Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 29 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Hra na vrahaAmatérský filmSlasher

ČR
40 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 2001
režie: Pavel Zdarek
scénář: Pavel Zdarek (writer)
hrají: Filip Coufal (Petr), Denisa Coufalova (Ilona), Jaroslav Kasal (Milan), Michala Rampichova (Dana), Petr Tomek (Dali), Barbora Virtova (First victim), Pavel Zdarek (Jan Novak)
produkce: Pavel Zdarek
hudba:
keywords: slasher, independent-film
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 9540

Recenzoval evilmind

Přidáno: 17. srpen 2003

Zatímco na západ (a v poslední době dokonce i na jihovýchod) od našich hranic často filmaři zahajují svou úspěšnou kariéru točením laciných horrorů, u nás kupodivu nikdy žádný pořádný, poctivý horror nevznikl. Těžko říci proč - pravděpodobně za to může fakt, že u nás vlastně žádní nezávislí tvůrci nejsou, a ti ostatní, závisle nezávislí, musí nutně točit jen prudce umělecké či společensky angažované věci, aby dostali peníze od všetečných komisí i příště. Naštěstí moderní doba amatérským filmařům přeje, a tak je dnes nejen možné za docela malý peníz vytvořit doma i docela dlouhý film s větší ambicí, než jen k jeho odeslání do Neváhej a toč, ale dokonce i za pomoci internetu pro svoje dílo najít diváky. Jednou z mnoha českých amatérských filmových společností (viz amatfilm.cz) je Ducháček Movies.

Hra na vraha vypráví příběh pětice přátel, kteří si vyrazí na chatu nedaleko Železného Brodu prostě jen tak pokecat a zapařit. Podle oficiální story na webu tvůrců jsou mezi Petrem, Danou, Daliborem, Ilonou a Milanem i nějaké milostné techtlemechtle, ale osobně jsem si žádného velkého pnutí nevšiml. Každopádně to je jedno, pro další děj není vůbec podstatné, jestli Dalibor pokukuje po Daně, a Ilona tajně Petra podvádí s Michalem, nebo jestli to je nějak úplně naopak. Při všeobecném chlastání přijde jeden z nich s nápadem, že by si mohli něco zahrát, a možná už ti vnímavější z vás tuší - ano, bude to hra na vraha. Údajně hra známá, ale opět nemohu posoudit, já v jejich věku vždycky hrál výhradně svlíkací bulku. Hraje se to tak, že si někdo vylosuje kdo je vrah, a pak nenápadně pokusí někoho z ostatních zabít - no a ti ostatní se samozřejmě snaží vraha odhalit a usvědčit. Samozřejmě všechno jen jako. Problém je ale v tom, že na chatě se tentokrát ukrývá skutečný vrah.

Za účelem vytvoření pro vraha příznivé situace (pro vraha vylosovaného i toho pravého) se pětice roztrousí po chatě a jejím okolí, a divák může začít hádat kdo to asi bude. Bohužel to napětí mu nevydrží moc dlouho, protože příliš záhy, vlastně ještě před tím, než hra vypukne, začne být jasné, že se v okolí chaty pohybuje ještě někdo další. Tohle odhalení považuji za velkou chybu scénáře, protože tenhle druh příběhů o neznámém vrahovi uvnitř uzavřené společnosti obvykle staví právě na tom, že jeden ze společnosti má nějaký utajený motiv k povraždění všech ostatních, který divákovi vyjeví na úplném konci filmu, těsně předtím než umře. Možná trochu klišovité schéma, ale při vymyšlení dostatečně divného motivu je možné udělat vraha z kohokoliv, a připravit tím na konci dějový zvrat, po kterém divák nemá pocit, že byl okraden o 90 minut svého času, ale jde pěkně domů a říká si: "Tak to jsem tedy opravdu nečekal". Ve Hře na vraha se ovšem po zjištění, že vrah je někdo další, omezí další napětí jen na odhadování, jestli zabije všechny, nebo jestli ho někdo z pětice dokáže před koncem zastavit. To mi ale přijde jako dost málo.

Jelikož jsem už viděl pár českých amatérských filmů, byl jsem trochu v obavě, jestli se mám připravit na okázalé ochotnické přehrávání, nebo naopak strnulé tiché nadšení s opatrným pomrkáváním směrem na kameru "jak mi to sluší lojzo". Nic z toho naštěstí Hru na vraha nepostihlo. Všech pět herců dokáže vést spolu normální dialog a vypadat u toho přirozeně, a úspěšně tak předstírat, že se mezi nimi nemotá další páprda s kamerou. Přirozené chování není zdaleka samozřejmé, takže je třeba ho rozhodně ocenit... Stejně tak se mi líbilo, že skoro všechna zabití proběhnou offscreen - totiž nic nezabije film tak dokonale, jako když se při první trochu akčnější scéně provalí nedokonalost výpravy a herecká neschopnost zúčastněných. Takže se můžete těšit jen na záběr stínu smrtícího nástroje, vrhnutý na stěnu, igelitový pytel na hlavě nebo detail ruky s bodajícím nožem. Vše je poměrně decentně nastříhané, sice nic není úplně originální, ale hlavně že to vypadá pěkně. Atmosféru filmu zdařile dotváří neustále do temna tónovaný obraz, i neklidné pohyby kamery, kmitající mezi zúčastněnými či sledujícími stále z těsného odstupu jednu z postav.

Na filmu bych ocenil, že přes relativně nadprůměrnou délku (40 minut je na amatérský film hodně) nesklouzává nikdy do roviny, kde by vás do očí tloukli nějaké technické nedostatky, herecká neumělost či ochotnická naivita. I hudba je skvělá, a k dění na obrazovce se většinou opravdu hodí. Bohužel ale scénář nenabízí nic, co by vás mohlo po většinu z oněch 40 minut zaujmout, takže je to prostě tak trochu nuda. Mé průměrné hodnocení je tak míněno především jako tiché povzbuzení společnosti Ducháček Movies do dalších pokusů v horrorovém žánru, které doufejme budou následovat...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.