Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 82 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
T.M.A.SupernaturalZ domova

ČR
90 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: T.M.A.
rok: 2009
režie: Juraj Herz
scénář: Martin Nemec (screenplay)
hrají: Ivan Franek (Marek), Lenka Krobotová (Lucie), Malgorzata Kozuchowska, Michal Dlouhý, Andrej Hryc, Zuzana Kronerová, Maximilian Schell
produkce: Roman Synek
hudba: Martin Nemec
keywords: entire-title-is-capitalized-acronym, hallucination, exploitation, drug-use, nudity, camp, nazi, haunted-by-past, sex, down-syndrome, acronym-in-title
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7906

Oficiální text distributora: Rockový hudebník a výtvarník Marek se po letech vrací do starého venkovského domu, kde prožil dětství. Při malování obrazů se pokouší zapomenout na dosavadní divoký způsob života. Místo toho ho však atakují vzpomínky na podivné události, které úplně vytěsnil z paměti. Nejde jen o tragicky zemřelé rodiče, ale i o sestru, s níž Marek vyrůstal a jež je nyní v psychiatrické léčebně. Osamělý hrdina začíná podléhat energii tajemného místa a odhalovat pozadí děsivých tragédií, jež se v domě kdysi odehrály… [MFFKV 2009]

(10 hodnocení, průměr 4,70/10)
 
Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.
evilmind - avatarevilmind -
Vloženo: 2009-10-31 02:00:50
Z kina jsem odchazel ponekud rozpacity. Každý český počin se samozřejmě cení, a Herzův nový film rozhodně měl pár zajímavých a působivých momentů, ale naopak občasné až skoro amatérsky vyhlížející chyby a podivnosti, do kterých počítám i některé herecké výkony, bohužel snahu o vybudování nějaké atmosféry zpolehlivě zničily. Asi nejvíc se mi tak nakonec líbily ty temné verze obrazů, ty bych chtěl.
Solaris104 - avatarSolaris104 -
Vloženo: 2009-11-21 23:56:44
T.M.A. je remeslne pekne natoceny film, ale jako horor moc nefunguje.
derad - avatarderad -
Vloženo: 2009-07-18 10:42:39
To je výstižná recenze. Na nového Herze jsem se moc těšil a filmem jsem byl i nebyl zklamán. Pozitivní je, že se vůbec někdo v českých podmínkách snaží o žánrový film, který ve výsledku není parodií sebe sama. Blbé je (a uznávám, že je to trochu nefér výčitka), že ve srovnání s Herzovou nesmrtelnou klasikou Panna a netvor může Tma jen stydlivě šoupat nohama v koutku.
Ale zaplať pámbu za to, snad nám Juraj ještě pár filmů vytvoří - ve Varech při úvodní projekci působil velice svěže a plný sil. Tak jemu i nám držím palce.
 Sangrail -
Vloženo: 2011-08-03 16:11:20
Odpad. Herz evidentně vůbec neví, co činí horor hororem. Není to nahodilý sled "povinných" scén s uzavřenými domorodci, nejasnými varováními a vizemi duchů, není to jakýkoli zchátralý dům s minulostí, kterou kupodivu zná do všech podrobností nějaký moudrý, vzdělaný stařec. To jsou atributy spousty hororů minimálně od dob Stokerova Draculy, ale horor nevzniká jejich mechanickým pospojováním.

T. M. A. nemá atmosféru, protože ji ničí zbrklá kamera, která nenechá diváka vychutnat žádnou působivou scénu, ať v městečku, v domě, nebo v minulosti. Herecké výkony jsou strašné, především na straně protagonisty. T. M. A. nemá ani příběh, protože od začátku do konce sledujeme jen řadu scén, ale celek nemá žádnou logiku. To není žádná "nedopověděnost" nebo "interpretační otevřenost" nebo "nepoznatelná záhada", naopak všechno je na konci vysvětleno polopaticky - ale jsou tu TŘI základní zdroje zla, jeden nesouvisí s druhým, a všechno, co z nich plyne, je naprosto nahodilé. Tyto tři zdroje zla dokonce nemají ani nic moc společného se "strašidelným domem" a většina vražd se mohla klidně stát v zahrádkářské kolonii.

Nemůžu si pomoct, ale film ve mně vzbudil podezření, že Herz se stal obětí senility. Dobře je to vidět na hladových záběrech nahých žen - režisér se vyžívá ve scénách, kde nahé dívky chodí sem a tam po domě, ale ve scénách, kde o něco jde, najednou kamera utne. Konkrétně: (SPOILER) nahá Renata se dlouhé minuty prochází po domě, kamera se snaží, aby divákovi nic neuniklo, a pak najednou střih, záběr na dům z dálky a výkřik. (/SPOILER) Samozřejmě, záběry vražd jsou "česky" krotké. S jednou výjimkou - zbytečná, odporná scéna amputace vůbec ničím nepřispívá k ději, je to jenom jakási dekorace, nálepka, která by se mohla připojit ke kterémukoli jinému filmu, a nevyplývá zákonitě z děje. Opět příznak senility a nepochopení principu hororu. Diváka nevyděsíme tím, že mu ukážeme pilu zařezávající se do kosti, ale tím, že ho přesvědčíme o zákonitosti procesu a bezmoci jeho aktérů. Nejhnusnější scéna filmu nebyla způsobena ani jedním zlem, které tu vystupuje - zatímco (SPOILER) nacistické vyvražďování chovanců (/SPOILER), tedy proces, který mohl být zpracován mimořádně působivě právě dílky tomu, že ZÁKONITĚ vyplývá z principu nacismu, dopadlo vyloženě jemně.
 oveckaoa -
Vloženo: 2009-07-18 14:06:42
byl jsem na ní v kině a spokojenost v hodnocení jdu o 2 hvězdy více
zdenekh - avatarzdenekh -
Vloženo: 2009-07-18 20:23:43
No, i já jsem s kina odcházel s poněkud rozporuplnými pocity. Film se dobře rozjížděl, dům a okolní prostředí měly hodně do sebe. Některé scény měly hodně hustou atmosféru a Herz v nich ukázal, že točit rozhodně nezapomněl. Herci hrály dobře, kamera a obraz vytvářely příjemně nevlídné prostředí. Bohužel to mělo i své mouchy, např. gore scéna s řezáním nohy mi přišla spíše účelnou, než významnou pro děj. A tou největší mouchou byl pro mě rozhodně závěr. Příliš vysvětlující a divný závěr dokázal vjem s filmu docela slušně srazit.

Přesto je třeba říct jedno: je prima, že se někdo v našich luzích a hájích pokusil o pořádný horor a našlápnuto s ním měl Herz velmi slušně. Škoda, že ten krok nedokázal dokončit bez toho, aby mu noha neklopýtla. A věřme, že ten pokus nebude posledním a jednou se opravdu dočkáme kvalitního kousku. A netvrďte mi, že to prostě u nás nejde.

Závěrečený verdikt? Dávám tomu 6/10.
 Wolfus -
Vloženo: 2010-08-22 21:55:49
Celkom sa to dalo. Akurat ten koniec sa mi nepacil.
 hughhh -
Vloženo: 2009-07-19 10:03:46
dvě hvězdy za dvě efektivní scény
 Luki -
Vloženo: 2009-07-18 11:37:36


(c) 2002-2010 studna.net, some rights reserved

Hosting nám zdarma poskytuje FLYWEB - děkujeme!