Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 88 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Eight Legged FreaksSpiders

USA, Austrálie
99 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Pavoučí teror
rok: 2002
režie: Ellory Elkayem
scénář: Ellory Elkayem (screenplay), Randy Kornfield (story), Jesse Alexander (screenplay) &)
hrají: David Arquette (Chris McCormick), Kari Wuhrer (Sheriff Samantha Parker), Scott Terra (Mike Parker), Scarlett Johansson (Ashley Parker), Doug E. Doug (Harlan Griffith), Rick Overton (Deputy Pete Willis), Leon Rippy (Wade), Matt Czuchry (Bret), Jay Arlen Jones (Leon), Eileen Ryan (Gladys)
produkce: Bruce Berman, Dean Devlin, Roland Emmerich, William Fay, Kelly Van Horn
hudba: John Ottman
keywords: spider, cell-phone, father-son-relationship, radio-station, handcuffs, cat-spider-fight, shotgun, gold-mine, exploding-truck, hero, pick-up, giant-insect, town-in-panic, tent, surrealism, teenage-rebellion, flashlight, contaminated-water, police-car, outrunning-explosion, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 12394

Recenzoval evilmind

Přidáno: 30. srpen 2002

Nemáte rádi pavouky? Opravdu nemáte rádi pavouky? Oni vás taky ne!

Každý horror s pavouky ode mne musí dostat vysoké hodnocení - pavouků se totiž docela bojím, takže i poměrně decentní zobrazení osminohých zrůdiček na mne působí opravdu děsivě. Většina pavoučích filmů poslední doby se ale řídí natolik jednotným schématem (spousta malých, jeden velký na konci), že na mne jejich kouzlo pomalu přestávalo působit...

Až do včerejška. V Eight Legged Freaks totiž není hodně malých pavouků. Je jich tu hodně velkých, velkých skoro od samého začátku, a nemají lidi rádi o nic víc, než je tomu naopak. Pro svou nenávist jsou ale díky odpadu z toxické skládky poněkud výhodněji vybaveni, a zvláště ti o velikosti menšího osobního automobilu se rázem dostávají na vrcholek pozemského potravinového řetězce. Pardon - vlastně až na vrchol ne, tam zůstává přece jen neochvějně americký hrdina z lidu...

Automobil, převážející jedovatý sajrajt, náhodou vytřese jeden za sudů do jezera. Což ještě není tak hrozné, protože v jezeře se pavouků vyskytuje docela poskromnu. Zato ale jsou v jeho okolí cvrčci. Ti ovšem po jedovatině nevyrostou, to by byla asi trochu nuda. Kontaminované cvrkaly nachytá místní majitel pavoučí farmy Josh, a začne s nimi krmit svou docela bohatou sbírku exotických pavouků. Po takových 'pavoučích steroidech', jak tomu sám říká, mu rostou jeho miláčci jako z vody. A stačí docela málo, aby se dostali ze svých terárií, sežrali Joshe, a za neustálého růstu se vydali zkoumat okolí. A poklidný život obyvatel malého hornického městečka se tak chýlí ke konci - o svůj život v americkém snu se budou muset pořádně poprat.

S nějakým složitým dějem nebo vývojem postav si ve filmu nikdo moc hlavu neláme. Hlavní hrdinové se objeví v úvodu jen na tak dlouho, aby byla dostatečně jasná jejich role, a všichni ostatní už jsou tu jen jako lehce charakterově načrtnuté oběti. Cílem přece je přejít co nejrychleji k předvedení digitálních pavouků v plné kráse, a protože celé kino na to čeká, nikdo se za pár nelogičností zlobit nebude. Jak se při úniku prvního pavouka najednou dostaly desítky dalších na strop? Jak si pavouk dokáže během pár vteřin udělat díru v zemi, a ještě ji opatřit poklopem? Jak projde pětimetrový pavouk v plném trysku dvoumetrovou štolou? Nebo proč žádný pavouk nemá zájem opravdu chytit bláznivého černocha Harlana? Who the fuck cares!

Režisér Ellory Elkayem ohlašoval dlouho dopředu, že Eight Legged Freaks budou podívanou inspirovanou béčkovými monster horrory padesátých a šedesátých let. A že k jejich vtipu a atmosféře přidá novodobé triky a počítačové efekty, aby pavouci tentokráte vypadali opravdu jako živí. No, úplně jako živí nejsou, a v některých místech je dokonce digitalizace hodně vidět, ale vůbec to ničemu nevadí - a dost možná je to i schválně. Některé animace pavouků působí jako z kreslené grotesky, ale nemyslím to jako výtku. Viděli jste snad někdy obyčejného pavouka vyplivnout zhnuseně něco nechutného (nešťastný útok na losí hlavu), otřepat se po obrácení na záda, nebo křičet 'auauauau' je-li vláčen za autem? Vůbec zvuky, které pavouci vydávají, jsou hodně srandovní, a na diváky s arachnofobií působí uklidňujícně. Stejně tak je asi potěší různé způsoby rozmáznutí přerostlého hmyzu - nejčastěji za pomoci tradičních amerických brokovnic. A můžu myslím prozradit už teď, že žádná osminohá zrůda se konce filmu nedožije.

V duchu starých monster horrorů jsou všechny potvory od začátku pořádně veliké, všichni američani pořádně nebojácní, a všichni hlavní hrdinové pořádně nesmrtelní. Nechybí chytrý malý kluk, který o pavoucích ví úplně všechno, šerif tupý jako poleno, komická postava paranoidního černocha, nebojácná stará dáma, ani minimalizovaná lovestory. Každý divák si z radostí všimne odkazů na jiné filmy (protože si myslí, že když si všimnul, tak je chytrej a má přehled *grin*) - papouška co 'vidí mrté lidi', vtípku se Spidermanem při zavírání vrat obchoďáku, nebo chlapíka s hokejovou maskou ala Jason a motorovou pilou ala Leatherface.

Kdo nepůjde na Pavoučí teror do kina, bude toho litovat. Ať už se pavouků bojíte (a tedy celý film proklepete skrčení na sedačce) nebo ne (a budete se tak smát od začátku do konce). Podruhé bych na to nešel (i když původně jsem to měl v plánu), ale čekat na DVD verzi bych taky nevydržel (byť díky neúspěchu filmu v amerických kinech se objeví film na DVD co nevidět).

Nejlepší scéna: Naprosto nejvtipnější mi připadala scéna boje pavouka s kočkou za sádrokartonovou stěnou skoro hned na začátku filmu. To se sakra nedělá, takhle rozesmívat diváky, když je kelímek s popcornem ještě vrchovatý! :-)Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.