Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 44 návštěvník(ů) a 1 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Deep RisingMainstreamNature AmokOctopus

USA
106 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Chobotnice
rok: 1998
režie: Stephen Sommers
scénář: Stephen Sommers (written by)
hrají: Treat Williams (Finnegan), Famke Janssen (Trillian), Anthony Heald (Simon Canton), Kevin J. O'Connor (Joey Pantucci), Wes Studi (Hanover), Derrick O'Connor (Captain), Jason Flemyng (Mulligan), Cliff Curtis (Mamooli), Clifton Powell (Mason), Trevor Goddard (T. Ray)
produkce: John Baldecchi, Barry Bernardi, Howard Ellis, Mario Iscovich (post-production producer), Laurence Mark
hudba: Jerry Goldsmith
keywords: ocean, hijacker, sea, monster, ship, luxury, creature, jewel, squid, south-pacific, giant-squid, alien, ocean-liner, beating, cigarette-smoking, boat-captain, machine-gun, blood, hole-in-hand, exploding-boat, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 9256

Recenzoval Pepak

Přidáno: 25. únor 2003

Zvířecí horrory nejsou zrovna na výsluní popularity, takže se není příliš co divit, že většina jich je natáčena malými společnostmi, s minimálními náklady, bez ambicí oslnit v kinech. My, fanoušci podobných filmů, se pak nemůžeme divit, že provedení často dost pokulhává za sliby. O to víc je pak třeba cenit si těch několika málo „velkých” B-čkových horrorů, s většími ambicemi i rozpočtem. Třeba právě Deep Rising, v českém překladu Chobotnice.

Jak už český název neprozřetelně prozradil, jde o film, ve kterém bude mít určitou roli obří hlavonožec. Ze začátku to tak ale moc nevypadá: sledujeme superluxusní loď Argonautica, plnou celebrit, na její první, panenské plavbě. Seznámíme se také s první hlavní postavou, nadanou zlodějkou Trillian (Famke Janssen), jejíž plán na menší obohacení byl právě překažen dobře připraveným majitelem lodi. Jsme také svědky sabotáže, která vyřadí prakticky celou elektroniku, zejména radary a komunikace, a následný naráz.

Současně s výše zmíněnými událostmi na Argonautice se o pár kilometrů dál odehrává další část příběhu. John Finnegan (Treat Williams) řídí svoji rychlou loď, kterou má své pasažéry dopravit za slušnou odměnu k neznámému cíli. Když se z mírumilovných cestujících vyklube banda skvěle vyzbrojených zločinců, je nám už jasné, že tím neznámým cílem bude zřejmě právě Argonautica a její drahocenný náklad.

Akce ovšem nebude tak jednoduchá, jak by si lupiči přáli. Nárazem na uvolněný záchranný člun je poškozena Finneganova loď, která se tak tak doplahočí k Argonautice, ale dál už to nejde. Pak se ukáže, že Argonautica je prázdná, tedy aspoň dokud se bavíme o lidech - všichni někam záhadně zmizeli. Všichni? Ne! U kapitána v kajutě se všichni přežívající členové sejdou: skupinu těch hodných zastupuje Finnegan, jeho strojník Joey a Trillian. Zlo je zastoupeno bandou vrahounů. Zbytky lodní posádky hájí majitel lodi a kapitán. No a chobotnice si, chudinka, musí vystačit sama. Potravy má naštěstí dost.

Další děj už se nese v klasických kolejích „hrdinové jsou zavřeni v omezeném prostoru, pronásleduje je něco hrozně odporného, a jejich cílem je utéct; během doby jejich počet klesá, až do - úspěšného a/nebo hodně rozpatlaného - konce”. Samozřejmostí jsou v tomto typu filmu odpovědi na otázky jako „odkud chobotnice (obecně: potvora) vyskočí teď”, „kdo je další na řadě”, „kdy se hrdinka zamiluje do hrdiny” nebo „jakou výbušninou zničí hrdinové chobotnici (potvoru) poté, co ona vyhladí ostatní lidi”. V tom žádné překvapení není, ani ho nikdo nečeká. Jde čistě jen o to, jestli bude provedení dobré, nebo špatné. V Deep Rising je spíš dobré, pořád se něco děje, všude číhá nebezpečí, zloduši se chovají zlodušsky, aby měli být za co po zásluze potrestáni sežráním, kapitán je správné slizký, hrdinové správné hrdinští s výjimkou hrdiny Joeye, který je správně zbabělý a ufňukaný. Chobotnice je správné velká, slizká a výbušná. Co víc si člověk může přát?

Co? No, třeba pořádně provedení. To naštěstí není u Deep Rising problém. Jak jsem psal na začátku, tohle není direct-to-video film od nějaké bezejmenné firmičky, ale mainstream produkce s ambicemi na úspěch v kinech. Tomu samozřejmě odpovídá provedení. Tam, kde se v standardní béčkové tvorbě chobotnice tak tak hýbe, tady je „jako živá”: chapadla se kroutí jako o závod, zásahy střel vypadají jako zásahy střel, a když je někdo požírán, tak je požírán, ne že se cudně setmí obrazovka. Také závěrečný výbuch je kvalitní, není to žádná umělohmotná příšernost jako třeba u Infested. Vše je doprovázeno odpovídající hudbou Jerryho Goldsmithe (při zkoumání IMDB mě mimochodem zaujalo, že režisér a autor scénáře Stephen Sommers má docela talent získávat ke svým filmům pěknou hudbu).

Pokud bych měl něco vytknout, budou to jen tradiční komentáře na schopnosti a neschopnosti chobotnice. Na straně neschopnosti jde třeba o to, že sice rychle zmasakruje všechny turisty, proti antihrdinům už drasticky zpomalí a kladné hrdiny nezvládne, ani když už je má v chapadlech. Na straně schopností je poněkud rozptylující zejména - naprosto běžná - skutečnost, že jsou chapadla nekonečné dlouhá a umí se teleportovat. Podobně normální je i fakt, že jediné torpédo dokáže celou obrovskou loď rozmetat na kousky, čímž se ovšem vyčerpá natolik, že hrdina těsně utíkající před výbuchem nemá ani popálená záda. Ale jak říkám, to je normální.

Poučení: Obří chobotnice nemají rády, když jim zblízka střelíte brokovnicí do oka.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.