Pach krvi k smiechu, mali by ste sa živiť ako psychológovia. Zároveň ale musím upozorniť, že sa nejedná o opovrhovanie, ale takpovediac o pomerne milé prekvapenie. Je to neoriginálne, herci (okrem Harringtona zaujme akurát Eliza Dushkuová - seriál BUFFY a Schwarzeneggera filmová nepodarená dcérka v TRUE LIES) nedávajú poznať, prečo sa im hovorí herci a vlastne ani nemá zmysel hovoriť, čo všetko je na tomto kúsku priemerné (tým pádom sa ani veľmi nečudujem Fukovým opovrhovačnými 20%... ale ani Prokopovej štandartnejším 60%), ale musím poznamenať, že výprava lesov je krásna a tajomná, traja bratia sú hnusní ako sa na súrodencov patrí a práve vďaka "Horskím ľuďom" má pre mňa tento kúsok pomerne magický hororový nádych v tom smere, že porcovanie turistov bytosťami, ktoré ešte sú a vlastne už aj ani veľmi nie sú ľudskými stvoreniami, ma zaujalo a je veľká škoda, že filmu tento fenomén slúži len ako odrazový mostík a že je postupne čoraz viac fuk, kto a prečo vraždí. Škoda, mohla to byť tuhá káva, takto ostalo len na úvodné titulky. Nič-menej Stan Winston, ktorý film aj produkoval, sa postaral o obstojnú atmosféru, masky a nechutné scény, ktorých nikdy nie je dosť.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.
Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 29. duben 2005

I keď sú tu už dve recenzie na Wrong Turn, nedá mi nenapísať svoj pohľad na tento film. Mám veľmi rád slashers (je to môj obľúbený hororový žáner), no a zákonite som sa tešil, keď do našich kín prišiel americký horor Wrong Turn (Pach krvi). Aj keď po prvých recenziách, ktoré som prečítal, som zneistel (boli totiž dosť záporné), zapáčil sa mi nápad. Ale i cez zlé ohlasy som si tento film pozrel. Ale poďme na začiatok...

Na začiatku môžeme vidieť dvojicu horolezcov, ktorí sa „driapu“ na akýsi vrch. Je to chlapec a dievča. Zaznie šuchot, krik, niečo sa udeje. Na dievča začne tiecť krv. V záchvate sebazáchovy odreže lano a spadne, tam si ju však „osud“ nájde. Nasledujú úvodne titulky. Tie sú celkom vydarené a počas nich sa dozvieme, že v lesoch Západnej Virgínie údajne žijú zdegenerovaní kanibali (zdegenerovaní pravdepodobne vďaka rozmnožovaniu sa medzi sebou v rodine). Po titulkoch už nasleduje hlavný príbeh. Chris Finn (Desmond Harrington) ide na pracovný pohovor, ale zastaví ho dopravná zápcha. Po krátkom „dialógu“ s vodičom kamiónu a jedným starým dedkom sa rozhodne vydať po neznámej cestičke uprostred lesov. Tam narazí na skupinku ďalších, ktorí sa vydali touto cestou. Keďže im a aj sebe podstatne zdemoluje auto, rozhodnú sa spolu vyhľadať telefón. Dvaja ostanú a ostatní (štyria) sa vyberú na dôležitú misiu za telefónom. Tam natrafia na starý dom, kde však miesto telefónu nájdu krv, vnútornosti a haldu mäsa (myslím, že vám došlo, že mäso nie je z jeleňa ani zo zajaca). No ale domáci sa vrátili a priviezli si aj budúcu večeru (oblečenie, misku, zubnú kefku ... je to len na vašej fantázii). A ten „materiál“ je ich kamarátka, ktorá medzitým spolu s priateľom odišla loviť do večných lovíšť. A sranda sa môže začať.

O filme som sa zovšadiaľ dozvedal, že ide o riadne brutálny snímok a tešil som sa na to. Lenže, podobne ako pri novom TCM, opak je pravdou. Niežeby tam krv nebola, to nie, tej si celkom užijeme, ale žiadna brutálna scéna tam nie je (aspoň podľa mňa). Niekto možno hádže šabľu už pri pohľade na „zásoby“ pánov zálesákov, ale mne nijak brutálne nepripadá ani scéna, keď si kanibali privezú domov úlovok. Ide o celkom vydarenú scénu (hlavne stekajúca krv smerom k hercom), ale nijak brutálnu, proste „nečíha“ z toho reálnosť. Čo je však vážne, je to, že film ničí slabá réžia a ešte slabší scenár. Ten druhý menovaný problém je vidieť na každom kúsku filmu. Najviac je to citeľné pri dialógoch. Obzvlášť pobavia dialógy ako bol ten úvodný s vodičom (to mysleli tvorcovia vážne?) a všetko korunuje najčastejšie citovaná hláška: „Kámoš to bol dobrý, no a teraz je mŕtvy“ :-). Čo sa týka réžie, tak jej úroveň je premenlivá. Režisér po celkom vydarených úvodných titulkoch a úvodnej scéne však robí zásadne chyby. Najzávažnejšou chybou je, že po 30 minútach nám odhalí potvorákov. Strach takto odsúva do rovín lacných ľakačiek. Postupné budovanie atmosféry pomocou pomalého odhaľovania kanibalov týmto po prvej tretine filmu ničí a s „pravým strachom“ sa môže rozlúčiť. Takéto odhalenie si môže dovoliť, iba ak má k dispozícii vraha s charakterom (Freddy) a nie iba akýsi vraždiaci stroj. Režisér si myslel, že ak staví na design kanibalov, môže tento fakt odstrániť. Jasné, že sa to nikdy nepodarí a navyše nie, ak kanibali vyzerajú tak, ako vyzerajú. Všetka úcta Stanovi Winstonovi, ale nemôžem sa báť kanibalov, ktorí mi pripomínajú lesných škriatkov. Druhá a taktiež zásadná chyba réžie je, že film sa prevažne odohráva cez deň. Takto sa taktiež nevytvorí atmosféra. Veľmi zlé je, že v úvode hlavného príbehu odstráni mimo kameru jednu obeť a druhú po chvíli odpraví tak, že v najlepšom vsadí na strih (a to v krátkej scéne, kde sa ani nepokúša o strach).

Film je preplnený klišé a scénami, ktoré popierajú logiku. Už keď sa postavy rozdelili, bolo jasné, kto zomrie a kto prežije. Príde mi nepochopiteľné, že tých kanibalov nikto predtým neodhalil. Dom majú pri rieke, pod skalami, v lese majú vlastné vrakovisko, zabíjajú ľudí a polícia sa ani nesnaží ich hľadať v mieste posledných chvíľ ich života atd. Ako je možné ukryť na lúke dvadsať áut, žrať okoloidúcich ľudí, vyzerať ako Michael Jackson po preoperovaní na ľudského škrečka, bývať na lesnej čistinke a to všetko bez toho, aby si to niekto všimol? Napríklad pri TCM 2003 sa dalo veriť, že tam môžu žiť kanibali, totiž tam to bolo tajomstvo jednej rodiny uprostred Texasu, ale tu je to nereálne a neverím, že by napríklad v Tatrách žila banda kanibalov s imageom kamzíka, ktorá zabíja horolezcov a turistov a ich autá si schováva na lúke pri jazierku a nikto im na to nepríde. I keď ktovie, v USA je asi všetko možné. :-) No ale vrcholom všetkého je fakt, že autori nám počas úvodných titulkov povedia, že kanibali majú taký vzhľad, lebo partia ľudí sa v rodine rozmnožovala uzavretá v lese. No a potom ako je možné, že potvoráci jazdia perfektne na aute a majú celkom moderne vybavený dom (vrátane chladničky, či záchodu, ktoré sú pravdaže špinavé a pokazené, aby to nevyzeralo podozrivo). A postavy sa správajú rovnako debilne. Hore na strážnej veži V NOCI zapália svetelné tyče (alebo čo to bolo) a ani im nedojde, že ich takto môže hocikto vidieť. Ako ďalšia chyba mi pripadá taká drobnosť, že autor odhalí pôvod kanibalov v úvodných titulkoch a nenechá to ako bonus na záver, alebo ako záverečnú pointu. No ale ak vám nevadili veci uvedené v odseku hore, tak vám môže byť ukradnuté to, čo som napísal v tomto.

Nedá mi neporovnať Wrong Turn s remakom Texas Chainsaw Massacre. Keď sa na to dívam spätne, došlo mi, že na to, aký bol TCM 2003 stupídny a nelogický, bol to celkom dobrý film, to hlavne kvôli obrazovým orgiám. Každopádne ak by som sa mal pozrieť na jeden z týchto filmov ešte raz, vybral by som si Wrong Turn. To hlavne preto, lebo atmosféra hustých lesov Západnej Virgínie mi je bližšia ako dusno Texasu 70. rokov. Ale pre istotu sa na žiaden nebudem pozerať ešte raz :-).

Či vám mám odporučiť tento film? I keď sa mi veľmi nepáčil, mnohí ľudia sa pri ňom zabavili. Myslím si, že vážnejšia ujma na zdraví vám nehrozí a film sa dá celkom pozerať. A keď sa nevystrašíte, tak sa aspoň dobre zasmejete na nezabudnuteľných dialógoch. Každopádne na také filmy do kina chodiť treba, resp. treba si ich vypožičiavať vo videopožičovni, aby k nám distribútori doviezli ďalšie možno zaujímavejšie vyvražďovačky.

Top z filmu: Dlho som rozmýšľal, čo tu napíšem. Nakoniec ma napadli dve (dosť krátke) scény a to: scéna odseknutia hlavy v korunách stromov (všeobecne naháňačka na stromoch bola celkom dobrá) a scéna, kde sa objaví šerif a zažije svojich 10 sekúnd slávy.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.