Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 37 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The MummyHorror obecně

USA
73 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Mumie
rok: 1932
režie: Karl Freund
scénář: Nina Wilcox Putnam (from a story by) &), Richard Schayer (from a story by), John L. Balderston (screenplay)
hrají: Boris Karloff (Imhotep), Zita Johann (Helen Grosvenor), David Manners (Frank Whemple), Arthur Byron (Sir Joseph Whemple), Edward Van Sloan (Doctor Muller), Bramwell Fletcher (Ralph Norton), Noble Johnson (The Nubian), Kathryn Byron (Frau Muller), Leonard Mudie (Professor Pearson), James Crane (The Pharaoh)
produkce: Carl Laemmle Jr., Stanley Bergerman
hudba: James Dietrich (uncredited)
keywords: mummy, reincarnation, buried-alive, virgin, archeology, african, 1920s, resurrection, summer, ancient-egypt, dog, death-of-title-character, flashback-sequence, flashlight, turn-to-dust, father-son-relationship, pyramid, egyptian-curse, horror-movie-remade, museum, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8820

Recenzoval obitus

Přidáno: 28. duben 2003

Ve třicátých letech dvacátého století svíralo otěže filmového horroru ve svých rukou americké studio Universal. Mezi monstra, která byla v té době přivedena k životu, patří kromě Frankensteina a Draculy právě Mumie.

Příběh začíná v Egyptě roku 1922, kdy Sir Joseph Whemple (Arthur Byron) s asistentem Nortonem (Bramwell Fletcher) a dávným přítelem, okultistou Mullerem (Edward Van Sloan), zkoumají svůj nejnovější nález - mumii velekněze Imhotepa (Boris Karloff). Společně s mumií byla v hrobce nalezena truhlice obsahující Thothův svitek, umožňující znovuoživení již mrtvého těla. Nezodpovědný Norton svitek přečte a Imhotep se po tisíci letech probouzí a mizí.

Děj se přesouvá do roku 1932, Whemple již opustil svá bádání, ale v rodiné tradici pokračuje jeho syn Frank (David Manners). Frankovi výzkumy jsou však neúspěšné a zklamaný archeolog plánuje cestu zpět do Káhiry. Během příprav na odjezd jej navštíví Egypťan Ardath Bey (Karloff) a zavede ho k 3700 let starému hrobu princezny Anck-es-en-Amon. Frank hrobku prozkoumá a nalezenou mumii odveze do muzea v Káhiře. Ardath Bey se ji pokusí oživit a během rituálu, který se nezdaří, přivolá k muzeu potomka princezny Anck-es-en-Amon, krásnou Helen Grosvenorovou (Zita Johann). Helen je schovankou okultisty Mullera, který se ji spolu s otcem a synem Whempleovými pokusí ochránit. I přes smrt starého Whemplea se jim to nepodaří a Helen uteče do Beyova příbytku. Zde dochází finálnímu souboji mezi silami dobra a zla.

Režisérem je Karl Freund, který se narodil v Česku a kromě režie tohoto snímku se jako kameraman podílel na veleslavném filmu Toda Browninga Dracula. The Mummy stojí především na hereckém výkonu Borise Karloffa. Jeho minimalistický styl je zde doveden takřka k dokonalosti. Když Karloff mluví, prakticky neotvírá pusu a na strnulém obličeji se mu nehne ani sval. Celé jeho vzezření navíc silně umocňují výborné masky od Jacka Pierceho, které ve své době budily hrůzu a dodnes nejsou překonány.

Tyto masky potvrzují fakt, že poctivá maskérská práce je lepší než tuna digitálních efektů, což se nádherně projeví, pokud srovnáme klasickou The Mummy s jejím o sedmdesát let starším remakem (The Mummy - r. S. Sommers). Pokud ponechám stranou ubohou kvalitu remaku a snahu jeho tvůrců vloudit se do přízně diváků zoufalým kopírováním Indiana Jonese, a porovnám pouze Imhotepův vzhled, je jasné, že na celé čáře vítězí Pierceho maska nad digitální neživou „věcí” z remaku.

Na filmu mi nesedělo pouze několik drobností: především násilné znovuzamontování Mullera do děje jako poručníka Helen. Dalším nedostatkem je „poměrně” rychlé citové vzplanutí mladého Whempla k divce, kterou zná pouze několik minut.

To jsou ale jen opravdové drobnosti.The Mummy je klasika z nejklasičtějších a jako taková by měla být povinností pro všechny fandy horroru.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.