Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 33 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
CrocodileCrocodileNature Amok

USA
93 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Krokodýl
rok: 2000
režie: Tobe Hooper
scénář: Jace Anderson (screenplay), Boaz Davidson (story), Adam Gierasch (screenplay), Michael D. Weiss (screenplay)
hrají: Mark McLachlan (Brady Turner), Caitlin Martin (Claire), Chris Solari (Duncan McKay), D.W. Reiser (Kit (as Doug Reiser), Julie Mintz (Annabelle), Sommer Knight (Sunny), Rhett Wilkins (Foster (as Rhett Jordan), Greg Wayne (Hubs), Harrison Young (Sheriff Bowman), Terrence Evans (Shurkin (as T. Evans)
produkce: Alejandra Cárdenas (supervising producer (as Alexandra Cárdenas), Antonio Zavala, Trevor Short, Danny Lerner, Avi Lerner
hudba: Serge Colbert
keywords: boat, crocodile, egg, lake, houseboat, boy-eaten, wheelbarrow, mosquito-repellent, sheriff, prank, explosion, mooning, spring-break, toilet, axe, back-pack, dog, telephone, student, drugs, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 9437

Recenzoval Pepak

Přidáno: 03. leden 2003

Nu Image mají nějakou zvláštní zálibu ve vodních potvorách. Ještě předtím, než získali nehynoucí slávu a obdiv s chobotnicema (Octopus, Octopus 2) a žralokama (Shark Attack 3) zkusili prorazit s krokodýlama. Nedá se říct, že by šlo o úplně nepovedený pokus - je jen o něco horší než výše zmíněná mistrovská díla. :-)

K jednomu kalifornskému jezeru přijíždí parta teenagerů (odbočka: nevěděl by někdo, proč k nejoblíbenějšímu žrádlu různých přerostlých zvířátek a k nejoblíbenějšímu cíli maniakálních vrahů patřej právě teenageři?). Plánují příjemnou lodní plavbu, která se ovšem poněkud zvrtne. Jezero je totiž už přes 100 let domovem obrovského krokodýla, kterého si kdysi nějaký nadšenec do staroegyptských náboženství přivezl z dovolené.

Jak už to tak bývá, krokodýla někdo na začátku filmu pořádně namíchne (v tomto případě jsou to dva rybáři, kteří jen tak z legrace zničí jeho vejce, za což jsou po zásluze sežráni). Teenageři, vedení neselhávajícím instinktem, se utáboří právě na tomto místě, čímž se pochopitelně stanou dalším cílem. To je ještě podpořeno infantilním žertíkem jednoho z nich, který ukryje jediné přeživší vejce do batohu hlavní hrdinky Claire, a tím vlastně vytvoří důvod, proč krokodýl celou (postupně se zmenšující) skupinku tak úporně pronásleduje. Po hodině zběsilých útěků zbudou jen tři zoufalci, kteří se s krokodýlem vypořádají. Potěšilo mě, že aspoň to vypořádání mělo v sobě určitou (nic moc) logiku, že nešlo o tradiční vyhození do povětří za pomoci dynamitu, kyslíkové bomby, granátů, torpéda nebo něčeho podobného.

Jestli měl závěr nějaký jakž takž ucházející smysl, zbytek filmu ho moc nemá. První problém je v samotném krokodýlovi, ovládajícímu kousky, nad kterými zůstává rozum stát: auto s rybářem si dotlačí do jezera, na auto s teenagerem napřed vyleje benzín a pak ho zapálí, s elegancí delfína vyskočí z vody do čtyřmetrové výšky, přeskočí loďku a zase zapadne pod hladinu apod. Zaujal mě také jeho radar, se kterým vždy vyčmuchá, kde je jeho poslední vejce, vrhne se za ním, aby poté, co už už dosáhne svého cíle, zase odběhl někam jinam.

Neuvěřitelné je také chování lidí. Že se vandalové rozhodnou zničit hnízdo, prosím, to je celkem běžné. Ale že by v jezeře přes sto let žila lidožravá potvora, aniž by to komukoliv vadilo, to se mi zda přitažené za vlasy. Že by první věc, kterou dívka po vyčerpávajícím běhu nočním lesem s krokodýlem v patách a po doběhnutí do opuštěného domů udělá, byl odchod do koupelny za účelem omytí se, to se mi zda neuvěřitelně (aspoň jsem se dočkal překvapení, protože navzdory mým předpokladům na ni krokodýl nevyskočil že záchoda, ale prošel zdí). Taky se mi zdá podivné, že se šerif s lovcem krokodýlů dohodnou, že je potřeba dojet pro co největší zbraně, načež se vrhnou na lov pouze se dvěma pistolema.

Vzhledem k tématice filmu se vnucuje srovnání s Aligátorem. Pro Krokodýla dopadá dost špatně. V Aligátorovi je vcelku ucházející atmosféra, plus minus realistická obluda (nesmrtelná, ale to se v monster filmech toleruje), plus minus realistické vysvětlení, proč se děje to, co se děje. Krokodýl má navrch asi jenom v závěru, a to ještě zavírám obě oči nad „sebeobětováním se” vtipálka Duncana. Pokud se vám nelíbil Aligátor, od Krokodýla se radši držte dál - leda snad pokud se chcete pobavit tou spoustou nesmyslů...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.