Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 112 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Dead PitSupernatural

USA
95 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Mrtvá jáma
rok: 1989
režie: Brett Leonard
scénář: Gimel Everett (writer), Brett Leonard (writer)
hrají: Jeremy Slate (Dr. Gerald Swan), Cheryl Lawson (Jane Doe), Stephen Gregory Foster (Christian Meyers), Danny Gochnauer (Dr. Colin Ramzi), Geha Getz (Sister Clair), Joan Bechtel (Nurse Kygar), Mara Everett (Nurse Robbins), Jack A. Sunseri (Head Orderly Jimmy (as Jack Sunseri), Frederick Dodge (Patient), Nettie Heffner (Night Nurse)
produkce: Gimel Everett, Scott McAboy (co-executive producer)
hudba: Dan Wyman
keywords: doctor, evil-doctor, nightmare, undead, psychiatric-hospital, uniform, woman-in-uniform, hypnotism, nun, corpse, water-tower, b-movie, zombie, nurse, cult-favorite, independent-film
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 23298

Recenzoval Gangrena

Přidáno: 29. červenec 2003

A znovu blázinec. Tentokrát navíc potvrzující starou pravdu, že největší šílenci v psychiatrických ústavech bývají samotní doktoři. Posuďte sami: psychiatr Colin Ramzi (Danny Gochnauer) praktikuje velmi podivné léčebné metody, při kterých pacientovi vrazí dlouhou jehlu, v místě mezi okem a kořenem nosu, do hlavy. Pak jej odnese do sklepa, kde mu trepanuje lebku a do jeho mozku zavede jehly. O tom jak léčba většinou dopadne jasně vypovídá vedle se nacházející jáma plná zakrvácených mrtvol. Colinův kolega a zároveň nejlepší přítel Gerald Swan (Jeremy Slate), který nemá bohužel pochopení pro vývoj nových léčebných metod a jámu naplněnou mrtvými těly nepovažuje za bezvýznamnou maličkost, se rozhodne výzkum ukončit. Střelí starého kámoše doprostřed čela, dveře do sklepa zasádruje (?) a pokusí se jednou provždy zapomenout.

O dvacet let později se do stejného ústavu dostane dívka jménem Jane (Cheryl Lawson). Neví kdo, ani odkud je, nepamatuje si jednoduše vůbec nic. Doktor Swan, který se jí pokouší léčit, určil jako diagnózu amnézii, Jane se ovšem s něčím tak obyčejným nespokojí a všude vykládá, že jí byla paměť vyoperována. Po malém zemětřesení praskne sádra na dveřích za kterými se nachází sklep (mimochodem velmi prostorný a velmi stylový s dlouhým točitým schodištěm) a od té doby se začne Jane zjevovat doktor Colin s dírou uprostřed čela. Zanedlouho se začne ztrácet personál i pacienti, aby všechno vyvrcholilo invazí oživlých mrtvol z odporně zapáchající jámy v podlaze sklepa. A žádný mozek se před nimi nemůže cítit dost bezpečný.

Film začíná dost krvavě: jehla zaražená do hlavy, odkrytý mozek, jáma plná mrtvol…čímž naznačuje jakým směrem se bude ubírat. Připravil jsem se tedy psychicky na horrorové násilí všeho druhu (vlastně jsem připravený pořád). Samozřejmě mě proto překvapilo, že se po docela brutálním úvodu dost dlouho nic v podobném stylu nedělo. Všechno to seznamování se spoustou nedůležitých postav, šílení šílenci a posléze se zjevující doktor s prostřelenou hlavou má sice horrorový potenciál, ale bohužel je to tak nějak bez šťávy (a to doslova). Mírná změna k lepšímu nastane, když si zombie doktor odnese první oběť po svém oživení, mladou zdravotní sestru. Následují další zaměstnanci a pacienti, ale pořád to ještě tak nějak není to, co sliboval začátek. K naplnění dojde až ve chvíli, kdy z hluboké smradlavé jámy vylezou mrtvoly, vyjdou po vysokých točitých schodech na zemský povrch a každému kolemjdoucímu nešetrně vyjmou mozek z hlavy. Každopádně nejzábavnější je setkání se dvěma policisty, kteří opřeni o služební auto diskutují o koblihách a nevšimnou si party mrtvol v ústavním prádle za nimi. Vzápětí jsou jim z rozmačkaných hlav vyjmuty mozky.

Zombíci jsou vedle Cheryl Lawson (o tom níže) každopádně tím nejatraktivnějším článkem Mrtvé jámy a vrcholná část filmu patří bez výhrady jen a jen jim. Většina záběrů na klátící se skupinky oživlých mrtvol (finále se odehrává samozřejmě v noci) je nasnímána tak, že je vždycky v pozadí za nimi nějaké ostré světlo. Vypadá to hodně atraktivně a pohled na takovou partičku, mnohdy ještě s vítězoslavně ukořistěným mozkem v dlaních nad hlavou se neomrzí po páté, ba ani po šesté. Pokud jde o jejich likvidaci, tentokrát na ně platí pouze svěcená voda. Triky jejich rozpouštění jsou sice mírně primitivní, ale zapadají do celkového stylu filmu. Navíc jsem žádné závratné vizuální efekty nečekal, takže mi to vůbec nevadilo. Jako dobrý nápad na hromadnou likvidaci všech zombíků mi přijde posvěcení vody v obrovské vodní věži a její následné odpálení přímo na ně. Jen nevím jestli mají jeptišky, navíc bláznivé ve své kompetenci pravomoci jako je právě posvěcování. Ale ve filmu to funguje. No a když pominu, že mrtvoly vypadají po dvaceti letech tlení v jámě velmi dobře, máme tu celkem spokojeného diváka.

Jane, kromě toho, že si nic nepamatuje, je zvláštní i v jiných věcech. Například, přes den běhá po ústavu v erárním pyžamu, ale sotva se setmí, převlékne se do krátkého přiléhavého trička a bílých kalhotek (pořád do těch samých) a potlouká se po chodbách oddělení, nebo má nějaký podivný sen. V jednom takovém je objetí skotských střiků (provádí je na ní despotická sestra), které se v zápětí mění na miss mokré tričko a ještě v zápětí na miss bez tričko. Cheryl Lawson vypadá každopádně hodně hezky a její žensky dokonalé tělo bude mít pravděpodobně jistou souvislost s tím, že se občas živí jako kaskadérka.

The Dead Pit je v celkovém pohledu docela zábavný, ve finální části nadstandardně brutální film s koncem, který bych nazval horrorově klasickým. Kdo se dokáže pobavit při pohledu na oživlé mrtvoly potulující se nocí pomazaní od krve a z mozky v rukou, ten si konec tohohle filmu dozajista užije.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.