Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 152 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Deep Blue SeaNature AmokShark

USA, Austrálie
105 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Útok z hlubin
rok: 1999
režie: Renny Harlin
scénář: Duncan Kennedy (written by) and), Donna Powers (written by) &), Wayne Powers (written by)
hrají: Thomas Jane (Carter Blake), Saffron Burrows (Dr. Susan McCallister), LL Cool J (Sherman 'Preacher' Dudley), Michael Rapaport (Tom "Scoggs" Scoggins), Stellan Skarsgård (Jim Whitlock), Samuel L. Jackson (Russell Franklin), Jacqueline McKenzie (Janice Higgins), Aida Turturro (Brenda Kerns), Cristos (Boat Captain), Daniel Rey (Helicopter Pilot (as Daniel Bahimo Rey)
produkce: Bruce Berman, Jonathan B. Schwartz, Alan Riche, Thomas J. Mack, Don MacBain
hudba: Trevor Rabin
keywords: shark, research, alzheimer%27s-disease, storm, shark-attack, scientist, underwater, killer-shark, laboratory, helicopter, sacrifice, uplift, animal-experimentation, arm-ripped-off, babe-scientist, underwater-scene, genetic-engineering, violence, reverse-footage, torn-in-half, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 10665

Recenzoval Pepak

Přidáno: 22. červen 2003

Všechno to začal Steven Spielberg, když v roce 1975 natočil Čelisti. "Realisticky" film o řádění lidožravého žraloka dosáhl neuvěřitelného úspěchu a na dlouhá desetiletí ovlivnil filmovou tvorbu. Všechny možné zvířecí horrory jsou dodnes poměřovány tím, jak moc využily postupů zavedených v původních Čelistech, a i řada vážných i nevážných filmu jiných žánrů se na ně ráda odkazuje. Síla Čelistí byla taková, že až na lepší či horší (spíše horší) pokračování vlastně žádné "větší" žraločí filmy nevznikaly. Nadvládu Čelistí se pokusil svrhnout až Útok z hlubin (kam na ty názvy překladatele chodí...).

Základní zápletka není nijak zvlášť originální, ve větších nebo menších obměnách ji známe z desítek filmů. Skupinka vědců pod vedením doktorky Susan McCallister (Saffron Burrows) se ve špičkově vybavené laboratoři uprostřed oceánu snaží vyvinout lék na Alzheimerovu nemoc. Účinnou látku získávají z mozku žraloků, a protože z malého mozku jde vytáhnout málo léků, je zcela přirozené, že žraločí mozek podpoří v jeho růstu. V souladu s filmovými zákony a v protikladu k zákonům biologickým tím dojde i k prudkému růstu žraločí inteligence. Teď už je potřeba jen málo, aby mohlo dojít ke katastrofě...

Jak už je ve filmech obvyklé, v kritický okamžik se pokazí několik věcí, které by samy o sobě nemusely až tak dalece vadit, ale všechny najednou způsobí problém. Na inspekci do laboratoře (jménem Aquatica) přijede jeden ze šéfů, kterého už omrzelo jen do výzkumu cpát peníze, a místo toho by rád pro jednou viděl i výsledky. Demonstrace úžasných vlastností žraločího extraktu sice proběhne úspěšně, pokusný žralok se ovšem předčasně probudí z narkózy a výměnou za část svého mozku požaduje část jednoho vědce. Zraněného je potřeba co nejrychleji odvézt do nemocnice, což má zabezpečit vrtulník. Záchrannou akci ale naruší bouře a dokončí žraloci, konečným důsledkem je značné poničení Aquaticy a proniknutí vody a trojice inteligentních žraloků do jejich chodeb. Zoufalý boj přežívajících členů posádky o záchranu může začít...

Samotná sestava hrdinů (resp. obětí) je vcelku typická, méně typické už je jejich chování ve vypjatých situacích a pořadí a způsob jejich vítězství nad žraloky i úmrtí v jejích čelistech. V celém žánru prakticky unikátní je třeba Franklin (Samuel L. Jackson) - ačkoliv je to hlavoun společnosti, tak je to právě on, kdo se snaží udržet všechny lidi pohromadě a v práci pro dobro celku. Prvního zabitého žraloka a záchranu všech ostatních si na konto může připsat kuchař Preacher, který z celého týmu působí jako největší ňouma. Naopak některé postavy, u kterých bych předpokládal automatické přežití, to nějak nezvládly. Samozřejmě i tady je hrdina, který všechno dokáže a žádný žralok na něj není dost silný a rychlý, ale s tím se dá smířit...

Když jsem film viděl poprvé, nejvíce na mě zapůsobili samotní žraloci. Z dřívějších filmu jsem byl zvyklý na veliká plastiková monstra, která si to pomalu šinou k obětí, kterou na jedno polknutí pohltí. V Deep Blue Sea jsou žraloci digitální, lítají jako namydlený blesk a až na výjimečně případy vypadají velice živě a nebezpečně. Rozhodně jsou to asi nejhezčí žraloci, kteří se kdy ve filmu objevili. Člověk jim i rád odpustí, že občas jakoby ztratili svou nadžraločí inteligenci, sílu a rychlost, když je potřeba, aby se jedna z klíčových postav zachránila.

Nedostatky by se přirozeně také našly, a nemuseli bychom se omezovat jen na fyzikální a biologické podivnosti. Nejsou ale tak závažné, aby nějak výrazně srážely celkové hodnocení, spíš takové otravné drobnosti - příliš hlasitá hudba, která ruší dialogy, přehnané nadschopnosti nezničitelného hrdiny nebo příliš pateticky hrdinský happyend.

Deep Blue Sea po čtvrtstoletí neomezené vlády Čelisti ukázal, že pořád ještě může vzniknout zábavný a relativně originální žraločí horror, a že i digitální zvířata můžou působit velice opravdově. Teď, s odstupem čtyř let, můžeme poměrně spolehlivě prohlásit, že ačkoliv se Deep Blue Sea nestalo podobným milníkem jako právě Čelisti, přesto prokázal svůj význam tím, že jeho postupy začaly přebírat mnohé novější filmy - za všechny jmenujme třeba Shark Attack 1 a 2 nebo Shark Hunter. Rozhodně stojí za to ho vidět.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.