Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 26 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The OthersGhosts

USA, Španělsko, Francie, Itálie
101 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Ti druzí
rok: 2001
režie: Alejandro Amenábar
scénář: Alejandro Amenábar (written by)
hrají: Nicole Kidman (Grace Stewart), Fionnula Flanagan (Mrs. Bertha Mills), Christopher Eccleston (Charles Stewart), Alakina Mann (Anne Stewart), James Bentley (Nicholas Stewart), Eric Sykes (Mr. Edmund Tuttle), Elaine Cassidy (Lydia), Renée Asherson (Old Lady), Gordon Reid (Assistant), Keith Allen (Mr. Marlish)
produkce: Eduardo Chapero-Jackson, Bob Weinstein, Paula Wagner, Rick Schwartz, Sunmin Park
hudba: Alejandro Amenábar
keywords: nightmare, sex, key, scream, photosensitivity, housekeeper, haunting, for-sale-sign, death, mother-daughter-relationship, schizophrenic, ghost-child, able-to-see-the-dead, realization, infanticide, murder, photography, grave, claustrophobia, english-channel, master-servant-relationship, gothic, director-cameo, haunted-house, mother-son-relationship, nanny, embroidery, cemetery, skin-disease, 1940s, spirit, photo-album, supernatural-power, girl, mute, shotgun, child-murderess, photograph, suspense, pillow, jersey-island, gunfire, sick-child, allergy, deliberate, little-boy, psychic, afterlife, disease, sunlight, mansion, servant, suicide, bible, superstition, old-dark-house, world-war-two, ghost, paranormal-phenomena, xeroderma-pigmentosum, curtain, gardener, piano, nazi-occupation, lord%27s-prayer, bad-mother, book-of-the-dead, fog, suicide-attempt, filicide, child%27s-point-of-view, female-protagonist, religion, little-girl, seance, title-spoken-by-character, surprise-ending
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6726

Recenzoval Bloody

Přidáno: 15. únor 2009

Duchařiny mají podle mne ve světě horrorů jednu velkou nevýhodu. Na podruhé už většinou nefungují tak, jako poprvé, protože ztrácí háv důležitého tajemna a mystiky. Proto se cení těch pár výjimek, u kterých film i po několikátém shlédnutí nepřestává být zajímavým. To je právě případ snímku The Others. Podíváme se tedy, proč tomu tak je.

Příběh se odehrává na venkově kdesi v Jersey v polovině minulého století. Zde v odlehlém rodinném sídle bydlí Grace (Nicole Kidman) sama se svými dvěma dětmi a čeká na manželův návrat z války. Jednoho dne přijme na výpomoc služebnictvo, jemuž stanoví zvláštní pravidla – žádné dveře v domě nesmí otevřít dřív, než zavřou předchozí. V určitých částech domu pak nesmí odhrnout závěsy. Její děti totiž trpí vzácnou alergií na denní světlo, při jehož styku jsou ve vážném ohrožení života. S příchodem nového služebnictva se ale začnou dít podivné věci. Starší Anne vypráví o jakémsi chlapci, co bydlí v jejich ložnici a roztahuje závěsy. Grace jí ze začátku nevěří, ale zanedlouho si sama všimne zvláštních zvuků a hlasů v domě. Pak se domů vrátí její manžel, čímž se osud rodiny od základů dramaticky změní. Všichni se nakonec budou muset postavit strašlivé pravdě, která neodvratně spěje ke svému rozuzlení…

Tento koprodukční horror talentovaného španělského režiséra Alejandra Amenábara kráčí v podobných šlépějích jako Šestý smysl. Film, natočený za 17 miliónů dolarů (z toho ale velkou část tvořil honorář pro Nicole) vydělal celosvětově přes 200 miliónů, čímž se stal celosvětově nejúspěšnějším španělským snímkem.

Děj Těch druhých se po většinu času odehrává na minimálním prostoru a to v domě. I když v obřím domě. Na rozdíl od Shyamalanovy prvotiny si však vystačí opravdu s málem, pracuje se tu pouze s náznaky a neprolije se tu jediná kapka krve. Což je někdy více, než vybuchující hlavy nebo utrhané končetiny. Pomalu budované napětí s tísnivou atmosférou se vám doslova zažere pod kůži a nedovolí vám odtrhnout oči od obrazovky. Digitální efekty? Nic takového! Šikovný režisér (sám si i složil hudbu) vytěžil s ponurého domu už tak naprosté maximum. I když zde najdeme typické ingredience pro vyvolání strachu jako dětský pláč, nebo třesoucí se lustr, díky Amenábarově talentu a kameramanově zručnosti to však všechno funguje na jedničku. I obyčejné zabouchnutí dveří vás vyděsí natolik, že slabším povahám může způsobit menší šok.

Australská kráska Nicole Kidman zde podává naprosto fascinující výkon, nebojím se tvrdit, že možná jeden z nejlepších, co kdy na filmovém plátně předvedla. Je úžasné sledovat matku s brokovnicí, která se nebojí za každou cenu ochránit svůj dům před nezvanými hosty. Ještě lepší je pak zvrat, kdy racionálně založená žena s hrůzou zjistí, že se jedná o (SPOILER)bytosti z jiného světa(/SPOILER). Ke všemu její světlounká pleť dokonale vynikne v tak tmavém domě. Bez nejmenších problémů by Nicole utáhla svůj první horror úplně sama, jenže ona nepřehrává, čímž dává prostor ostatním, hlavně dětským hercům. Tady určitě stojí za zmínku malá Alakina Mann, jež hraje její dceru Anne. Ta sama o sobě vypadá jako z jiného světa, jen ne jako obyčejné dítě. To však asi také zapříčinila její (filmová) nemoc z denního světla.

Ti druzí, spolu se Šestým smyslem a Sirotčincem, platí za jednu z nejlepších duchařin posledních let. Už tato společnost je sama o sobě zárukou kvalitní podívané. Pokud hledáte řádně hustou atmosféru, tak prosím. Pokud trváte na kvalitním hereckém obsazení, máte ho mít. I proto chutná výborně na podruhé. Takže ti z vás, co ještě neměli možnost tento snímek vidět, neváhejte a koukejte to ihned napravit. Určitě nebudete litovat. Obzvláště ti, co v závěru čekají onu šokující pointu, protože ta je opravdu povedená. Takže potom by vám mělo být jasné, že nejlepší duchařiny točí právě Španělé. A pokud budete při jeho sledování sami doma, raději si zamkněte dveře.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.