Horror na Festivalu Fantazie 2005

Cílem této jednoduché stránky je upozornit fany horroru na všechno, co by je mohlo přednostně zajímat na letošním Festivalu Fantazie. Vše o technických detailech jako kde, kdy, za kolik a s kým si najdete na oficiálním webu sami, já se budu věnovat pouze programu.

Už při letmém pohledu na rozmístění jednotlivých linií si určitě ti bystřejší všimnou, že jako "STUDNA horror" je označeno dění ve velkém sále KD Junior od středy 6.7. až do neděle 10.7. Nutno podotknout, že server STUDNA.net se nepodílí na celém takto dlouhém programu, ale jen zaštítil svým jménem i jiné dny než sobotu, kterou považujeme za náš hlavní den - to jen na vysvětlenou aby se třeba organizátor některého jiného dne neurazil...

Následující přehled obsahuje poslední verzi programu, s doplněnými anotacemi. Rozmístění i obsah se zatím mohou stále měnit.
Tato verze je aktuální k datu: 30.6.2005

 

Středa 6.7.
Téma dne: Blade a upíři

09:00 - Opravdový horror: Vlkodlaci (dokument)

10:00 - Blade (film)

12:00 - Karel Marval: World of Darkness (přednáška)
Přednáška o čtvrté edici celosvětově druhé nejhranější stolní RPG hry všech dob - World of Darkness od legendární firmy White Wolf. Moderní gothic horror v úžasně stylovém kabátku podpořený rychlým a příjemně plynulým systémem si vás určitě získá...

14:00 - Sebastian Chum: Vampire the Requiem (přednáška)
Povídání o upíří rpg hře umístěné v nové edici World of Darkness z dílen firmy White Wolf. Pořádá RP Covenant.

15:00 - Opravdový horror: Upíři (dokument)

16:00 - Karel Marval: Vampire the Eternal Struggle (přednáška)
Vampíří karetní hra ze světa temnoty. Základní pravidla, knihovna, krypta, disciplíny, akce a boj.

17:00 - Blade 2 (film)

19:00 - Opravdový horror: Upíři a netopýři (dokument)

20:00 - Rybinin a spol: Zábavný večer na téma Upíři

22:00 - Blade Trinity (film)

24:00 - Královna prokletých (film)

 

 

Čtvrtek 7.7.
Téma dne: 1. český Slayercon (web Slayerconu)

08:00 - Anthony Stewart Head - True Horror 1 (promítání)
Představitel Buffyina pozorovatele Gilese, Antony Stewart Head, vás provede světem okultizmu a mytologií upírů, démonů, čarodějnic, zombii, vlkodlaků a mnoha dalších ve svém dokumentárním pořadu True Horror.

09:00 - Buffy: Welcome To The Hellmouth + The Harvest (promítání)
Vítejte spolu s Buffy v Sunnydale. Seznámíte se zde se zajímavými lidmi: chytrou ale notně zakřiknutou Willow, vtipálkem a smolařem Xanderem, obletovanou kráskou Cordelií, distinguovaným knihovníkem Gilesem či tajemným Angelem. Málokdo zde ale je tím, kým se zdá být a často tady jde o krk. Doslova. Sunnydale je totiž pekelná díra. Také doslova.

11:00 - Buffy: Kapitola první - Střední škola
Skrz naskrz 1. - 3. sezónou. - Benedikt
Chcete vědět proč by někdo chtěl zabít Cordelii? Proč to má Angel těžké v intimním životě či jaký je nejčastější důvod změny na postu ředitele školy? Seznamte se také s dalšími postavami seriálu: Joyce, Spikem, Ozem, Wesleym, Anyou .... Má vůbec sama škola šanci přežít, když ji navštěvují zmíněné osoby?

12:30 - 13:00 - přestávka

13:00 - Tváře a mozky Buffy a Angela
Skye Blue, James
Seznámení s lidmi, kteří dali postavám seriálů tváře a duše - aneb herci a tvůrci seriálů.

14:00 - Buffy: Earshot (promítání)
Buffy se na hlídce "nakazila" rysem démona. Když začne číst myšlenky lidí kolem sebe, rychle svou novou schopnost s chutí využívá. Jenže každá mince má dvě strany a Buffy brzo zjistí, že telepatie má i své nevýhody.

15:00 - Buffy: Kapitola druhá - Vysoká škola
Skrz naskrz 4. - 6. sezónou. - Benedikt
Jako nic v Sunnydale, ani zdejší vysoká škola není obyčejná. Víte například co dělají zdejší učitelka psychologie a její asistenti když zrovna neučí? Boje s démony a upíry jsou na Buffyině denním pořádku, ale co boj s bohem? A v pozadí se formuje nebezpečné trio superzločinců ... BTW, věděli jste že Buffy má sestru?

17:00 - 19:30 - Buffy: Dark Willow (promítání)
Základní pravidla přežití v Sunnydale:
Nechoďte sami po setmění na temná místa, obzvláště se vyhýbejte hřbitovu.
Nechoďte na rozdávání maturitních vysvědčení místní střední školy.
Nenechte Angela spát s přítelkyní.
Nejste-li člověk, vyhýbejte se blondýnce, která se naopak v noci vyskytuje v okolí hřbitova.
A hlavně: NIKDY NENAŠTVĚTE WILLOW!!

19:30 - 20:00 - přestávka

20:00 - Angel: Město andělů
Průřez seriálem Angel - Ico
Angel se ocitne na místě, kde musí začít od znovu. Zase bude stát proti minulosti, té nedávné i té nejvzdálenější. Za svou snahu konat dobré skutky zaplatí mnohokrát vysokou daň, ale ani tak svůj boj nevzdá. Opět bude se svými přáteli čelit apokalypse, bez jistoty výhry. Je ale dost silný na to, aby dokázal bojovat i navzdory tomu, co ztratil?

21:00 - Angel: The City Of... (promítání)
Dost bylo Sunnydale, pojďte společně s Angelem do Los Angeles. Setkáte se znovu se starými i novými tvářemi: Opět s tajemným Angelem jehož rouška tajemství se bude pomalu odkrývat, stále krásnou Cordelií a polovičním démonem Doylem. Jak se zachová Město Andělů k tomuhle padlému Andělovi? Neukáže mu jen svou milou tvář a dokáže, že i nebe může být peklem.

22:00 - Buffy: Kapitola třetí - Střední škola ... znovu
Všechno se zase vrací do starých kolejí. Lidé jsou nepoučitelní a tak se celý děj opět točí kolem střední školy a její soukromé brány do Pekla. Jenže, proti čemu stojí Buffy a její přátelé tentokrát? A na čí straně teď stojí Spike? A co teprve nový ředitel školy, který si nechal udělat kancelář přímo nad pekelnou branou?

23:00 - Anthony Stewart Head - True Horror 2 (promítání)
Představitel Buffyina pozorovatele Gilese, Antony Stewart Head, vás provede světem okultizmu a mytologií upírů, démonů, čarodějnic, zombii, vlkodlaků a mnoha dalších ve svém dokumentárním pořadu True Horror.

24:00 - Angel: I Will Remember You (promítání)
Buffy a Angel. Můžou spolu být přece jen šťastni, když je teď z Angela člověk?

01:00 - Buffy: Hush (promítání)
Skupina démonů, kteří si říkají Gentlemani, přichází do Sunnydale a všem obyvatelům města kradou hlasy. Jejich cílem je nasbírat sedm lidských srdcí.
Poznámka Evilmind: Epizoda získala cenu Emmy, a narozdíl od většiny Buffy je opravdu dost strašidelná.

 

Pátek 8.7.
Téma dne: Dracula

09:00 - Anthony Stewart Head - True Horror (dokument)
Představitel Buffyina pozorovatele Gilese, Antony Stewart Head, vás provede světem okultizmu a mytologií upírů, démonů, čarodějnic, zombii, vlkodlaků a mnoha dalších ve svém dokumentárním pořadu True Horror.

10:00 - Dracula (1992) (film)

12:00 - Cody: Upíři a vampýři - fikce a realita (přednáška)
Odkud čerpal Bram Stoker inspiraci pro svého Drakulu? Existují upíři? Pokud ano, čím jsou? Jsou to vše jen mýty a pověsti? Co historie povídá o upírství? Kde je pravda? Na tyto otázky získáte odpovědi v mé přednášce. Aspoň doufám:-)

14:00 - Interview s upírem (film)

16:00 - Martin Jiroušek: Český filmový horror a jeho ohlasy v zahraničí (přednáška)
To nejlepší ze světové produkce pod čím se podepsaly zlaté české ručičky:kultovní hity jako Peeping Tom, Nosferatu, Cannibal ferox atd. Čeští herci, kameramani a režiséři, kteří museli emigrovat a prosadili se v legendárních krvácích a shockerech.

17:00 - Giuseppe Maielo: Vampyrismus v kulturních dějinách Evropy (přednáška + beseda)

19:00 - Martin Jiroušek: Drákula ve světle stříbrného plátna (přednáška)
Stylový exorcismus na téma nejpopulárnější krvežíznivé postavy v dějinách kinematografie. Nejslavnější Dráculové v těch nejproslulejších scénách. Béla Lugosi, Klaus Kinski, Christopher Lee, Ilja Racek...

20:00 - Vlaud Tepeš: Beseda s přímým potomkem Draculy (beseda)
Vlad Taupeš - režisér, herec a odborník na zvláštní filmové efekty se narodil 9.7.1964 v Rumunsku. V roce 1969 se s rodiči odstěhoval do Moskvy. Již jako žák projevil zálibu v divadle, filmu a filmovém líčení. Vystudoval v Moskvě Uměleckou Univerzitu, obor režie, produkce TV a show pořadů. Po praxi v Hollywoodu založil vlastní studio "Super-Phantom" na tvorbu vizuálních a zvláštních efektů, kostýmů, masek, líčení pro film a TV.Za svůj osobní úspěch Vlad Taupeš považuje založení galerie “Hellraiser” a Muzea “Magie horrorů a zvláštních efektů”. Hodně pracuje a cestuje. Na svých cestách po celém světě fanaticky sbírá všechno tajemné, děsivé a nepochopitelné - masky, atrapy, lebky, starodávné amulety, manuskripty, fetiše a idoly různých magických kultů, kolekce magických receptů.

22:00 - Dracula (1931) (film)

24:00 - Ples upírů (film)

 

Sobota 9.7.
Téma: STUDNA.net

08:00 - Shaun of the Dead (film)
Parodie na zombie filmy, u které se nebudete cítit trapně! Třeskutý britský humor v příběhu přestárlého pařiče Shauna, který se ze svých zažitých stereotypů a osobních problémů dokáže vyhrabat až ve chvíli, kdy svět zaplaví epidemie zombie, sám sebe označuje za romantickou komedii, kde se nemrtví objeví vlastně jen čirou náhodou. Držitel letošní ceny Saturn Americké Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films v kategorii nejlepší horrorový film.
Recenze.

10:00 - Evilmind: Novinky filmového horroru I. (přednáška)
Představení tech nejzajímavějších novinek světového filmového horroru v posledním roce, se zaměřením na ty filmy, které u nás pravděpodobně nikdy distribuovány nebudou. Včetně mnoha ukázek a upoutávek.

11:00 - Cody: Magické souboje v historii lidstva (přednáška)
Magie vždy byla součástí lidstva. K ní patřilo i její využívání a možná i zneužívání? Podívjeme se na nejslavnější magické souboje pod drobnohledem. Opravdu šlo jen o mýtus?

12:00 - Martin Jiroušek: Motiv čarodějnictví ve filmu (přednáška)
Topografie autentických čarodějnických procesů v dějinách klasických filmů. Od démonologických spisů přes autentické případy vymítání až po kultovní postavu čarodějnice. Autentické postavy nejslavnějších vymítačů a lovců, přímé citace z kanonizované literatury. Pořad, v kterém se opravdu neobjeví ani jedna ukázka z Kladiva na čarodějnice!!

13:00 - Cody: Magická Erbenova Kytice (přednáška)
Všichni známe čítankového klasika Káju Erbena a jeho přeslavnou Kytici. Podívejme se na toto stěžejní dílo trochu jinak. Najdeme v něm třeba astrální světy, démony, krvavé rituály a oběti. To vše uslyšíte na této přednášce!!!

14:00 - Martin Jiroušek: Český filmový horror a jeho vývoj II. (přednáška)
Průřez tím nejlepším, co kdy vzniklo v temném srdci Evropy. Od Příchozího z temnot přes Poslední lup, Podobiznu, Pomstu a Prokletí domu Hajnů. Klenoty z české produkce jak ji neznáte aneb Studna, to není nic pro začátečníky.

15:00 - Shutter (film - cz titulky)
Thajská senzace loňského roku, dokazující, že zástupy dlouhovlasých duchů z asijských filmů ještě pořád nejsou tak docela okoukané, jak by se mohlo zdát...
Recenze.

17:00 - Evilmind: Novinky filmového horroru II (přednáška)
Co nás čeká a (ne)mine. Přehled novinek světového filmového horroru, chystaných pro následující období. Aneb co bude, co možná ani nebude, a co bysme chtěli aby bylo. Průvodní slovo s obrázky a ukázkami.

18:00 - Dellamorte Dellamore (film - cz titulky)
Kultovní bizarní černá horrorová komedie Michele Soaviho.
Recenze.

20:00 - Martin Jiroušek + Cody: Král horror H.P.Lovecraft ve filmu (přednáška)
Podivínský spisovatel H.P. Lovecraft a nejslavnější filmové adaptace jeho bizarních, hrůzu nahánějících příběhů. Oživlé mrtvoly, labyrinty neznámých chodeb, zlověstné meteority z Vesmíru. Literární dílo uvede lovecraftolog William Frederick Cody, filmové ukázky okomentuje Nekromantik, živá mrtvola českého hororového undergroundu.

21:00 - Cody: Satan a jeho historie (přednáška)
Satan, ďábel, Belzebub, Lucifer. Nejtemnější a nejtajemnější a zároveň nejzprofanovanější postava nábožeství, mýtů a hororu. Kolik o něm vlastně víme? Kdo je a čím byl Satan? "Pravdivé" informace a největším "záporákovi" všech dob!

22:00 - Malefique (film - cz titulky)
Komorní francouzský příběh si vystačí s ještě menším prostorem než Kostka - kamera po většinu děje neopustí jedinou malou vězeňskou celu. V ní je umístěna čtveřice nesourodých vězňů, kterým náhoda nabídne možnost dostat se na svobodu pomocí černé magie - kterou ovšem ne tak docela ovládají. A trest za hrátky s mocnými silami temnot bývá krutější než jen vězení...

 

Neděle 10.7.
Téma: STUDNA.net

08:00 - Dead Birds (film)
Nízkorozpočtový americký film, který ukazuje, že vlna asijských duchařin nezůstala bez odezvy. Vypráví o skupině vojáků, kteří se během americké občanské války rozhodnou využít zmatku a vyloupit banku. Na útěku se i s penězi ukryjí na opuštěné farmě, která ovšem bohužel pro ně zase tak úplně bez obyvatel není...
Recenze.

10:00 - Martin Jiroušek: Giallo vs horror (přednáška)
Italští psychopaté se rádi oblékají do černé kůže, vraždí chladnými zbraněmi a mají krušné vzpomínky na dětství. Vivisekce nejslavnějšího italského žánru GIALLO, který spolehlivě šokuje již více jak 40. let. Mario Bava, Dario Argento, Lucio Fulci, Sergio Martino... Komponovaná přednáška s řadou filmových ukázek.

11:00 - Evilmind: Pásmo krátkých filmů (projekce s průvodním slovem)
Pásmo krátkých horrorových a fantaskních filmů z celého světa, u kterých se přesvědčíte, že pro vybudovaní strašidelné atmosféry či vystavění zajímavého příběhu není zdaleka nutných 90 minut. Poslední hodina pořadu je vyhražena polednímu občerstvení, během kterého se návštěva sálu důrazně nedoporučuje milovníkům plyšových medvídků.
Edit: díky přesunutí programu ze soboty na neděli, kdy už následuje všeobecný odjezd, si patrně plyšové medvídky necháme na příště...
V tomto programu uvidíte mimo jiné (vše s českými titulky, pokud jsou třeba):
holandský RIP - vyprávějící o tom, že mrtví se někdy vracejí z docela prozaických důvodů
The Lobo Paramilitary Christmas Special - jediný hraný film s vaším comicsovým idolem
argentintskou La Última cena (Poslední večeře) , ze které vás přejde chuť k jídlu
první portugalský zombie film I'll See You in My Dreams
australský Harvey, o tom jak termín "rozpolcená osobnost" lze vyložit i docela doslovně
renderovanou zombárnu Gone Bad
Curse of the Cat Lover's Grave, na které krásně pochopíte rozdíl mezi chillerem a shockerem
polský Fallen Art, nový film Tomka Baginskiho, tvůrce známé Katedrály

 

Filmy
filmové projekce mimo program ve Velkém sále KD Junior

(do přehledu jsem nezahrnul tradičních spoustu scifi nebo mainstream filmů, pouze to co se alespoň trochu týka horroru, samozřejmě kdo chce může si dát i LOTR nebo Harry Potter maratón)

neděle 3.7., kino 20:00 - Constantine (film)

neděle 3.7., zrcadlový sál - Resident Evil: Apokalypsa (film)

úterý 5.7., kino 11:00 - Hellboy (film)

úterý 5.7., kino 17:00 - Riddick: Kronika temna (film)

úterý 5.7., kino 20:00 - 2046 (film)

úterý 5.7., kino 23:00 - Nenávist (film)

středa 6.7., zrcadlový sál, 24:00 - Vetřelec versus Predátor (film)

 

Tématicky zajímavé akce mimo STUDNA blok

sobota 2.7., kino 16:00 - Fuxoft: Filmové novinky (přednáška)

sobota 2.7., velký sál 20:00 - Vlaud Tepeš: Zvláštní efekty v ruském filmu (přednáška)

sobota 2.7., velký sál 22:00 - Marty + Hypospray: Harašení v horrorech (přednáška)
Dracula, Vlkodlak, Chucky, Freddy, Jason, Pinhead, Michael Myers, Candyman, Norman Bates... říkají vám něco tato jména? Chcete je vidět v sexuálních scénách a ještě něco vyhrát?

středa 6.7., místnost č.1 13:00 - Úvod do seriálu Lost (Ztraceni)
Bez jakýchkoliv prostředků přežívá 48 trosečníků z havarovaného letadla na zdánlivě opuštěném ostrově, kde kromě nepřízně osudu musejí čelit i záhadným monstrům z džungle. V jedné z hlavních rolí nového mimořádně úspěšného americkém seriálu se představuje Dominic Monaghan (Smíšek z Pána prstenů).

 

 

Evilmind