Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 37 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
IdentityThriller

USA
90 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Identita
rok: 2003
režie: James Mangold
scénář: Michael Cooney (written by)
hrají: John Cusack (Ed), Ray Liotta (Rhodes), Amanda Peet (Paris), John Hawkes (Larry), Alfred Molina (Dr. Malick), Clea DuVall (Ginny), John C. McGinley (George York), William Lee Scott (Lou), Jake Busey (Robert Maine), Pruitt Taylor Vince (Malcolm Rivers)
produkce: Stuart M. Besser, Dixie J. Capp, Cathy Konrad
hudba: Alan Silvestri
keywords: motel, nevada, rainstorm, convict, cop, psychiatrist, murder, stranded, prostitute, death, disappearance, survival-horror, threatened-with-knife, murder-mystery, death-row, one-word-title, former-police-officer, shot-in-the-chest, thunderstorm, strangulation, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8986

Recenzoval Gangrena

Přidáno: 20. červenec 2003

Právě jsem se vrátil z kina. Bylo to letní kino a promítala se Identita. Diváků něco málo přes dvacet, přibližně jedna čtvrtina z nich notně nalitých. Občas dost nahlas žvanili a chodili často na záchod. Přesto jsem tentokrát nikoho neškrtil, nebil pěstí ani nenutil k mlčení pod pohrůžkou zabití. Koukal jsem, aby mi nic neuniklo a snažil se ponořit do děje. Povedlo se a já nevnímal nic kromě filmu. Opilci přestali postupně pokřikovat, buď je vtáhl příběh, nebo usnuli. Nevím. Každopádně bylo ticho. Tenhle film by se měl sledovat v tichu.

Za dramatický okolností se jedné deštivé noci sejde v motelu jedenáct lidí. Tříčlenná rodinka – nevlastní otec, syn a matka poraněná při autonehodě, herečka a její řidič (bývalý policista), prostitutka, mladí novomanželé, policista eskortující nebezpečného vraha a samozřejmě majitel motelu. Okolní silnice je pod vodou, nejde telefon. Jediný mobil, který je po ruce, má vybitou baterii a když ji konečně jeho majitelka dobije, marně hledá signál. Samozřejmě ho nenajde a ke všemu se stane obětí v pořadí první vraždy. Za pár minut je nalezena ve velmi ořezané podobě v bubnu pračky společně s klíčem od pokoje č.10. Když jsou zanedlouho nalezeny mrtvoly společně s klíči 9 a 8, ostatním dojde, že se stali součástí nějakého morbidního odpočítávání. A to pokračuje. 7….6…5… a řídnoucí osazenstvo motelu může jen hádat, kdo z nich je vlastně vrah.

Že jste něco takového už slyšeli, četli nebo viděli? Nedivím se, vypadá to jako ten nejneoriginálnější příběh jaký byl kdy vymyšlen: skupina lidí se ocitne v uzavřeném prostoru odkud není úniku a kdosi neznámý, pravděpodobně jeden z nich, jednoho po druhém vraždí. Přesně o tom to je a zároveň není. To, co se zpočátku tváří jako pouhá variace na stokrát opakovaný příběh podle osvědčené rovnice, se po dvou třetinách najednou změní v nejoriginálnější dějovou zápletku poslední doby. Samozřejmě ji nemíním za žádnou cenu prozrazovat a pokud se na Identitu chystáte podívat, ani se nesnažte zjistit o jaké překvapení to vlastně jde. Připravili byste se tak o plnohodnotný zážitek s filmu. Tím samozřejmě nechci říct, že bych se na něj nepodíval podruhé a potřetí, protože bez překvapení to nebude ono. Naopak, podívám se určitě, hlavně abych si vychutnal, jak dokonale je propracovaný scénář a případně v něm škodolibě našel nějakou tu nelogickou chybičku. Jen si myslím, že je lepší nechat se překvapit.

Pochopili jste správně, že se jedná o vyvražďovačku. Důležité je ovšem vědět, že jde o film velkého studia (Columbia Pictures) určený spíše pro mainstreamové publikum, takže nemůžete čekat žádná bezuzdná jatka. Najdou se tu sice lahůdky jako uříznutá hlava nebo oběť s baseballovou pálkou nacpanou do chřtánu, ale nic nepůsobí nijak zvlášť nechutně a nikdy nejsme svědky samotného aktu vraždy. Musím se přiznat, že mi to vlastně vůbec nevadilo a po rozuzlení jsem uznal, že ty scény tam vlastně ani být nemohly.

Výborný na filmu je nejen konec, ale i jeho začátek. To co se děje během úvodních titulků je pro zatím tápajícího diváka nesrozumitelné, ale žádný strach, všechno se vysvětlí. Dynamickým způsobem je udělaný začátek příběhu, kde se vysvětluje za jakých okolností a proč se všechny postavy dostaly do motelu. Každá maličkost, jako třeba bota s tenkým podpatkem ztracená na noční silnici v něm hraje velmi důležitou roli. S každou novou postavou, vstupující oné deštivé osudové noci do děje, se obrazy vracejí zpět v čase, aby o ní zpětně vypověděly to nejdůležitější pro příběh.

To, že film produkuje velké studio, má výhody v tom, že si režisér může dopřát pro všechny role kvalitní představitele. Ne hvězdy, co berou dvacet miliónů za roli, ale mezi filmovými fandy dostatečně známé a hlavně výborné herce. Pár jich uvedu bez toho, abych k nim přiřazoval jméno postavy, kterou hrají (až film uvidíte, pochopíte, proč jsem se tím nemínil zabývat) a vybral jsem z jejich hereckého rejstříku film, ve kterém hráli vraha nebo psychopata: John Cusack (Grosse Pointe Blank), Ray Liotta (Turbulence, Unlawfull Entry), Rebecca de Mornay (The Hand That Rocks the Cradle), Jake Busey (Contact), John C. McGinley (Surviving the Game, On Deadly Ground), Amanda Peet (The Whole Nine Yards) a další.

Identita, jak už jsem v úvodu napsal, běží od června v našich kinech, bohužel od českých recenzentů se jí dostalo většinou průměrného hodnocení. Je mi z toho smutno a dokážu si jejich reakce vysvětlit jen dvěma způsoby. Buď je horrorový film nezajímá jako takový a žánr samotný považují za něco méněcenného co si vyšší hodnocení než průměrné nezaslouží, nebo prostě nerozeznají originální zápletku od Požárního řádu. Kritik, kterého horrory nezajímají by na ně prostě neměl recenze psát (a nedej bože, být za to ještě placený), v opačném případě, když už se to přece jen stane, by měl na úvod článku vypsat své nejoblíbenější filmy, aby člověk, který má horrory opravdu rád neztrácel čas jeho čtením. Identita je film zajímavý, napínavý, překvapivý a velmi dobře napsaný. Jestli to někomu připadá málo, je mi ho upřímně líto. Může čekat na svůj dokonalý film třeba celý život. A možná marně.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.