Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 35 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
CreepshowHorror ComedyShort StoriesStephen KingSupernaturalZombie

USA
120 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Creepshow
rok: 1982
režie: George A. Romero
scénář: Stephen King (short stories "The Crate and Weeds") uncredited)
hrají: Hal Holbrook (Henry Northrup (segment "The Crate"), Adrienne Barbeau (Wilma Northrup (segment "The Crate"), Fritz Weaver (Dexter Stanley (segment "The Crate"), Leslie Nielsen (Richard Vickers (segment "Something To Tide You Over"), Carrie Nye (Sylvia Grantham (segment "Father's Day"), E.G. Marshall (Upson Pratt (segment "They're Creeping Up On You") (as E. G. Marshall), Viveca Lindfors (Aunt Bedelia (segment "Father's Day"), Ed Harris (Hank Blaine (segment "Father's Day"), Ted Danson (Harry Wentworth (segment "Something To Tide You Over), Stephen King (Jordy Verrill (segment "The Lonesome Death of Jordy Verrill")
produkce: Salah M. Hassanein, Richard P. Rubinstein, David E. Vogel
hudba: John Harrison
keywords: stephen-king, death, terror, father%27s-day, meteor, creature, grave, cake, ec-comics, high-tide, crate, beach, anthology, insect, comeuppance, blood, torture, black-comedy, voodoo, border, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8970

Recenzoval Bloody

Přidáno: 25. duben 2009

„Tušili jste, že horror může být taková legrace?“

Stephena Kinga není hororovým fanouškům třeba představovat. Jeho knihy se dočkaly nespočtu filmových zpracování, k nimž mezi nejznámější patří bezesporu Carrie, Salem's Lot, To, Hřbitov domácích zvířat nebo Kukuřičné děti. V případě dnes recenzovaného snímku Creepshow napsal King dokonce pět originálních povídek, určených speciálně pro tento projekt. Jistou roli v tom sehrál i fakt, že režie se chopil jeho přítel George A. Romero, kultovní to postava hororového filmu, jež si do té doby získala respekt a uznání slavným černobílým snímkem Night of the living dead a jeho barevným pokračováním Dawn of the dead. Oba velmistři hrůzy tak spojili své nemalé síly v tomto povídkovém snímku, který čeští diváci znají i pod názvem Plíživý děs.

O čem že povídky tedy jsou? První z nich se jmenuje Otcovy narozeniny a vypráví o tom, jak se hlava rodiny rozhodla přijít i po své smrti pro svůj narozeninový dort. Tato část obsahuje nejvíce černého humoru. Osamělá smrt Jordyho Verrilla je o natroublém farmáři (Stephen King), kterému vedle domu spadne meteorit. Při neohrabané manipulaci a kontaktu s ním se však čímsi nakazí a rychle se mění v rostlinu. Následující příběh s názvem Něco, co vás úplně pohltí je tak trošku z jiného soudku: žárlivý manžel se pomstí své nevěrné ženě a jejímu milenci tím, že je oba nechá na pláži při přílivu utopit. Nedopadne to však přesně podle jeho očekávání. Čtvrtá povídka Bedna nevypráví o něčem jiném, než o tajemné bedně z roku 1834 a jejím ještě tajemnějším obsahu. No a část poslední s názvem Už se k tobě blíží je zase o muži posedlém čistotou, jemuž se v bytě přemnoží švábi. Tu osobně považuji za nejnechutnější a množstvím krve to vskutku není.

Romero se nebál experimentů a zdařile převedl komiksové vyprávění do svého filmu: jednotlivé epizody jsou uváděny animovanými intermezzy, vypjaté scény jsou zvýrazněny kreslenými rámečky či barevným tónováním a obraz se občas dokonce rozdělí do charakteristických komiksových obrázků. Creepshow tato výtvarná stylizace do podoby komiksu určitě jen prospěla a tím se výrazně liší od ostatních povídkových hororů. Jinak každá povídka má co do sebe, ale záleží jen na vkusu jedince, která že epizoda se mu bude nejvíc zamlouvat. Mě osobně se nejvíce líbily povídky číslo jedna a čtyři, u těch jsem se zároveň i nejvíce pobavil. Film má přesně dvě hodiny, což sice je na horor většinou drastická délka, ale díky tomu, že tu nesledujeme pouze jeden příběh, to vlastně až tak nevadí. Možná i proto má jeden příběh necelých 20 a ten další rovných 40 minut.

Co se týče hereckého obsazení, objevují se zde zvučná jména: Ed Harris (Skála), Ted Danson (Tři muži a nemluvně), Leslie Nielsen (Bláznivá střela) a v neposlední řadě i maskér Tom Savini v malé roli popeláře a hlavně sám mistr King jako farmář Jordy Verrill s nízkým kvocientem, jemuž je věnovaná celá druhá povídka. Obzvláště mě překvapil Leslie Nielsen, jenž tu dostal pro něj velmi netypickou roli, kterou zvládl ovšem na jedničku. Dalším plusem je hudba, o kterou se staral John Harrison, jehož klavírní doprovod mi zněl v hlavě ještě dlouhou chvíli po skončení filmu. S kombinací dětského chorálu vytváří výbornou kulisu pro vyvolání mrazení v zádech.

Když to celkově shrnu, vyjde mi z Creepshow zdařilý horor plný morbidního humoru, kterému díky Romerově režii nechybí nadhled a výrazný komiksový styl. Když nebudete čekat něco těžkotonážního a máte rádi Příběhy ze záhrobí, můžete se u něj dobře pobavit. Protože v dnešní době, kdy jsme si zvykli na všechny ty francouzské krváky, působí Plíživý děs jako sympatická oddychová podívaná, jenž je snad přímo stvořená pro rozjezd pátečního hororového večera. Hezkou zábavu.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.